МИНИСТАР МАЛИ У ЈУТАРЊЕМ ПРОГРАМУ: Успели смо да се изборимо за то - и за веће пензије, и плате, нисмо дозволили да нас нико блокира
МИНИСТАР Синиша Мали гостовао је у јутарњем програму на Хепи телевизији.
- Ми смо били за то да се седница одржи јер су закони који су били на дневном реду важни за грађане Србије. Грађани су у претходна два дана имали прилике да виде како се понашају представници опозције. Они јесу покушали блокаду, али је веома важно да та блокада није успела. Са друге стране је та слика рушења парламента, њих како ломе, како се понашају кабадахијски, силеџијски, пиштање, вриска, дрека... Неки грађани су за њих и гласали, ако су гласали за њих да се тако понашају, то довољно о њима говори - рекао је министар коментаришући претходна два дана у Скупштини Србије.
- На дневном реду је био ребаланс буџета. У ребалансу буџета, ми смо планирали, с обзиром на то да имамо вишка новца, 60,6 милијарди динара више новца ове године, јер нам је боља привреда, све нам је боље - ми смо желели да грађанима вратимо тај новац кроз повећање плата, пензија, једнократну помоћ за децу, субвенције за пољопривреду... Ствари од којих грађани Србије првенствено имају корист и од којих се живи. Они су били против тога.
Како је министар истакао, пензионери морају бити свесни да су представници опозиције, Алексић, Лазовић, Ћута и сви остали који су опструисали рад скупштине, били против повећања пензије.
- Иначе, са ребалансом буџета у буџету ми сада имам 5,5% повећање пензија, ванредна индексација од 1. октобра. Важна и велика ствар за наше пензионере. То су покушали да блокирају представници опозиције, и то им није успело - рекао је Мали.
- Моја порука мајкама, управо ти представници опозиције били су против тога да ви добијете 10.000 помоћи до краја овог месеца као што смо и обећали. Скоро смо на милион пријављене деце, јутрос смо на 970.000 пријављене деце за примање једнократне помоћи од 10.000 динара. Огромна и важна ствар, значи да смо погодили меру и оно што смо понудили грађанима. Има око милион и 190 хиљада деце, а сада смо скоро на милион. Пријава траје до 20. септембра. Очигледно тај новац људима треба, они су то хтели да спрече и у томе нису успели - рекао је министар.
- Хоћу да кажем свим онима који су запослени у просвети, нашим просветарима, медицинским сестрама, неговатељицама у установама социјалне заштите, управо су представници опозиције, Зеленовић, Ћута и сви остали били против тога својим понашањем, да ви већ сада у септембру добијете повећање плата 5,5% - навео је министар.
- Ако не прерасподелите новац у тренутку када имате вишак, нема исплата, ради се по закону - рекао је министар коментаришући колико је било важно да се усвоји ребаланс буџета.
- Такође, поштовани пољопривредници, пошто смо обећали да повећамо субвенције за дупло са 9 на 18 хиљада динара по хектару... У ребалансу буџета је био предлог да се све субвенције повећају укупно за 35 милијарди динара - они су били и против тога. Хтели су и то да блокирају, у томе нису успели. У ребалансу је 3,9 милијарди динара повећан буџет за лечење ретких болести, за лечење деце и одраслих у иностранству. Никада већи буџет нисмо имали за то, управо да помогнемо онима којима је помоћ најпотребнија. Представници опозиције су били и да се то блокира. То говори не само о њиховој политици, већ и о бризи за грађане Србије или небризи. Ми смо успели да се изборимо за то - и за веће пензије, и плате, нисмо дозволили да нас нико блокира. У условима од 2020. од када траје ова криза, и веће економије него што је српска падају. На пример немачка економија, већ два квартала заредом падају - имају негативан раст БДП-а. Ми смо у првом кварталу имали раст 0,9%, у другом - 1,7%. Наша економија расте. Ми данас на рачуну имамо преко 500 милијарди динара - 4,5 милијарде евра, никада нисмо били толико ликвидни. Последњи подаци из јуна показују да у Србији имамо два милиона три стотине и осам хиљада запослених. Људи који плаћају порезе и доприносе у нашој земљи. Пре само 10 година било их је милион и осамсто хиљада. Дакле, ми смо креирали пола милиона радних места и сачували их упркос овој кризи, и сваки дан се боримо за нову фабрику, ново радно место, оно што чини живот грађана Србије бољим. И онда имате ситуацију када кажемо ми смо уштедели 60 милијарди, желимо да их вратимо грађанима Србије, они кажу не, нећете, ми ћемо то блокирати, нама је важно да лупамо у клупе, да уништавамо те клупе и тако даље... Имали су грађани Србије прилику да виде како се понашају представници опозиције, колко је њима стало до грађана уопште, али са друге стране како смо тимски заједно сви истрајали у томе да се изборимо за те одлуке које су за грађане важне - поручио је министар.
Министар је говорио и о повећању пензија:
- Ми смо за две године повећали пензије у Србији за 56,1%. У јануару наредне године просечна пензија у Србији ће бити 390 евра. 2012. године је била 204 евра. Скоро смо за дупло повећали пензију, упркос фискалној консолидацији, поплавама, и свој овој кризи која и даље дрма целу светску економију. Порука за наше најстарије суграђане - наставићемо са таквом политиком и баш као што је председник Вучић обећао - 2025. године у децембру, имаћемо просечну пензију између 430 и 450 евра - рекао је министар.
Како каже просечна плата у Србији у децембру ће бити 840 евра. Према прецизним пројекцијама наредног децембра ће бити 950 евра.
