ОБУЧАВАО САМ ВОЈНИКЕ ОВК: У Хагу сведочио Хајруш Куртај, стриц терористе који је пуцао на Стефана и Милоша док су носили бадњак

С.С.Р.

01. 02. 2024. у 17:38

ПРЕД Специјализованим судом за ратне злочине на Косову и Метохију , у Хагу, данас је у процесу против Хашима Тачија и још тројице некадашњих лидерa такозване Ослободилачке војске Косова сведочење започео Хајруш Котај, који је током дела 1998. па до августа 1999. године био заменик команданта за војне операције у Качаничкој јединици тзв. ОВК. Он се у јавности у Србији спомињао на Бадњи дан прошле године када је његов синовац Азем Куртај, припадник такозваних Косовских безбедносних снага, у селу Готовуша код Штрпца упуцао малог Стефана Стојановића (11) и његовог рођака Милоша (21).

ОБУЧАВАО САМ ВОЈНИКЕ ОВК: У Хагу сведочио Хајруш Куртај, стриц терористе који је пуцао на Стефана и Милоша док су носили бадњак

Foto: Printskrin

Сведок је сада запослен у Министарству одбране лажне државе, у одељењу за планирање. 

Он је у судници рекао да је приступио Качаничкој јединици ради обуке за рат "који их је ишчекивао".  Надређени му је био Агим Бајрами, који је, како је рекао, касније погинуо. Затим је Котај, с обзиром да је завршио војну школу добио задатак да обучава новопридошле војнике за употребу оружја, да их припреми за линију фронта. Ћамиљ Иљази, који је заменио Бајрамија му је дао функцију заменика команданта за војне операције. Куртај је у судници рекао и да је био "борац за слободу". 

Хајруш је, иначе, како је раније писано, био подофицир ЈНА и један од иницијатора формирања терористичке групе у селу Габрица да би врло брзо био постављен на место заменика команданта бригаде "Агим Бајрами" у оперативној зони Неродимље терористичке ОВК, која је покривала Качаник и део општине Штрпце.

Он је у борбу за такозвано независно Косово укључио рођену браћу - Аземовог оца Дануша, Џељадина и Африма. У Данушевој кући одржавани су тајни састанци и припремане терористичке акције против српске полиције и војске. Његов дом био је складиште оружја, муниције и друге војне опреме, а коришћен је и као скровиште за припаднике ОВК.

Фото: Принтскрин

Стефан Стојановић после напада

 У септембру 1998. српска полиција предузела је акцију хапшења злогласне браће Куртај. Међутим, ни они нису седели скрштених руку на нашу полицију запуцали су из аутомата и засули их ручним бомбама. Том приликом је тешко рањен полицајац Милан Ђорђевић, а у одговору на напад ликвидирани су Агим Бајрами, Џељадин Куртај и Бесник Бегунцу.

Хајруш, стриц нападача на малог Стефана и Милоша 28. фебруара 1999. организовао је напад на патролу полиције на улазу у село Гајре у општини Качаник, када је убијен командир тамошње полицијске управе Богољуб Сталетовић, а рањени су полицајци Зоран Ђурић, Слободан Јанковић, Ђорђија Милосављевић и Слађан Јовановић. Након рата био је један од руководилаца у шестој зони Косовског заштитног корпуса, а потом је заузимао високу позицију у Министарству одбране Владе такозваног Косова. На челу је ветерана ОВК за општину Качаник.

Азем Куртај је и поред напада на дечаке пуштен на слободу.

Сведочење Хајруша Куртаја ће се, према распореду суда, наставити за две недеље, тачније 20. фебруара, када се и наставља процес против Тачија, Кадрија Весељија, Јакупа Краснићија и Реџепа Сељимија. Они се терете за ратне и злочине против човечности, најмање 102 убиства Срба, Рома и "нелојалних" Албанаца, противправна привођења, мучења на Косову и Метохији и северу Албаније.  

Куртај је 45. сведок у овом процесу. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (1)

ЈЕЗИВО: Последњи минути живота Јаниса Тиме снимљени камером, после овога се убио (ВИДЕО)