АНАЛИЗА "НОВОСТИ": Колико вреди отета имовина на КиМ

У ОПЉАЧКАНУ српску имовину на Косову и Метохији која, према неким проценама, вреди неколико стотина милијарди долара, од Светог Николе убраја се и "Рајска бања" у селу Бањска код Звечана. У овај објекат упали су до зуба наоружани косовски полицајци, на улици оставили 60 радника, а комплекс - узурпирали.

АНАЛИЗА НОВОСТИ: Колико вреди отета имовина на КиМ

фото фејсбук

Срби са севера сумњају да ће на том простору грађеном за 1.000 пацијената, бити формирана још једна база тзв. косовске полиције. Како је рекао Драгиша Миловић, некадашњи градоначелник Звечана, то би била 28. база на северу КиМ, чиме се овај део српске покрајине претвара у гето под окупацијон тзв. косовске полиције.

"Рајска бања" није ни први, а по свему судећи ни последњи објекат који су Албанци насилно узели. У последње две деценије отета су бројна предузећа огромне вредности, а пљачку друштвене, јавне, црквене и приватне имовине аминовала је, а врло често и потпомагала међународна заједница, која је у потпуности занемарила неприкосновено право својине.

Анализе Привредне коморе Србије показују да се само вредност око 1.500 приватизованих српских предузећа на КиМ процењује на више од 1,2 милијардe евра.

Према проценама стручњака, међу узурпираном имовином највреднији су комбинат "Трепча" и 30 рудника. Бројке које је извео београдски Рударско-геолошки факултет кажу да се у покрајини налази око 15,7 милијарди тона лигнита, који може да се експлоатише наредних 200 година. Резерве руде цинка и олова процењене су на 46 милиона тона, магнезита на осам милиона тона, боксита на 1,6 милиона тона, а регистрована су и значајна налазишта никла. Ова имовина вреди невероватних 100 милијарди долара!

Осим рудника, Албанци су отели и објекте "Електропривреде Србије" - копове, електране и дистрибутивне мреже чија је вредност процењена на више од три милијарде долара. На удару се нашло и предузеће "Телеком Србија" које је остало без базних станица и друге опреме, а рачуница показује да је штета око 1,4 милијарде долара. Отета је и имовина "Железница Србије", а вредност инфраструктуре и возних средстава процењује се на 206 милиона долара.

Нафтна индустрија Србије до НАТО бомбардовања у власништву је имала 31 објекат, који су одлуком Унмика узурпирани и њима управља предузеће "Косово-петрол". На удару Албанаца нашло се и скијалиште "Брезовица", а велику вредност имају и отете војне и здравствене установе, школе и зграде установа културе, спортски објекти...

Мета пљачке била је и приватна имовина Срба, а Албанци су узурпирали више од милион приватних катастарских парцела чији су власници протерани. Врхунац правног силеџијства било је доношење Уредбе по којој онај ко узурпира земљиште може после 10 година да добије право власништва на том земљишту, позивајући се на појам "државна имовина".
Према речима Игора Поповића, правника у Канцеларији за КиМ и помоћника директора Канцеларије за КиМ, ово тело води 42.000 спорова пред тзв. Агенцијом за верификацију и упоређивање имовине.

- Имамо више од 30.000 имовинских суђења и 18.000 тужби за уништену имовину која је противправно узурпирана - каже Поповић.

Костићу продужен притвор

ЗОРАНУ Костићу (73) из Прилужја, ухапшеном у септембру за наводне ратне злочине против цивилног становништва, продужен је притвор на још два месеца. Његов бранилац, адвокат Предраг Миљковић и чланови породице, упозорили су поново да је Костић у врло лошем здрваственом стању, због чега је у више наврата био одвођен из притвора у Подујеву у Клинички центар у Приштини. У последњем извештају када је отпуштен из болнице 12. децембра, констатовано му је шест различитих дијагноза, а једна од њих је и срчана слабост коју има већ три деценије.

Ни црквена имовина није заштићена, а управо "Рајска бања" у коју су пре три дана упали косовски полицајци је црквена имовина. Да узурпација "Рајске бање" представља огољену отимачину приватне имовине СПЦ, навео је и Петар Петковић, директор Канцеларије за КиМ.

Он је рекао да је овај комплекс једна од најзначајнијих инвестиција Владе Србије и Канцеларије за КиМ:

- И онда неко дође и каже то није ваше, то је наше. Како може да буде ваше када нисте градили, нисте никада били ту, немате ниједан документ. То је право лице данашњег стања на КиМ, правног насиља и освете српском народу.

Петковић је поново нагласио да се српски народ на КиМ суочава са огромним проблемима који иду и до тачке потпуне обесправљености.

Иначе, према подацима Владе Србије, 58 одсто имовине на КиМ припадало је Србима, Српској православној цркви и предузећима у државном власништву.

АЛБАНСКА ВЕЋИНА У СО БУЈАНОВАЦ УСВОЈИЛА БУЏЕТ
наше паре доделили себи

НАКОН бурне расправе, у СО Бујановац албанска већина на власти усвојила је буџет за 2024. Реч је о до сада рекордном износу од две милијарде динара,на који су примедбе имале и српска и албанска опозиција.

Српски одборници су изнели аргументе да је буџетом поново оштећена српска заједница која није добила ни приближно новца колико би требало. Председник Општине Нагип Арифи демантовао је те наводе.

Одборник Стојанча Арсић је рекао да се у овом "историјском" буџету за све инфраструктурне пројекте укупно издваја 255 милиона, од чега за албанску заједницу иде чак 216, а за Србе само 39 милиона.

Иначе буџет је знатно већи захваљујући и другим изворима финансирања, донацијама и давањима са републичког новоа. У буџет за наредну годину ушло је, између осталог, 250 милиона динара за реконструкцију школе у Биљачи, па око обећаних 65 милиона из Тиране за изградњу спортске сале у ОШ "Наим Фрашери" у Бујановцу, као и 93,5 милиона за салу у ОШ "Мухарем Кадриу" у Великом Трновцу. Буџетом је обухваћено и 93 милиона динара за пројекте које ће финансирати Координационо тело за југ Србије.  Ј. С.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДОКТОР КОШАРКЕ, НИКОЛА ЈОКИЋ: Србину нико раван у једном важном статистичком параметру