НЕСТОРОВИЋ УЗ ВЛАСТ, АЛИ НЕ НА ВЛАСТИ: Шта доноси мањинска подршка, која се ових дана помиње

Сњежана Видачковић

21. 12. 2023. у 13:57

НАЈВИЂЕНИЈИ представник покрета "Ми - глас из народа" др Бранимир Несторовић наговестио је могућност мањинске подршке напредњацима и социјалистима у Скупштини Београда, који заједно имају 55 мандата, што није довољна већина за формирање власти у градском парламенту, где има 110 одборника.

НЕСТОРОВИЋ УЗ ВЛАСТ, АЛИ НЕ НА ВЛАСТИ: Шта доноси мањинска подршка, која се ових дана помиње

Фото: Принтскрин Хепи ТВ

Појачање из редова новог покрета нескривено прижељкује градска владајућа коалиција која би радије у савез са "Ми" него на нове изборе. Будући да се др Несторовић гласно изјашњава против уласка у коалицију, али се не одриче гласања за предлоге у интересу државе, мањинска подршка делује као извесна. Овај вид "савеза" већ је виђен на нашој политичкој сцени.

У прилог новој врсти заједништва иду и чињенице да, иако владајући двојац додатне мандате може да прибави од прелетача, то је несигурно, а улазак у коалицију са листом НАДА (7) или "Србија против насиља" (42) нема будућност.

Према речима програмског директора ЦеСид Иве Чоловића, тренутна ситуација много је ближа томе да носилац листе "Ми - глас из народа" др Несторовић подржи мањинску власт напредњака и социјалиста у престоници, него да дође до нових избора у Београду.

ЦЕСИД

Tekst potpisa

- Шта ће се десити ми не можемо знати, ипак су Несторовићеве изјаве по питању тога да не жели да улази у коалиције доста чврсте - објашњава Чоловић. - Мислим да је он у позицији коју би морао да искористи, јер нисам сигуран да би на наредним изборима, тај резултат који је остварио, био идентичан овом сад. Ипак су они нова листа без бирачких одбора, која нема инфраструктуру да би два пута могла да изнесе резултат. Први пут сте изненађење, други пут можете бити разочарање - оценио је Чоловић.

Наш саговорник објашњава да мањинска власт формално значи да би већину у београдском парламенту могли да формирају СНС и СПС, а да ће њихове одлуке подржати покрет "Ми", али "Ми" не би били у органима градске власти, односно управе.

- На тај начин, листа "Ми" и њени представници не би формално били видљиви као неко ко чини власт, чиме би покушали да пошаљу поруку својим бирачима да неће изневерити обећање по коме не би ушли у коалицију ни са једном политичком опцијом.

И политички аналитичар Дејан Вук Станковић уверен је да ће напредњаци и социјалисти формирати власт уз подршку Несторовића. Он сматра да избора највероватније неће бити јер би то за власт значило подизање целе страначке машинерије, покретање нове кампање, маркетинга...

- Много је ту посла, поготово јер би се сада ишло на максимални резултат у оним београдским општинама у којима је СНС лошије прошла у односу на листу "Србија против насиља". Зато верујем да ће власт бити економична и да ће да се договори са Несторовићем - објашњава Станковић. - Мањинска подршка значи да ће бити везани за неке приоритете у програму које има Несторовићев покрет. Они ће сада да извуку нешто што је добро да оправдају себе пред бирачима и да не уђу у коалицију са влашћу. Верујем да нико од њих из покрета "Ми" није жељан функција. Такође, уколико Несторовић да мањинску подршку напредњацима и социјалистима ставиће тачку на ово вештачко изазивање кризе на улицама Београда.

Дејан Вук Станковић / Фото Танјуг

Дејан Вук Станковић

Наш саговорник искључује могућност да "Србија против насиља" буде на челу главног града.

- Сигурно је да "Србија против насиља" неће имати већину у Старом двору и тако ће Ђилас уоквирити свој политички дебакл тиме што неће освојити власт у Београду јер он мисли да је био најбољи градоначелник откако су Келти населили овдашње тло.

