СРПСКУ НЕ ПЛАШЕ АМЕРИЧКИ АВИОНИ: Низом манифестација прослављен Дан РС, руководство и народ свесни да је ова година кључна за опстанак
ДОК су небо под којим је обележавала рођендан претећи парали амерички авиони Ф16, уз појачане тежње да јој се одузме имовина и самим тим територија, да се споља и изнутра развргне Дејтонски споразум, а она практично утопи у унитарну БиХ, Република Српска прославила је 32. рођендан и ушла можда и у судбоносну годину по свој опстанак.
Пред руководством у Бањалуци је највећи тест до сада да одоли притисцима запада и њихових подизвођача из Сарајева, који су наслеђеним кметским менталитетом звук ловаца из САД дочекали у екстази надајући се да ће им колонијални управници остварити деценијски сан - да Република Српска нестане.
Како ће се развијати ситуација у РС, у великој мери ће зависити и од избора на скоро свим крајевима света ове године. А, понајвише од гласања управо у Сједињеним Америчким Државама, посебно ако се узму у обзир "специјалне везе" које Милорад Додик има са Стивом Беноном, човеком који је осмислио кампању бившег лидера САД Доналда Трампа и који је у првих седам месеци његовог мандата био главни стратег у Белој кући. Конкретно, процењује се да би пресија према Бањалуци со не стране Атлантика била много мања уколико Џозеф Бајден изгуби власт.
Додик је јуче рекао да су Срби у Босни и Херцеговини "ментално интегрисани са Србијом и подржали би евентуалну независност Републике Српске".
- Циљ запада је обесмислити Републику Српску и створити централизовану БиХ. Наш карактер не допушта да се то догоди. Зато с поносом славимо 9. јануар.
- Повезивање тог обележавања са православним верским празником у супротности је са неколико одредби Устава БиХ којима се забрањује дискриминација. Ово је ствар закона, а не нечијег мишљења. Члан 3 Дејтонског устава прописује да се ентитети у потпуности морају придржавати одлука институција БиХ, укључујући и коначне и обавезујуће пресуде Уставног суда БиХ. Према Кривичном закону БиХ, непоштовање пресуда Уставног суда БиХ представља кривично дело. САД очекују да ће релевантне институције за спровођење закона и правосудне институције спровести истрагу о сваком случају кршења закона који је повезан са прославом Дана Републике Српске 9. јануара.
Политички филозоф Драгољуб Којчић рекао је да је проблем то што Дејтонски споразум, који подразумева да постоје два ентитета и три народа, руше они који су га направили.
- Рушење Дејтонског споразума почело је 1997. увођењем Бонских овлашћења високог представника међународне заједнице. Пре Кристијана Шмита високи представник је био Валентин Инцко, који је био антисрпски расположен, али није користио та Бонска овлашћења до последњег момента, пре него што ће напустити свој мандат у БиХ. Њима није у интересу објективност, истина, није им у интересу да се обаве егзактна истраживања, него им је само било у интересу да поново стану на страну политике Алије Изетбеговића и касније његовог сина Бакира. Пристрасност политике САД када је у питању српски народ прелази сваку границу која се може истрпети. Нико се у Републици Српској није уплашио због прелетања авиона.
Адвокат Горан Петронијевић истакао је да је 9. јануар важан не само као симболичан датум настанка Републике Српске, већ и гарант њеног очувања и додао да су речи председника Додика да се "народ и власт Српске боре за уставна начела и све оно што је наведено у Дејтонском споразуму - охрабрујуће":
- Гласно и јасно је рекао да оно за шта се народ и власт Српске бори није сепаратизам. Растакање Дејтонског мировног споразума веома је опасно и онај ко то ради не мисли добро БиХ. Не могу оптуживати Додика да је он сепаратиста, а да истовремено руше Устав међународно признате државе. Онај ко се бори за опстанак уставних начела он мисли добро, а то је управо Додик. Он се једини који се у БиХ залаже за Дејтонски споразум, док се активност других може прогласити државним ударом.
AP Photo/Radivoje Pavicic
Бивши председник Републике Српске Драган Чавић поручио је да је РС настала 9. јануара 1992. године народном вољом која ће је и очувати без обзира на напоре одређених домаћих и страних фактора да то промене.
- РС је чињеница, међународно призната. То је ентитет у БиХ са свим државним обележјима, држава у држави и то је толико јасно, али само неписмени и они који желе да манипулишу не схватају истину, а 9. јануар као Дан Републике славио се годинама после рата без икаквих оспоравања, да би онда спорење тог датума дошло од представника СДА при Уставном суду БиХ који је донео неразумну и неприхватљиву одлуку за грађане РС. Оспоравање 9. јануара је чисто политикантство.
Дронови и кадети
У СВЕЧАНОМ дефилеу поводoм 9. јануара - Дана Републике, на Тргу Крајине у Бањалуци учествовало је више од 3.400 припадника МУП РС те јавног и цивилног сектора Српске. Учесници су били подељени у ешелоне, а највећу пажњу грађана привлачила су борбена возила МУП РС "Деспот" и "Вихор". У строју са старијим колегама полицајцима први пут су се појавили и кадети Средње школе унутрашњих послова. Посебне визуелне ефекте свечаном дефилеу дало је више од 200 дронова.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)