НИТИ ГЛЕДАМО КРОЗ ПРСТЕ, НИТИ ХАПСИМО: Дејан Дамњановић, директор Агенције за спречавање корупције
ДЕЛУ јавности нису довољно познати улога и надлежност Агенције. Зато и радимо на томе да најширу јавност што више информишемо о томе.
Ми немамо надлежност ни да хапсимо, нити да пресуђујемо јавним функционерима.
Надлежности су јасно дефинисане Законом о спречавању корупције, као и наша права и обавезе.
Овако Дејан Дамњановић, директор Агенције за спречавање корупције, за "Новости", коментарише то што део јавности од институције на чијем је челу очекује да буде оштра према функционерима, да их хапси и пресуђује ако затреба. Дамњановић објашњава и да је 1. септембра 2020. тадашња Агенција за борбу против корупције променила назив, па је сад јасно да се бави - превенцијом:
- То значи да када утврдимо да се ради о кривичним делима ми се обраћамо тужилаштву које даље ради свој посао.
Има и оних који су стекли утисак да је Агенција спремна и да прогледа кроз прсте представницима власти који крију имовину?
- Строго поштовање закона и апсолутна објективност су главне карактеристике препознате код Агенције. Дозволите да питам - због чега бисмо било коме гледали кроз прсте када смо самосталан и независан државни орган? Управо та независност је кључна да, без разлике, примењујемо Закон о спречавању корупције према свим јавним функционерима у Србији. Такође, нама је у интересу да постигнемо циљ и остваримо мисију нулте толеранције према корупцији у нашем друштву. Желимо да својој деци оставимо друштво у коме су праве вредности на цени, а не оптерећења лоших друштвених појава, конкретно криминала и корупције.
Имате ли на располагању све механизме неопходне за обављање дужности?
- Наравно. У Агенцији сам од њеног оснивања тако да сам сведок и савременик њеног развоја, стручног оснаживања и инфраструктурне опремљености која је неопходна ради остваривања надлежности прописаних Законом о спречавању корупције, али и другим који се примењују у раду Агенције (законима о финансирању политичких активности, о лобирању, управном поступку...), као и примене стратешких докумената у овој области.
Агенција се у претходним годинама етаблирала као поуздан партнер релевантним институцијама чији је циљ изградња здравог друштва, али свесни смо да је неопходно да се и даље изграђујемо и као појединци и као независно тело да бисмо у сваком моменту били спремни да одговоримо на нове изазове.
Колико се у овом тренутку води поступака против функционера који нису пријавили имовину или су дали нетачне податке?
- У Сектору за проверу имовине, у поступку редовне и ванредне контроле, налазе се 102 јавна функционера. Тренутно се води поступак против 10 јавних функционера због повреде чланова 68 и 69 Закона о спречавању корупције, а који се односе на редовно и ванредно пријављивање имовине и прихода. Реч је о јавним функционерима који су у редовној контроли по плану за ову годину. У Сектору за регистре и евиденције се води 69 поступака против јавних функционера и лица којима је престала јавна функција зато што у законом прописаном року нису поднели Извештај о имовини и приходима након избора, постављења или именовања на јавну функцију (што укључује и реизбор) односно након престанка јавне функције. Против јавних функционера и лица којима је престала јавна функција на републичком нивоу тренутно се води 37 поступака, док се на покрајинском и локалном нивоу води 32 поступка.
У току је процедура измене Закона о спречавању корупције. Шта сте предложили?
- Агенција је Министарству правде поднела иницијативу у којој је, поред осталог, a узимајући у обзир препоруке Групе држава за борбу против корупције (GRECO), предложила да се појам јавни функционер прошири тако да обухвати сва лица на највишим извршним функцијама, укључујући шефове кабинета, председника и потпредседника Владе, као и специјалне и владине саветнике. Осим тога, а имајући у виду и препоруке Канцеларије за демократске институције и људска права при OЕБС (ODIHR/ОЕBS) и Венецијанске комисије, Агенција је предложила да се прецизније дефинише појам пријаве, као и да када Агенција, поступајући на основу поднете пријаве, утврди да нема основа за вођење поступка за одлучивање о постојању повреде Закона, директор Агенције доноси решење којим се пријава одбацује као неоснована. Против наведеног решења може се изјавити жалба Већу Агенције, у року од 15 дана од дана пријема решења. Предложили смо и измене и допуне које се односе на област пријаве имовине, прецизирања обавеза Агенције у погледу рокова о изјашњењу на нацрте закона, као и изјашњења надлежних органа на мишљење Агенције.
Колика и каква је улога Агенције у изради Националне стратегије за борбу против корупције?
- Агенција је задужена и за вршење надзора над спровођењем стратешких докумената Републике Србије у области борбе против корупције. С тим у вези, вршимо надзор над спровођењем Акционог плана за Поглавље 23 - потпоглавље борба против корупције. Досад смо Народној скупштини поднели три Извештаја о спровођењу овог потпоглавља, заједно са Извештајем о раду Агенције (за 2020, 2021 и 2022). Осим тога, иако није члан радне групе за израду Националне стратегије за борбу против корупције, Агенција активно прати процес њене израде и пружа саветодавну помоћ. Члановима радне групе одржали смо две обуке о примени методологије за процену ризика од корупције у областима које су предмет стратешких докумената. Изузетно смо задовољни што су прихваћене све наше сугестије јер то потврђује да Агенција свој посао обавља стручно, одговорно и квалитетно.
Имате ли довољно простора и кадрова за обављање свих послова?
- Агенција користи све расположиве капацитете да реализује захтеве, али има простора да се кадровски и технички унапреди њен рад. Наша намера је да рационалније искористимо постојеће могућности, али и пружимо шансу младима који се школују за посао у државним органима, посебно у овакво важној области. Припремили смо измену систематизације Агенције која би уштедела средства из буџета РС, али се не би одразила на квалитет рада, већ напротив - омогућила би нашу већу ефикасност и квалитет. У најскоријем периоду очекује нас отварање три подручне канцеларије Агенције у Новом Саду, Нишу и Крагујевцу.
Тиме постижемо могућност снажнијег спровођења наших надлежности, али се и приближавамо грађанима ван Београда. Једна од мојих жеља је отварање канцеларије у Новом Пазару, да и том делу наше земље покажемо колико нам је битан.
Могућност откупа поклона
A ЈЕДНА од предложених измена закона предвиђа и могућност да функционери откупе поклоне...
- Управо је то била једна од тема коју смо као Агенција предложили у оквиру измена и допуна новог Закона о спречавању корупције. Дакле, наш предлог је да уколико јавни функционер или члан породице жели да задржи пригодан или протоколарни поклон који прелази 10 одсто просечене месечне зараде без пореза и доприноса у Републици, а који није од посебног значаја за Србију, аутономну покрајину или локалну самоуправу, може га откупити по тржишној вредности. Процену вредности поклона обављала би Републичка дирекција за имовину, пре него што одлучи о откупу.
Без сарадње нема успеха
A ОТКАД сте на функцији потписали сте више споразума о сарадњи са важним институцијама.
- Без сарадње Агенције са другим институцијама, државним органима и независним телима нема успеха у овом важном послу за нашу државу. У првих шест месеци од именовања срео сам се са најзначајнијим представницима домаћих и страних организација и органа који у оквиру делатности могу да пруже подршку нашем настојању да се корупција сузбије. Сви су се радо одазвали нашем позиву, тако да бележимо 20 састанака на највишем нивоу (национални актери), шест састанака са међународним актерима и седам закључених споразума о сарадњи.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)