ЈОШ ЈЕДАН КОРАК У БРИСАЊУ ДУХОВНОГ ИДЕНТИТЕТА СРПСКОГ НАРОДА И ЦРКВЕ: Епархија рашко-призренска о заузимању цркве Богородице Хвостанске
Епархија рашко-призренска огласила се после „преузимања“ остатака манастира Богородице Хвостанске од стране представника приштинских власти.
Наиме, у селу Студеница у општини Исток, Албанци су крајем протекле седмице заузели 50 ари земљишта на којем се налазе темељи манастира и Цркве Богородице Хвостанске из шестог века. Багерима и тешком механизацијом поравнали су терен, оградили простор жицом и металним стубовима и поставили натпис на албанском језику на којем пише "Црквени комплекс Студеница". Реч је о остацима манастира Богородице Хвостанске, једног од назначајнијих локалитета СПЦ на Косову и Метохији и древног седишта Хвостанске епископије од 1219. године.
Овај безумни чин уследио је након недавног покушаја заузимања српске православне цркве у селу Ракитница код Подујева, након чега тзв. косовска полиција није хтела ни да покрене истрагу. Недуго после тога, црква Живоносног источника у селу Винарце код Косовске Митровице проглашена је за римокатоличку цркву под „бригом“ тзв. косовског Министарства културе.
Наглашавајући да је ово "још један корак у брисању историјског и духовног идентиттеа српског народа и цркве на Косову и Метохији", из Епархије опомињу да насртај на верске објекте који представљају темељ постојања и опстанка српске Цркве на Косову и Метохији, без обзира на политичке прилике, представља ништа друго него отворени акт репресије, кршења верских и људских права и изазива директну етничку и верску нетрпељивост.
-Да ли треба да чекамо да косовске власти једног дана укину и саму Српску православну цркву, као што су то чиниле атеистичке власти у више комунистичких земаља где су богослужбени објекти затварани, претварани у музеје или варварски рушени и скрнављени у име безбожне идеологије? Такво понашање нема и не сме да буде толерисано у 21. веку, посебно имајући у виду обавезе које је Приштина преузела пред западним земљама од 2008. године али и одредбе Резолуције 1244 УН где се јасно помиње очување српског наслеђа-наводи се у саопштењу епархије рашко-призренске.
Из Епархије питају по којој логици они који без икакве резерве глорификују оружане групе и њихове идеолошке следбенике који су учествовали у систематском уништавању десетина српских православних храмова и више стотина гробаља од 1999, посебно у току мартовског погрома 2004. године, могу да убеде наш народ и свет у своје „добре намере“ да заштите духовну и културну баштину наше Цркве или да те храмове чије су рушење подстицали проглашава за своје.
- Нашој Цркви се сваким даном негирају основна права, слобода приступа појединим објектима, док више медија и таблоида на албанском језику промовишу крајње једностране историјске наративе који не почивају на историјским чињеницама него на селективним тумачењима историје и грубим реинтерпретацијама, при чему се изостављају векови постојања ових цркава и манастира које су многи Албанци поштовали и чак чували. Такво понашање непосредно позива на отворени прогон и понављање вандализма који је извршен над нашом црквом након рата 1999. године и који се сада наставља репресивним мерама и негирањем права српском народу и Цркви од стране косовских власти - наводи се даље у соапштењу епархије рашко –призренске.
Додаје се да је СПЦ са својим сакралним објектима значајно обележила историју Косова и Метохије и то у толикој мери да су сва четири УНЕСКО споменика светске културне баштине на овом простору храмови из српског, немањићког периода. Ове светиње су истовремено, наглашавају из епархије рашко –призренске, стављене на листу угрожене светске баштине и 25. година се налазе под оружаном заштитом због реалних безбедносних опасности.
- Ови верски објекти својом драгоценом архитектуром и фрескама из периода од 13. века надаље представљају универзалну вредност и нису од значаја само за српски народ и нашу Цркву, који су ове објекте подигли, обнављали, дограђивали и сачували у најтежим временима последњих више стотина година и који представљају места литургијског окупљања и колективног памћења, већ су део и европске и светске баштине. Уместо да буду поштовани, суочавамо се са ситуацијом да је њихов опстанак немогућ без оружане заштите, и да се преко ноћи могу оградити и преименовати у нешто што никада нису били. Негирање верских права које води брисању или грубом мењању историје потпуно је у супротности са основним темељима демократских друштава и уз све друге примере кршења права наше Цркве, непризнавања одлука највиших судова и систематско уништавање наших светиња посебно од 1999. године надаље, непосредан је показатељ да косовске власти очигледно не виде ни места ни будућности за српски народ и Српску Православну Цркву на овом простору-закључује се у саопштењу епархије рашко –призренске
Додаје се да најновији случај коришћења машинерије за постављање ограде око локалитета Богородице Хвостанске без икакве комуникације са Српском Православном Црквом за коју се зна да је једна од њених најважнијих локалитета и постављање натписа само на албанском језику у коме се изоставља 8 векова историје тог важног верског седишта, још један је пример који показује стварне намере и методе косовских власти, које нескривено желе стварање етнички чистог Косова и нестанак СПЦ и њених верника. Стога Епархија рашко-призренска одлучно апелује на локалне и међународне представнике на Косову да се заустави процес политизације и селктивне презентације духовне и културне баштине СПЦ, која на овим просторима као аутокефална Црква постоји и делује 800 година и дубоко је повезана са историјом овог региона.
Ревизија других цркава и манастира СПЦ на Косову и Метохији представља процес који дубоко угрожава етничке и верске односе у ширем региону и води брисању једног вишевековног идентитета српског народа и апропријацији његове баштине која је преживела више стотина година османске власти и два светска рата.
Препоручујемо
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)