Мада се мањинска подршка не помиње често, било је и таквих ситуација на српској политичкој сцени, на републичком нивоу. Средином фебруара 2004. године, СПС је подржао мањинску владу ДСС. Тада су договор о формирању владе постигли Демократска странка Србије (ДСС), Г17 плус, Нова Србија (НС) и Српски покрет обнове (СПО), који су заједно имали 109 посланика, а парламентарна већина обезбеђена је уз помоћ социјалиста, који су подржали мањинску владу.

Не треба потценити социјалисте

СОЦИЈАЛИСТИ су на овим изборима остварали лош резултат, међутим, Чоловић каже да их не треба потцењивати. Он није сагласан са тврдњама да СПС сада "преживљава" захваљујући изборима у Београду и томе што су неопходни напредњацима да у престоници формирају власт.

- Њих не треба потценити, то је традиционални коалициони партнер СНС. И раније се дешавало да на једним изборима остваре лош резултат, да их нема нигде, а онда се одједном стабилизују и ојачају на првим следећим изборима.

Међутим, не треба искључити ни могућност нових избора. Уколико листа доктора Несторовића не буде желела никог да подржи, мораће се ићи на нове изборе, што прижељкује прозападна опозиција. Ова опција има мале шансе, али није немогућа. Председник Привременог органа града Београда и кандидат СНС за градоначелника Александар Шапић, говорећи о овој могућности, рекао је да није сигуран како би житељи престонице на тим изборима гласали.

- Шта ћемо ако на те изборе изађе око 40 одсто људи, јер људи неће да излазе поново на изборе, тек тако после месец дана? Онда ће да нам кажу, ако изгубе, да нема легитимитета, јер је изшао мали број људи и тако унедоглед - поручио је Шапић на ТВ Хепи. - Тој игри нема краја уколико прихватимо та правила.

Јовановић: Протести су непромишљени

Фото Танјуг

Милош Јовановић

ПРЕДСЕДНИК НДСС и један од лидера коалиције НАДА Милош Јовановић изјавио је да се залаже за одржавање нових избора у Београду, али да сада све зависи од покрета који води др Несторовић и да он мора да буде "истеран на чистац на коју ће страну". Он каже да је "власт у Београду изгубила изборе и да са 53 или 54 одборника нема већину".

- Сада треба сести са Несторовићем и видети да ли је спреман да с остатком опозиције учествује у промени власти у Београду - рекао је Јовановић. - Нас чекају поновљени избори ако је Несторовић искрен да неће ни са ким да прави коалицију. Али, ако подрже избор новог градоначелника из редова владајућих структура, онда су део власти.

На питање шта мисли о протесту дела опозиције, Јовановић је рекао да акција није довољно промишљена и да опозиција треба да се састане и договори око даљих корака.

Због протеста опозиције испред РИК који траже да се пониште београдски избори, све време смо на ивици грађанског сукоба, каже Шапић, оценивши је као "мајданску атомосферу" јер "неко није свестан своје одговорности у друштву". Он је подсетио да су сви записници са бирачких места потписани и додао да су РИК и ГИК тела која само уносе пристигле резултате са терена.

- Сви записници су потписани јер се очекивао добар резултат за опозициону листу, а онда када се то није десило, била им је потребна ноћ да се организују и да крену са новом тезом да су им грађани из Републике Српске узели победу на новим изборима. Доказ им је неки снимак испред "Београдске арене" са 20 или 30 људи.

Он се осврнуо и на тврдњу опозиције да је наводно покрадено 40.000 гласова у Београду. Према његовим речима, излазност у престоници била је већа за 1,5 одсто у односу на претходне изборе.

- Уколико ће свака интересна група да угрожава функционисање града или државе, ми онда улазимо у анархију и уводимо нову политичку културу у наш живот да, ко год изгуби изборе, зауставља државу - закључује Шапић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

СТРАХИЊА ПАВЛОВИЋ ОТПИСАО ТУРКЕ: Жозе Мурињо због Србина употребио план Б, довео двојицу искусних штопера (ФОТО)