ПОДРШКА КИНЕ СНАЖИ СРБИЈУ И ЊЕН ПРАВАЦ САМОСТАЛНОСТИ: Анализа "Новости" - Како ће се на међународни положај наше земље одразити поруке Сија

С.Ровчанин Томковић

20. 10. 2023. у 07:00

У ЈЕКУ огромних притисака Запада да Србија призна лажну државу Косово, кинеска продршка територијалном интегритету наше земље, међународном праву и Резолуцији СБ УН 1244, коју је председник Си Ђинпинг недвосмилено упутио Александру Вучићу, одзвања и у Вашингтону и у Бриселу. Учешће наше делегације на самиту "Појас у пут" у Пекингу донело је политички, економски и безбедносни значај. Србија је ојачала међународни положај и са више самоупоуздања може да настави политику суверенитета без прихватања уцена.

ПОДРШКА КИНЕ СНАЖИ СРБИЈУ И ЊЕН ПРАВАЦ САМОСТАЛНОСТИ: Анализа Новости -  Како ће се на међународни положај наше земље одразити поруке Сија

Foto: Printskrin Instagram/buducnostsrbijeav

Овако наши саговорници оцењују боравак председника Вучића у Пекингу, одакле се државни врх враћа са кофером у којем се налази 18 споразума међу којима и онај о слободној трговини, никад јача подршка једне од највећих светских земаља по питању КиМ и бројне перспективе за даљу сарадњу.

Према речима Живадина Јовановића, некадашњег министра спољних послова, ради се о битном јачању и проширивању односа и свестране сарадње Србије и Кине као највеће економске силе и сталне чланице СБ УН.

- Ниједан светски проблем не може бити успешно решен без Кине. Проширује се економска сарадња, која је била значајна и до сада - у области трговине, инвестиција, инфраструктуре, енергетике, телекомуникација. Та сарадња је без преседана за Србију, али и за Кину, иако је једна од најмногољуднијих земаља и држава која има најмоћнију економију. То је зато што Србија представља најстабилнијег и најпоузданијег партнера Кине на читавом европском тлу. Када се ЕУ колеба око Кине и уводи рестрикције, Србија остаје земља са највећим нивоом сарадње коју Кина има са било којом европском земљом. Председник Си је реафирмисао потпуну подршку принципијеној политици очувања територијалног интегритета Србије, док је наша земља реафирмисала политику једне Кине што је изузетно значајно у тренутним светским околностима.

Јовановић је додао да Србија паметно распоређује економске односе, чува везу са земљама ЕУ, али много брже развија односе са Кином и тако избегава да због превелике економске зависности од једне стране изгуби самосталност, угрози своју неутралност и смањи притисак да некоме мора да да право пречега:

- На самиту је учествовало 130 земаља света, то је скуп који је имао можда и већи значај од Скупштине УН и сви који су били су сведоци кинеске подршке Србији. Они који до сада нису признали лажну државу Косово су добили охрабрење, а наша земља је такође охрабрена да настави да води независну политику и да се држи међународног права. Сигурно је да се земље БРИКС, Евроазијаска унија и друге организације неће одрећи свега што добијају са Кином како би се додворавали западу у хегемонистичној и неоколонијалној политици.

Фото: Архива

Tekst potpisa

Стручњак за међународне односе и аутор књиге "Кина у Европи" Сања Арежина, изјавила је да се потписивањем 18 споразума са Кином, стратешко партнерство између две земље диже на нови ниво сарадње. О изјави Сија да је Србија гвоздени пријатељ и да Кина подржава суверенитет и територијални интегритет Србије, каже да су политички односи најважнији, јер се они даље осликавају на економске односе.

- Подсетила бих на велику подршку кинеског министарства спољних послова након кризе у мају на КиМ, где су се они заложили за поштовање суверенитета и територијалног интегритета Србије, и у исто време позвали НАТО на исто - истакла је.

Према речима Милорада Денде, дугогодишњег дописника наших медија из Кине, тешко је замислити да се било где осим у УН окупе представници три четвртине света. Он је неверним Томама који кажу да велика риба гута малу и да је велика економија у предности, поручио да се према разним изворима предвиђа да ће у наредних, највише десетак година, 50 одсто светске еконимије бити у Азији, док ће учешће Европе у наредних 20 година пасти на десет процената.

- То довољно говори о томе куда иде овај свет, које се тектонске промене догађају, а у којима Србија налази своје место. Много значи што таква економска сила са све већим утицајем у свету подржава Србију и њене принципијелне националне интересе. И Кинези инсистирају на томе да се примењују одредбе међународног јавног права, да се на тим основама изграђује свет, а не на правилима које нико није видео и који се доносе, једном је то Путин рекао, у приватној соби. Србија је уважаван партнер у Кини као земља која има слободарску традицију и залаже се за победу принципа и права у међународним односима, а не силе - рекао је Денда за Спутњик.

Вучић: Историјски значај

ПРЕДСЕДНИК Вучић је изјавио да оно што је постигнуто током посете Кини има историјски значај и карактер и да је Србија представљена као независна и успешна земља.

- Верујем да оно што смо постигли у Кини има историјски значај и карактер, који ће се видети у годинама и деценијама пред нама. Могли смо да научимо много тога, као и да представимо Србију на мапи света као слободарску, независну и успешну земљу - навео је Вучић на свом инстаграм-налогу.

Изразио је захвалност кинеским пријатељима на гостопримству, уз видео о посети српске делегације Кини и срдачној добродошлици која јој је приређена по доласку на Форум "Појас и пут". 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

Цедевита подржава клинЦЕ креативЦЕ: Деца из СОС Дечјег села Србија освојили јавност уметничким делима у склопу кампање Буди ТУ. Буди ЦЕ.