САВЕТ ЕВРОПЕ ОБЈАВИО ИЗВЕШТАЈ О ИЗБОРИМА У СРБИЈИ: Поновљена позитивна оцена, упутили и похвале администрацији

Марко Колашинац
Марко Колашинац

19. 01. 2024. у 09:57

ИЗВЕШТАЈ Савета Европе не разликује се умногоме од констатација из прелиминарног извештаја ОДИХР-а, те су поновљене неке ставке, попут оних да су фундаменталне слободе поштоване, те је још једном похваљена изборна администрација.

САВЕТ ЕВРОПЕ ОБЈАВИО ИЗВЕШТАЈ О ИЗБОРИМА У СРБИЈИ: Поновљена позитивна оцена, упутили и похвале администрацији

Фото: Савет Европе/Еллен Вуибаук

Оно што су кључне ствари позитивно оцењене у извештају јесте да је изборе на више нивоа у Србији посматрало чак 5112 посматрача из 9 организација цивилног друштва, плус 475 међународних посматрача из 25 организација, што је, према извештају Савета Европе, значајно допринело транспарентности изборног процеса.

Још једна од круцијалних тачака у извештају јесте да је гласање позитивно оцењено на безмало 93% бирачких места, од укупно посматраних 1.120 бирачких места, што се поклапа и са прелиминарним извештајем ОДИХР-а. Мањкавости на осталим бирачким местима углавном су се односиле на бројност људи на самом бирачком месту и гужве испред бирачких места.

Републичка изборна комисија (РИК) похваљена је за свој рад због искорака које су направили прошле године, попут унапређења бирачког списка. Посматрачи су подвукли да је сваки грађанин имао могућност да самостално провери да ли се налази у бирачком списку, и уколико сматра да нешто треба изменити, могао је поднети захтев. Такође су као позитивно истакли да је Републичка изборна комисија објављивала информације из бирачког списка по локалним самоупрвама и бирачком месту, што је, према извештају, омогућило додатну контролу бирачког списка.

Оно што је посебно похваљено у извештају Савета Европе јесте чињеница да је Законом о електронским медијима продужена забрана учешћа кандидата са листе на јавним догађајима пред дан одржавања избора са 10, на чак 30 дана.

Савет Европе позвао је у извештају све релевантне институције да наставе да раде на унапређењу изборног процеса и наставе да примењују препоруке ОДИХР-а. У извештају се препоручује и свим институцијама да покажу јаку политичку вољу и наставе да унапређују изборни процес, те да наставе да раде на изменама изборних закона. Препорука је, такође, да РЕМ и Агенција за спречавање корупције убудуће имају значајнију улогу током изборног процеса.

У делу о медијском праћењу избора, Савет Европе је у свом извештају подвукао да су медијски садржаји означени као предизборни програм на националним фреквенцијама, посматрани од стране ОДИХР-а, покривали предизборне активности у складу са законом и пружили једнако време свим учесницима избора.

Подсећамо, у Србији су 17. децембра прошле године одржани републички, покрајински и локални избори у више општина. На парламентарним изборима, према резултатима РИК-а, апсолутну већину освојила је листа Александар Вучић – Србија не сме да стане, идентична ситуација је и на покрајинском нивоу. На свим локалним изборима, иста листа је однела победу осим у Новом Пазару. Што се тиче избора у Београду, ситуација је таква да ће од листе коју предводи доктор Бранимир Несторовић зависити да ли ће моћи да се формира већина у градској скупштини.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (83)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности