"АНАЛИЗА НОВОСТИ": Јануар кључан за "црвене линије" Београда о Косову
ПУТ којим Србија иде ка Европској унији, испоставља се није исти као онај који је био прокрчен осталим државама чланицама.
Осим што ниједној земљи нису мењана правила у ходу, преседан је и у томе да се ни од једне није тражило да се одрекне дела своје територије зарад уласка у европску породицу, што се сада чини - угуравањем француско-немачког плана у преговорачко поглавље 35.
Због свега тога, поставља се питање, треба ли наша земља под овим условима да настави преговоре са ЕУ? И да ли уопште има о чему да се преговара уколико без њене сагласности, споразум, који је наша страна прихватила само начелно као основ за даљу нормализацију односа са Приштином, уз јасно дистанцирање од спорних делова који би водили тзв. Косово ка УН и признавању независности, постаје званичан документ за европски пут.
Савет министара ЕУ званично се сагласио са закључцима у којима се од Европске комисије захтева да пре краја јануара 2024. године предложе Савету измене мерила за Поглавље 35 у преговорима са Србијом, како би се, у међувремену, "одразиле обавезе наше земље" које произилазе из Споразума о путу ка нормализацији односа са Приштином и његовог имплементационог анекса.
Имајући у виду, да примена овог првог споразума, познатијег као Охридски, подразумева де факто признавање независности Косова, његова пуна примена, за нашу страну је неприхватљива, а председник Србије Александар Вучић је након преговора у вили "Биљана" подвукао јасно наше црвене линије. Иако се признавање Косова не помиње ниједном речју, неспорно је да у појединим члановима овог документа то индиректно произилази:
*Члан 1 - стране ће међусобно развијати нормалне, добросуседске односе на основу једнаких права. Обе стране ће међусобно признати документа и националне симболе, укључујући пасоше, дипломе, регистарске таблице и царинске печате.
*Члан 2 - обе стране ће се руководити циљевима и принципима постављеним у Повељи УН, посебно оним о сувереној једнакости свих држава, поштовању њихове независности, аутономије и територијалног интегритета, праву на самоопредељење
*Члан 4 - стране полазе од претпоставке да ниједна од њих не може представљати другу у међународној сфери или деловати у њено име. Србија се неће противити чланству Косова у било којој међународној организацији.
Истовремено, док Србији крши територијални интегритет и суверенитет, ЕУ од Приштине очекује да формира Заједницу српских општина, нудећи јој луксуз да то учини по Уставу тзв. Косова!
Научни сарадник Института за европске студије Слободан Зечевић подсећа да ми и данас стојимо у преговорима, као и пре две године када на столу уопште није било француско-немачког плана.
- Ми не отварамо нове кластере. Треба Србија да уђе у директне преговоре са ЕУ и да се постави питање под којим условима ми можемо да наставимо и да ли можемо да наставимо преговоре. Морам само да укажем на то да смо ми отворили 22 поглавља, што значи да у тим областима ми примењујемо закондавство ЕУ. Ми преговарамо тако што законодавство ЕУ, када смо за то спремни, уносимо у законодавство Србије.
Зечевић указује на то да колико је њему познато, ниједна земља није имала сличне услове за улазак у ЕУ, а истовремено подсећа да многе нису испуњавале основне предуслове, па су ипак, постале чланице - попут Румуније, Бугарске, Хрватске.
- Хрватска није обезбедила услове за права мањина ни данас. Подсећам да су услови за улазак потпуно јасни - тржишна привреда, демократски политички принципи и да унесете законодавство ЕУ у свој систем. Нико никада ни од кога није тражио да се одрекне дела територије да би приступио. Оно што је јасно, да смо ми подвукли црвене линије и да ми тај споразум нисмо прихватили, тако да је врло климаво како, нешто што нисмо прихватили, може да постане обавезујући део неког другог документа.
Хил: Судбина Србије не зависи од звезда
АМЕРИЧКИ абасадор Кристофер Хил оценио је јуче да ће 2024. година бити значајна за све који желе да виде даље проширење ЕУ и Србију на "различитом месту од онога где је била до сада":
- Наредна 2024. биће веома значајна година и за све Србе који треба да схвате да њихова судбина не зависи од звезда, Вашингтона, Брисела, па чак ни од Пекинга, већ од њих самих. У Бриселу је постојало много добре воље, али и очекивање да земља када жели да уђе у ЕУ решава проблеме пре уласка, јер ниједна организација, па ни ЕУ не жели да има још проблема, већ више чланова и више решења.
Доцент Факултета политичких наука Стефан Сурлић рекао је да очекује да ће одређене тачке Охридског споразума и Оквирног споразума бити део преговарачког Поглавља 35, јер је то нешто на чему инсистирају најмоћније земље ЕУ, али сматра да ће бити контрапродуктивно ако се уврсте формулације које су за Београд неприхватљиве.
- Али оно на шта морају да обрате пажњу јесте позиција Србије, јер ће бити контрапродуктивно уколико се ставе такве формулације које би онда значиле заправо да Србија нема никаквог другог избора, сем да и формално одустане од идеје пуноправног чланства у ЕУ.
Борељ: Будуће чланице - поуздани партнери
ВИСОКИ представник Европске уније за спољне послове и безбедносност Ђозеп Борељ поручио је јуче поводом самита лидера ЕУ са земљама кандидатима са Западног Балкана, да је проширење ЕУ улагање у "мир, безбедност и напредак". Он је рекао да је самит "најважнији састанак" ЕУ и Западног Балкана ове године, као и да се њиме ојачавају везе блока с регионом и унапређује сарадња на спољним и безбедносним питањима. Борељ је додао да је Западни Балкан од стратешке важности за Европску унију, као и да Унија "рачуна на будуће чланице као на поуздане партнере".
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)