ДА СОЦИОЛОГ ПРИЧА О ДЕВИЗНОМ КУРСУ – МИСЛИМ ДА ЈЕ ТО ПРЕВИШЕ АМБИЦИОЗАН ЦИЉ: Одговор министра Малог на текст Радоњића из "НИН-а"
МИНИСТАР финансија Синиша Мали одговорио је на економску анализу професора Филизофског факуклтета Универзитета у Београду Огњена Радоњића.
Његов одговор преносимо у целости:
Економске анализе које недељник “НИН” ревносно објављује сваког четвртка, у предизборној кампањи добиле су посебан замах, тако да смо данас имали прилику да прочитамо најновију анализу професора са Филозофског факултета Огњена Радоњића.
Захваљујем се господину Радоњићу на детаљној анализи, иако он наравно није ушао у суштину и није целовито сагледао фискалну позицију земље и свеобухватно макроекономско окружење - рекао је министар финансија.
Када анализира јавни дуг и дефицит, морао би да зна да је са њима неодвојиво повезан и БДП. Не можете да гледате само једну страну биланса, а запоставити индикатор економске моћи једне земље. Дакле, када говори о јавном дугу и дефициту, треба узети у обзир и износ БДП-а јер он говори о створеној вредности у једној земљи током одређеног временског периода.
Претходна власт је од 2008. до 2012. године направила чак 748 милијарди динара минус (дефицит) у каси, односно 7,4 милијаде евра и зато је задуживање које је уследило покривало њихов минус. Притом, тај дефицит се тада није користио за раст и развој земље, већ искључиво за богаћење појединаца бившег режима. Ми данас новац користимо за улагање у капиталне инвестиције, што доприноси даљем расту БДП-а и подиже квалитет живота грађана.
Тако смо у протеклој деценији изградили чак 445 км ауто-путева, док су они тек 42,6 километара, десет пута мање. Изградили смо 108 км пруга, док они нису ниједан једини километар… Реконструисали смо 147 болница и домова здравља, а они су и ту на нули. Даље, када помогнете привреду и грађане за време корона кризе са девет милијарди евра, то јесу оправдана издвајања, јер тиме спашавате земљу, чувате радна места и животни стандард свих грађана.
Професор би требало да зна да је 2012. године држава била пред банкротом, са 8 милијарди динара на рачуну, тако да је било потребно финансирати све преузете обавеза и дугове из претходног периода. Дугове који су били стављани "под тепих". Када неко пре вас направи огроман минус, од чак 7 милијарди евра, на вама је после да будете одговорни и да тај огроман минус покријете. Зато је дошло и до раста јавног дуга од 2012. године до 2014. А замислите колико би износио дуг и дефицит у том периоду, да примања од приватизације нису коришћена за покриће непродуктивних расхода.
Одговорном фискалном политиком, држава је повећала расходе током пандемије и енергетске кризе, како би и краткорочно и дугорочно умањила последице по привредни и друштвени амбијент, очувала животе људи, очувала производне капацитете и наставила да подиже животни стандард људи. Нисмо имали масовна отпуштања, тако да данас имамо преко 2,3 милиона запослених. Терет те кризе, која је многосутруко већа, је држава преузела на себе. Нама је циљ да дефицит 2025. године буде 1,5%, а све то радимо уз детаљне анализе са ММФ-ом који је 2011. године, када су они били на власти, напустио Србију и прекинуо програм сарадње.
У њихово време, 500.000 људи је остало без посла. И поновићу, ви сте тада имали 8 милијарди динара на рачуну, а ми данас имамо 506 милијарди динара. Кад бисмо своје депозите искористили да одмах отплатимо део недоспелих обавеза, стање јавног дуга би данас износило 44,5% БДП, а подсетићу вас да је дуг еврозоне преко 91% БДП. Додао бих да економска активност у Србији убрзава, да је у трећем кварталу забележен раст од 3,5%, док земље ЕУ бележе стагнацију, неке и званичну рацесију.
