БРНАБИЋ У ЂАВОЉОЈ ВАРОШИ: Повезивањем Топличког и Јабланичког округа понудићемо свету јединствену туристичку област
ПРЕДСЕДНИЦА Владе Републике Србије Ана Брнабић обишла је вечерас споменик природе Ђавољу Варош, у општини Куршумлија.
Брнабић је приликом обиласка истакла да је приликом сваке посете Куршумлији фасцинирана природним лепотама овог дела Србије и да је задатак Владе да то промовише на прави начин. “Овде постоје три прелепе бање - Луковска бања, Краљевска бања и Пролом Бања. Ту је и Ђавоља варош, која од сада пружа могућност посетиоцима да је обиђу и ноћу, што пружа потпуно другачији доживљај.
Брнабић се захвалила и компанији Планинка, која је као домаћи инвеститор према њеним речима, мотор развоја општине Куршумлија. “Ми се бавимо потпуним искоришћавањем туристичких потенцијала, не само Топличког округа, већ и Јабланичког округа. Схватили смо пре две године да, ако инвестирамо милијарду и осам стотина милиона динара у реконструкцију пута преко Радан планине, моћи ћемо на најбољи начин да повежемо та два округа. Добићемо једну туристичку регију која је по својих понуди јединствена у свету. Већ поменуте три бање повезујемо са Сијаринском бањом у Медвеђи, повезујемо Ђавољу Варош са локалитетом Царичин Град у Лебану и онда можемо читавом свету да понудим у једну туристичку руту, препуну природних лепота, термалних извора и историјских локалитета”, изјавила је премијерка.
Брнабић је истакла да очекује неупоредиво већи број туриста у ова два округа, када се сви радови у ова два округа заврше. У првих седам месеци ове године број долазака страних туриста у Крушумилији већ је дуплиран у односу на исти период прошле године.
Завршено је уређење расвете и озвучења, као и уређење видиковца и степеништа у простору овог споменика природе, а у плану је изградња визиторског центра Ђавоља Варош.
Споменик природе „Ђавоља варош“ је геоморфолошки феномен на југу Србије, смештен на обронцима планине Радан. Овај локалитет чине 202 земљане фигуре настале ерозијом, као и извори јако киселе воде и минерализоване воде. Земљане фигуре, висине од 2 до 15 метара и ширине од 0,5 до 3м, са каменим „капама" на врху, резултат су ерозивног процеса који траје вековима.
Овај вредни локалитет стављен је под заштиту државе још од 1959.године, а 1995. године је Уредбом Владе Републике Србије проглашен за природно добро од изузетног значаја и стављен у прву категорију заштите. Укупно је застићено 67 хектара површине.
БОНУС ВИДЕО - У СТРОЈУ НАЈБОЉИХ: "Новости" на обуци нових припадника 72. бригаде за специјалне операције
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километра у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (1)