ХАПСЕ НЕВИНЕ ДА БИ ДОКАЗАЛИ ЛАЖНЕ ЗЛОЧИНЕ И ОТЕЛИ ИМАЊА: Приштина разрадила тактику како да додатно заплаши и отера Србе
ДА је затвор високог ризика у Грдовцу, селу недалеко од Подујева саграђен 2014. године средствима Европске уније, "намењен" углавном Србима указује чињеница да се, према сазнањима "Новости", овде налази 78 Срба од којих се више од половине терети за наводне ратне злочине.
Српски адвокати који бију битку за њихову слободу указују да је очигледна намера привремених приштинских власти, да уз помоћ међународних партнера, финансијера овог затвора, попуне ћелије што већим бројем припадника нашег народа и оптуже их за злочине, и то углавном без икаквих материјалних доказа.
- Циљ је да ухапсе што већи број Срба и осумњиче их за ратне злочине како би странцима показали да је то "чињеница" и тиме оправдали формирање некаквог Института за злочине, иако је јасно да хапсе недужне људе који са тим нису имали никакве везе. Јер да јесу, сасвим сигурно не би остали да живе на Косову и Метохији, нити би пак долазили на КиМ без обзира на разлоге. И то је јасно и косовским правосудним органима, али и албанским властима и на крају крајева читавом албанском друштву - да онај ко је чинио злочине неће дозволити себи да буде "доступан" овдашњим органима власти - причају браниоци Срба.
Осим што истичу да већину Срба прво ухапсе, а потом траже "доказе" за наводну кривицу, наши саговорници, адвокати из Косовске Митровице истичу да су разлози хапшења углавном имовинске природе. Уместо да хапсе оне који отимају српску имовину, истичу адвокати, они оптужују Србе који желе да поврате власништво над својим кућама или имањем.
Албанци који су узурпирали и годинама користили српску земљу, у моменту када власник жели да је поврати или евентуално прода, пријављују Србе за наводне ратне злочине, а то често чини и тзв. косовска полиција. Један од таквих случајева је Гаврило Милосављевић (63), Србин из Истока у Метохији, против којег је пре неколико дана, после једногодишњег притвора, подигнута оптужница.
Према речима адвоката Дејана Васића, апсолутно сви грађани Истока, махом Албанци, јер Срба у овом метохијском месту готово да и нема, знају да је Гаврило невин.
- Мој клијент је и после 1999. године стално долазио на Косово и Метохију трагајући за киднапованом мајком, а планирао је и да поврати њен стан у Истоку и да се врати са супругом и кћерком и ту настави да живи. Баш на дан када је успео да извади поседовни лист, он је ухапшен и сада је подигнута и оптужница, а претходних годину дана провео је у притвору у Подујеву - казао је Васић.
Милосављевићева мајка је највероватније убијена.
Многобројни су примери ухапшених Срба које су суседи Албанци, узурпатори њихове имовине, пријавили да су починили ратне злочине, а један од њих је и Милорад Ђоковић из Витомирице код Пећи, једини српски повратник који је добио судски поступак против локалне самоуправе за парцелу на којој му је хуманитарна организација саградила кућу. Он се пре десетак година вратио у своју Витомирицу и радио је као повереник за повратак, али је по добијању судске пресуде за имовину ухапшен под сумњом за ратни злочин против цивилног становништва, односно наводно убиство 19 албанских грађана и против њега је јуна ове године подигнута оптужница. У међувремену му је порушена и кућа, а општинске власти на његовом имању планирају да направе пут.
Да ће се лажни сведоци у овом, као и готово свим случајевима у којима су Срби оптужени за наводне ратне злочине појављивати накнадно, показује и пример Зорана Костића (63) из Прилужја у општини Вучитрн.
Станишића нису препознали
ПРЕСУДЕ се у случају ухапшених Срба доносе не само уз помоћ лажних сведочења, већ и без потврдних изјава сведока, као у случају Горана Станишића из Словиња код Липљана. Он је првостепеном пресудом осуђен на 20 година за наводне ратне злочине против цивилног становништва, а главни сведок оптужнице га није препознао као кривца за злочине за које се терети. У случају Станишића и казна од 20 година је спорна, јер је тзв. Врховни суд Косова одлучио да највиша пресуда за ратне злочине може да буде до 15 година.
- Он је ухапшен 20. септембра, а притвор му је одређен дан касније. Тужилац је тек 28. септембра дао овлашћење да се прикупљају докази против њега, што је заиста невероватно. Ипак, то је уобичајено када су у питању Срби, мада је такав поступак незабележен у правосудној пракси. Осумњичене би требало да хапсе на основу доказа или барем основане сумње, а не да траже доказе када неког ухапсе - истиче адвокат Предраг Миљковић.
Адвокат Љубомир Пантовић наводи и случај Зорана Ђокића из Пећи који је осуђен на 12 година без иједног доказа. Оптужница тужилаштва је пропала, али је адвокат наводно оштећених довео два нова сведока који су тврдили да су они жртве ратног злочина Ђокића! На основу оваквих сведочења ниједан суд на свету, како истиче Пантовић, не би донео осуђујућу пресуду. Додаје да је сваки Србин оптужен да је починио ратни злочин на КиМ унапред осуђен на дугогодишњу казну затвора, док је порука приштинских власти упућена припадницима нашег народа да могу бити оптужени само ако им се ћефне.
БОНУС ВИДЕО
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (43)