Не може да се упореди њихова и наша економска политика. Резултат наше политике је 500.000 нових радних места и 467 нових фабрика и погона.
Да у Србији социолог прича о економији, статистици и вероватноћи банкрота, ајде и можемо некако да прихватимо, али да прича о девизном курсу – мислим да је то превише амбициозан циљ.
Ако додамо на све ово и његову смелу изјаву и процену да је имајући у виду кретања инфлације у еврозони, динар требао да ослаби за 5,9 одсто.
Он тврди: „С обзиром на то да је, на пример, 2022. инфлација у еврозони износила 9,2 одсто, а у Србији 15,1 одсто, динар је требало да ослаби за разлику у стопи инфлације, конкретно за 5,9 одсто“.
Нама може да објасни, али како може да објасни грађанима препоруку да динар ослаби. Хвала богу, динар није жив па не може да га послуша, а неће ни Народна банка Србије која има највеће девизне резеве у историји, а у неким периодима кризе, чак је морала да продаје девизе да динар не би додатно ојачао.
Сетимо се, у њихово време курс је подивљао и динар је ослабио са 81 на 113 динара за једна евро.
Видимо да је професор стручан и по питању разних компаративних анализа бирократског и тржишног модела привређивања. Али, сетимо се колико је ондашња влада пословала по тржишним моделима када је покушавала да успостави тржишну привреду.
Мој одговор професору Радоњићу, у наставку такође ће бити економски прецизан и аргументован. Нећу и не желим да улазим у расправе о графиконима које је тако подантно поделио са читаоцима НИН-а. Њему на савест и част.
Професор каже да смо презадужили државу.
Наши подаци и анализе указују да имамо под контролом јавни дуг и рекордан износ новца на рачуну. На крају 2012. године учешће јавног дуга у БДП износило је 52,9%, односно јавни дуг је износио 17,7 милијарди евра. На крају 2023. године очекује се да учешће јавног дуга у БДП износи 52,7%, односно 36,4 милијарди евра. Постепени пад рација, очекује се и у наредним годинама, тако да би на крају 2026. године учешће дуга у БДП требало да износи 49% БДП. Србија води јасно дефинисану и одговорну политику управљања јавним дугом, која подстиче одржив економски раст захваљујући финансирању бројних инфраструктурних пројеката, уз истовремено смањење његовог учешћа у БДП-у. Међународни монетарни фонд и рејтинг агенције у својим извештајима позитивно оцењују политику управљања јавним дугом.
С обзиром да Србија има на рачуну чак 506 милијарди динара, као што сам већ напоменуо, нето стање јавног дуга на крају септембра 2023. године је знатно мање и износило је 30,77 милијарди евра, док је његово учешће у БДП-у 44,5%.
Србија је у претходном периоду значајно унапредила структуру дуга. Тако је просечно време до доспећа дуга са 5,1 године на крају 2016. године подигнуто на 7,4 године. Код државних хартија од вредности емитованих на домаћем тржишту је нарочито евидентан раст, јер је њихова рочност на крају 2012. износила само 1,4 године, а на крају септембра 2023. године 4,2 године. Иако већа рочност дуга са собом носи мање ризике, али нешто веће трошкове сервисирања, наша земља је упркос томе знатно смањила просечне трошкове дуга. Такође је значајно смањен и гарантовани дуг и ризици које он са собом носи. Гаранције су пре 2015. године издаване у великој мери за ликвидност, док се данас издају за инфраструктурне пројекте.
Политика управљања јавним дугом је јасно дефинисана и за наредне године и обезбеђује стабилност како дуга, тако и јавних финансија.
Професор се бави и минусом у државној каси и разним другим мањковима у нашој Србији.
А ја ћу му рећи да смо поносни на фискалну консолидацију.
БОНУС ВИДЕО: ЈАСНА ПОРУКА ВУЧЕВИЋА: Србија не сме да стане!
Препоручујемо
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)