МАЛИ ОДГОВОРИО ЂИЛАСУ: Претешка су то подсећања за људе који су као Ви преживели политичке бродоломе
МИНИСТАР финансија Синиша Мали одговорио је на оптужбе Драгана Ђиласа.
- Тешко је за Драгана Ђиласа прихватљива чињеница да се Србија променила. То, срећом, није више иста земља у односу на период када је он у њој доносио одлуке.
А слика Србије данас је слика земље која се развила – само од 2012. године изграђено је 415 километара ауто-пута, у овом тренутку се ради још 466,3 километра, грађани на релацији Београд - Нови Сад путују возом који иде брзином од 200 километара на сат, изграђен је Београд на води, завршен ауто-пут Милош Велики, отворене су бројне фабрике…
То је списак који Вас фрустрира и којим је паметније да се бавите. Јер, на списку из „Вашег времена” имамо листу од 450.000 људи који су остали без посла, а они који су га сачували су просечно зарађивали 331 евро. У мају ове године просечна плата у Србији износи 735 евра, у децембру ове године ће достићи 840 евра. Раст плата свих ових година је пратио и раст запослености па је тако, у односу на 2012. годину, данас запослено 500.000 људи више.
Да Вас још мало подучим економским вештинама. Када се држава задужује, то јесте и за инфраструктуру и за враћање старих, Ваших дугова, а када је реч о потрошњи, у њу је новац одлазио за време пандемије коронавируса, када је била потребна помоћ српској привреди и грађанима. Бојим се помисли да се корона десила за време људи као што сте Ви. Одговорни људи су терет кризе пребацили на државу, нису оставили своје грађане на цедилу.
О разложности Вашег управљања економијом и финансијама сасвим довољно сам за себе говори податак да сте 2012. Србију оставили са осам милијарди динара на рачуну, што није било довољно ни за исплату пензија, а да сада имамо више од 500 милијарди динара на том истом рачуну. Наш јавни дуг данас је 50,5%, дакле, нисмо прешли црвену линију задужености од 60 одсто, али зато ћу Вас подсетити да је дуг еврозоне, према најновијем извештају Евростата, 91,2 одсто БДП-а.
Даље, рећи ћу вам и да јавни дуг Немачке износи 2,5 хиљада милијарди евра, Француске три хиљаде милијарди евра, Италије 2,8 хиљада милијарди евра, Шпаније 1,5 хиљада милијарди евра….
Огромне цифре, зар не? Зато, поновићу вам – јавни дуг се никад не изражава у апсолутним износима, већ у односу на БДП.
Јачина наше економије се огледа у стабилном девизном курсу, уз раст девизних резерви, које су данас на историјском максимуму. Наиме, Србија у девизним резервама има 22,6 млрд евра, чак 7,8 млрд евра више него прошле године, а имамо и рекордне резерве злата. Ви, са друге стране, не знате шта је стабилан девизни курс, нисте добацили дотле јер сте се борили са двоцифреном инфлацијом, иако кризе нигде није било.
Рећи ћу Вам и да помоћ грађанима и привреди за време пандемије коронавируса није испарила, као што ви кажете, него спасава нашу привреду, помоћ мајкама од 10.000 динара не испарава, такође, нити се прелива на Ваше рачуне што сте навикли.
Рећи ћу вам и да се пуким набрајањем кредита не објашњава фискална позиција земље. Финансирање свих функција државе, како током здравствене кризе, тако и током енергетске кризе, обезбедило је стабилно функционисање привредног система, очување радних места, значајан прилив инвестиција у реални сектор, а пре свега повећало поверење грађана и привредника у привредни амбијент и државу.
Математику је можда једноставније разумети, ако Вам економија задаје тешкоће. Србија данас бележи висок раст инвестиција, више од 4,4 милијарде евра прошле године, а током ове године бележи се раст од око 60 одсто. Математика каже да је и БДП више него дуплиран у односу на 2012 - са 33,7 милијарди евра у 2012. на 69 милијарди евра у 2023.
Можда најбољи показатељ улагања државе јесу капитални расходи, који су 2012. године износили само 126,3 милијарде динара или 3,3 одсто БДП–а, а 2022. године износ капиталних расхода је вишеструко повећан на 526 милијарди динара, односно на 7,4 одсто БДП-а.
Претешка су то подсећања за људе који су као Ви преживели политичке бродоломе, рекао је министар Мали.
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"
ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.
08. 11. 2024. у 09:02
ПУТИН ЗАПУШИО УСТА ЗАПАДУ: Његове речи о Олимпијским играма парају уши
ВЛАДИМИР путин говорио је Олимпијским играма које су пре неколико месеци одржане у Паризу
08. 11. 2024. у 18:34
УДАРИО НА ПОЛИЦИЈУ: Како је умро Ромео Савић, Кнелетов друг - у ноћи кад је Александар убијен сумња се да му је оставио поруку у хотелу
"ОТИМАО сам 'робу' и аутомобиле поквареним полицајцима. Волео сам да то радим инспекторима који су и сами криминалци, а нису имали смелости да стану наспрам мене. Можда сам и претеривао, али се кунем да нико поштен од мене није страдао. Увек сам узимао од цинкароша, пијанаца и 'индијанаца', понижавао их и малтретирао! Често сам то чинио због других. После ме је то много коштало."
08. 11. 2024. у 19:44
Коментари (62)