КО ИДЕ У РАТ СА ЛОВАЧКОМ ПУШКОМ?: Сведок Дејан Јевтић у Хагу наставио сведочење, адвокат одбране није схватио шта је фреза

С.С.Р.

25. 01. 2024. у 18:38

ПРЕД Специјализованим судом за ратне злочине на Косову и Метохији, у процесу против некадашњих лидера тзв. Ослободилачке војске Косова Хашима Тачија, Јакупа Краснићија, Реџепа Сељимија и Кадрија Весељија, данас је настављено сведочење Дејана Јевтића из Суве Реке, којег је тзв. ОВК отела заједно са Станком Станковићем и Крстом Јевтићем, јула 1998. године.

КО ИДЕ У РАТ СА ЛОВАЧКОМ ПУШКОМ?: Сведок Дејан Јевтић у Хагу наставио сведочење, адвокат одбране није схватио шта је фреза

Фото: Принтскрин

Он је сведочење започео крајем прошле године, када је испричао да је, када је отет, имао непуних 19 година. Отеле су га, истакао је, комшије Шукрију Гаши и Сокољ Кабаши, са којима се знао одмалена, а долазили су једни код других на верске празнике.  Када су их отели, тукли су их, везивали им очи, а у подруму једне куће су били годи до појаса.

Данас су адвокати оптужених покушали да оспоре његово сведочење, говорећи о томе да су у фрези, односно приколици фрезе, у којој је био Јевтић био са Станком Станковићем и Крстом Јевтићем, пронађен сандук у којем су били ловачка пушка и пиштољ.

Сведок је рекао да није знао да је ту било оружје, а да су у питању ловачка пушка и пиштољ и додао:

- Па, ко би у борбену линију ишао са ловачком пушком?

Он је тако одговорио на инсинуације адвоката Ерика Тулија да су отети заправо ишли у борбу и додао да су деведесетих и Срби и Албанци имали оружје, да је то било питање поноса,  и да су сви знали шта ко од оружја има.

Ми смо живели заједно, играли билијар, дружили се – описао је Јевтић однос са Албанцима пре сукоба и додао да ниједан Албанац из села Мовљани, у којем је и он живео, није убијен.

Рекао је и да ловачка пушка припада сину његовог рођака чија је фреза била и да се користила за лов, између осталог на дивље свиње, у који су ишли и са Албанцима комшијама.

У једном делу сведочења, било је јасно да адвокат Тули баш не схвата шта је то фреза, колика је њена приколица, за шта се ово превозно средство користи и колико људи ту може да стане, па је судија рекао да је вероватно никад није видео. Сведок Јевтић је питао може ли да му нацрта „фигуру фрезе“ како би схватио шта је то.

- Најчешће када се помиње рат и погибије, то ме јако погађа - рекао је Јевтић на питање о томе да ли има трауме. - Никада се нисам вратио у моје село, имам информацију да сам на неком списку и да ће ме ухапсити ако дођем на Косово и Метохију, само не знам заиста због чега. 

Јевтић је рекао да су међу Албанцима који су их држали затворене биле и две три девојке у маскирним униформама. Подсетио је и на малтене целу породицу Костић које је тзв. ОВК убила.

- Били смо измучени. Имали смо само једну жељу, питали смо се да ли ћемо преживети – причао је на сведочењу крајем прошле године.

Отети су после малтретирања од око 24 часа пуштени. 

Иначе, Гаши и Кабаши су осуђени пред судом тзв. Косова на само две године затвора због застрашивања Срба. Првобитно на пет година, али им је онда казна умањена.

Тачи, Сељими, Краснићи и Весељи се терете за ратне и злочине против човечности, најмање 102 убиства, противправна затварања, мучења на Косову и Метохији и северу Албаније.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

НОВИ РЕД ВОЖЊЕ СРБИЈАВОЗА СТУПИО НА СНАГУ У НЕДЕЉУ, 15. 12. 2024.