АНАЛИЗА "НОВОСТИ": На курс Србије три "печата" из Атине
НИ званични Кијев, ни Атина, неће променити свој став о непризнавању тзв. Косова. Чуо се јасан глас Србије да принцип поштовања територијалног интегритета и суверенитета мора подједнако да важи за све земље - ако се уважавају украјинске границе, онда морају и српске, и све друге. Одбрањен је и принципијелан став да се санкцијама, којима је наша земља својевремено била изложена, а које се сада листом уводе против Русије, ништа корисно не постиже.
Ове су, укратко, најважнији поруке и одлуке, произашле након дводневног самита у Атини, а којима се директно потврђује исправност нашег државног курса. Да Украјина и Грчка остају доследне и да неће признати једнострано проглашену независност Косова, председник Србије Александар Вучић чуо је у директним разговорима са украјинским колегом Владимиром Зеленским и домаћином, грчким премијером Кирјакосом Мицотакисом.
А на карту да би ове две земље могле да се предомисле и тако покрену лавину нових признавања одавно рачуна Приштина, али и добар део западних земаља, које желе да се што пре разреши косовски чвор тако што ће лажна држава добити подршку већине света. У декларацији која је донета на скупу пружена је подршка Украјини, али је на инсистирање Србије изостала тачка о позивању на увођење санкција Москви.
Ово "гледање кроз прсте" Србији, према неким тумачењима, резултат је жеље ЕУ да у овом тренутку не заоштрава односе са нашом земљом, јер фронт у Украјини увелико букти, па им нова жаришта сигурно нису потребна. Упркос критикама које нам стижу, из Брисела и Вашингтона се, ипак, стално шаљу поруке да је Београд важан фактор за стабилност и напредак целог региона.
1. Потврђено: Украјина и Грчка неће мењати своје ставове о КиМ
2. У фокусу територијални интегритет свих земаља
3. Одбрањен принципијелан однос према санкцијама
- Стратешки интерес Брисела је да Србија буде на европском путу. Биће притисака, али не на начин који би подразумевао - узми или остави - указује дипломата у пензији Зоран Миливојевић. Некадашњи амбасадор Србије при Уједињеним нацијама и у Румунији, Бранко Бранковић, навео је за "Новости" да је идеја за састанак у Атини била добра, и да се оно што се очекивало и остварило:
- Уважен је наш став да се не појављује било каква референца која се односи на санкције Русији и то је јако добро. Тиме је уважено нешто што је важно за сваку државу, а чега се и ми држимо, да без обзира на то да ли је држава велика или мала, ако чврсто стоји на заштити својих националних државних интереса, то и те како мора да се цени и поштује - објаснио је Бранковић.
Зеленски "заборавио" Куртија
ПРЕДСЕДНИК Украјине Зеленски обратио се грађанима своје земље после догађаја у Атини, али је сумирајући утиске прескочио да помене да се срео са Аљбином Куртијем. Премијер привремених институција, убрзо после овог сусрета, објавио је фотографију са Зеленским на друштвеној мрежи "Фејсбук".
- Разговарао сам са лидерима Бугарске, Србије, Хрватске, Црне Горе, Северне Македоније, Молдавије, представницима Европске комисије. Враћамо се кући са новом политичком подршком и споразумима који Украјину чине јачом - навео је Зеленски у видео-поруци, не помињући премијера лажне државе.
- Сматрам да је Курти дошао, јер је то био услов Европске уније да дође и он, ако Грчка жели да ту буде и функционерка ЕУ Урсула фон дер Лајен. Грцима је било стало да она дође, али су се, иако не признају тзв. Косово одлично снашли, па нигде није било ни заставе, нити било какве церемоније за Куртија. Тиме су остали доследни својим позицијама.
Бранковић је истакао да је важно што је управо на скупу, на којем је био и премијер привремених институција на КиМ потврђено да Грчка и Украјина не повлаче ставове око КиМ, што је "уз присуство Куртијевих спонзора, за њега озбиљан политички шамар".
Поново о европској будућности
СКУП у Атини организован је поводом обележавања 20 година од Солунске декларације када је потврђена европска будућност Западног Балкана. Упркос томе што је ово била званична тема, и још једном је поновљено да се не одступа од интеграција, много више пажње изазвао је украјинскоруски сукоб и позиције које државе имају према њему.
Он је такође издвојио да је јако битно да су ове поруке дошле у тренутку када је Курти покушао да наметне идеју "велике Албаније" приликом недавне посете Тетову.
И према речима аналитичара Срђана Граовца, изузетно је значајан потврђени став Грчке око Косова и Метохије посебно, јер се та земља спомињала "као најслабија карика међу пет земаља чланица ЕУ које нису признале тзв. Косово":
- Такође, важно је и што Зеленски није потврдио ставове парламентараца из ове земље који су спомињали да треба признати тзв. Косово. И избегнуто је да се Србија сврста као неко ко подржава санкције Русији.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (1)