ЧЕЛИЧНО ПРИЈАТЕЉСТВО И СТРАТЕШКО ПАРТНЕРСТВО: Посета премијерке Пекингу и састанак са Сијем још једна потврда одличних односа Србије и Кине
ПОСЕТА премијерке Србије Ане Брнабић Кини, за кратко време пошто је председник Александар Вучић посетио ту земљу, била је још једна прилика да се учврсти челично пријатељство две државе и два народа. Још једном је потврђено узајамно партнерство, подршка, пријатељство у политичком и економском смислу.
Кинески председник Си Ђинпинг рекао је да је присуство председника Србије Александра Вучића на трећем Форуму за међународну сарадњу Појас и пут и учешће Брнабићеве на шестом Кинеском сајму увоза показало искрено пријатељство Србије са кинеским народом и чврсто уверење у развој односа са Кином.
Премијерка Брнабић, после сусрета са Си Ђинпингом, изјавила је да је председник Си наговестио да ће покушати да током следеће године дође у Србију.
- То је за нас велика ствар, за нашу земљу и све наше грађане - рекла је Брнабићева.
"Кина неће променити став по питању КиМ"
У политичком смислу, како је навела, Кина никада неће променити свој став по питању Косова и Метохије. Брнабићева је истакла да Србија у потпуности поштује политику једне Кине, што се неће променити.
"Нова ера у економским односима"
Што се тиче економских односа између Србије и Кине, она је рекла да су јако добри и све бољи.
- Наравно да очекујем нову еру о односима и међусобне размене у трговини после потписивања Споразума о слободној трговини - навела је Брнабићева.
Премијерка је посебно нагласила да је будућност Железаре Смедерево потпуно безбедна и да власник компаније група ХБИС има јасне планове за додатне инвестиције.
Како је рекла, следећи фокус другог круга инвестиција у Железари Смедерево је енергетска ефикасност и зелена транзиција.
- Такође планирају да део Железаре ради на хидроген, што је идеја да у наредних неколико деценија нема емисије штетних гасова. То су невероватне ствар - рекла је премијерка.
Добри састанци са кинеским компанијама
Брнабићева је рекла да је имала добре састанке са кинеским компанијама, између осталих и са компанијом ЈД, која је 52. компанија на листи најуспешнијих светских компанија и која запошљава 520.000 људи.
Она је додала да је то највећа кинеска компанија у приватном власништву.
- Разговарали смо да преко ЈД пласирамо наше производе на кинеско тржиште, као и о томе да промовишу Србију као туристичку дестинацију - рекла је она.
Брнабићева је рекла и да постоје предуслови за повећање броја кинеских туриста јер им није потребна виза, а постоје директне линије, што ће се у најближој будућности проширити и на Шангај.
Премијерка је подсетила да је разговарала и са руководством компаније Shanghai Fengling Renewable, која је стратешки партнер Зиђина која води РТБ бор.
- Очекујемо да у наредним месецима почнемо пројекат зеленог хидрогена у Бору, што је невероватна револуција за нашу зелену транзицију - рекла је Брнабићева.
Према њеним речима, изненадила се колико је Кина напредовала од 2019. до 2023. године у области заштите животне средине.
Како је рекла, кинеског председника је обавестила и о сарадњи са компанијом БГИ и о даљим плановима.
- Мислим да је будућност наших односа са Кином у области вештачке интелигенције и биотехнологије. Желимо да имамо најиновативнију медицину - рекла је премијерка.
Каже да је БГИ уложила до сада 850.000 долара у програм стипендија за наше студенте.
Си: Подржавамо независни пут Србије - спремни да заједно одржавамо међународну правду
Кинески председник Си Ђинпинг истакао је да су Кина и Србија "челични пријатељи", чији односи имају дубоку историјску основу, чврсту подршку јавности, широке заједничке интересе и снажан су подстицај билатералној сарадњи.
Си је рекао да су кинеско-српски односи последњих година наставили да функционишу на високом нивоу, што је обогатило свеобухватно стратешко партнерство, док је истовремено практична сарадња дала плодне резултате.
- У новим околностима, Кина је спремна да ради са Србијом на унапређењу квалитетног развоја билатералних односа који ће донети више користи за наша два народа - истакао је Си.
Он је апеловао да се уложе заједнички напори у изградњу и вођење великих заједничких пројеката, промовисање брзог ступања на снагу споразума о слободној трговини између Кине и Србије, јачање сарадње у области науке и технолошких иновација, продубљивање сарадње у сферама образовања, спорта и туризма и ширу размену кадрова који ће наставити да негују пријатељство Кине и Србије.
- Кина подржава Србију у самосталном развоју и спремна је да ојача мултилатералну координацију са Србијом и заједнички штити међународну правичност и правду - нагласио је кинески председник.
Препоручујемо
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (56)