- Ми смо и ту по плану да 2025. имамо просечну плату изнад 1000 евра управо као што смо и обећали 2019. године. Ово су ствари важне за грађане Србије - од тога се живи - од тога да ли имате радно место, посао, да вам плата расте. Имамо никада мању стопу незапослености у Србији, 9,6% - поручио је министар.
- Наша политика је политика која се заснива на томе да кроз даљи раст наше економије, даље улагање у инфраструктуру, подигнемо квалитет живота грађана Србије, да се изборимо за веће плате и пензије. Све већи број младих се враћа у Србију - плате расту, пристојан живот, сигурност је ту. То смо показали претходна два дана у парламенту, нећемо се предавати, не пада нам на памет - рекао је министар.
- Грађани су све могли сами да виде. То су њихови представници - неко је гласао за те људе.
- Када ми кажемо да ће у свакој школи бити полицајац, да бисмо повећали безбедност, сигурност, све што је држава могла да уради она је урадила - онда добијете коментар "добро је да су полицајци ту, али са друге стране то што су они ту - нешто није добро". Па добро шта хоћете? Држава је апсолутно урадила све што је могла. Да ли смо планирали повећање плате просветарима веће него другима, јесте. Да бисмо дали једну дозу сигурности, мало оптимизма, да се види нека промена. Све радимо што можемо да урадимо. Живимо у свету који је пун изазова. Нико код нас није осетио кризу каква се осећа у другим земљама - рекао је министар.
Истакао је да поред повећања плата и пензија, ниједан велики пројекат у Србији није стао.
- Сада када видимо ситуацију и вишак који имамо, и узмемо да помогнемо на пример нашим пољопривредницима, они неће ни за то да гласају, него ће да лупају, да ударају... - рекао је министар о понашању дела опозиције у Скупштини.
- Ми живимо за ово, то ће вам и председник рећи. Ми живимо за овај ребаланс буџета када остваримо неки вишак, па да можемо да повећамо плате, пензије, да можемо неким мајкама да помогнемо. Нама је то живот. И наравно да нисмо хтели да се повучемо пред силеџијама. Понашају се као руља - рекао је министар.
Министар је поново апеловао на родитеље да се пријаве за 10.000 једнократне помоћи.
- До 20. септембра траје пријава, око 25. ћемо тај новац да исплатимо. Испунићемо још једно обећање које смо дали. Идеја је била да помоћ буде у септембру, када је родитељима најпотребније. И да кроз ту помоћ покажемо не само снагу наших финансија, него да покажемо и колико нам је стало и колико бриге показујемо за оне којима је брига најпотребнија. Тако да Србија не стаје. О овоме што се десило претходна два дана причаће се још. Али оно што је мени важно - ми смо се изборили за оно што је грађанима битно. Ја мислим, нисам искусан као што је мој пријатељ Вучић у политици, али ја мислим да је наважније да се изборите за оно што је грађанима важно - рекао је Мали.
- Они су и раније вређали, то је њихова политика. Ја о њима да говорим нећу. То су нажалост видели и неки људи из других земаља. Слика српског парламента је отишла у свет на такав начин. Ја то не разумем, не разумем да неко може толико да мрзи своју земљу. Не разумем да се неко толико бори против нечега што је добро за грађане земље у којој живите. Неко је гласао за њих, некога и представљају. Да се толико борите да не помогнете ни самохраним мајкама, ни пензионерима, ни запосленима у просвети... Ја објашњење за то немам. Нека они објасне шта су желели да ураде, како су желели и шта им је била идеја. Ја то говорим све време - ајмо да упоредимо Србију данас и пре 10 година. Од 2008. до 2012. 450 хиљада људи је остало без посла, а ми смо у доба фискалне консолидације, поплава и никада веће кризе створили пола милиона радних места. Србија се променила, Србија је постала атрактивна земља за улагање, сигурна и безбедна - рекао је министар. Како каже, када је економија у питању ништа није случајно.
Како каже, веома пажљиво водимо рачуна о нашој економији, корак по корак.
- Сваки ауто-пут који изградите значи за неку нову фабрику бржи транспорт роба. Свака иницијатива, као што је "Отворен Балкан" додатно доприноси расту ваше економије. Када погледате сваки макроекономски индикатор - Србија је не само доминантна економија у региону, него остварује и резултате које никада до сада није остваривала - рекао је Мали.
Мали о кампањи опозиционих медија
- Стално излазе са неким изјавама, а ја их само подсетим - господо, да видимо ваше време. Ми остварујемо резултате о којима сте ви могли само да сањате. Од 2008. до 2012. пола милиона људи остало без посла, фабрике позатваране. Имали су дефиците сваке године. Падала нам економија, урушавала се. 2012. у јуну месецу имали су осам милијарди динара на рачуну, да исплате пензије им је требало тог месеца 40 милијарди. Довели су нас пред банкрот. А да не помињем Никезића и његовог шефа Ђиласа којем се у међувремену на рачуне слило 619 милиона евра. Како се то десило? Приватни џепови су им се пунили, али је цела држава пропадала - рекао је министар.
Како каже, 2012. године просечна пензија је била 204 евра, а у јануру наредне године ће бити 390 евра.
- Нису имали новца чак ни то да исплате - рекао је Мали.
- Када доносите одлуке морате да узмете податке и увек морате да узмете званичне податке. Очигледно су ти подаци толико добри и детаљни да када доносимо одлуке, на основу тих података, показало се да су то добре одлуке. Имамо позитивну стопу раста, имаћемо рекордни БДП ове године, имамо плате које расту, пензије које расту и које су сигурне, ниједну инвестицију нисмо зауставили. 2012. просечна инфлација у Србији је била 11,4%.
Препоручујемо
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (60)