ВУЧИЋ СА ПЕНДАРОВСКИМ У ПРОХОРУ ПЧИЊСКОМ: "Имамо братске односе, верујем да ће се они развијати" (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић данас је у Прохору Пчињском угостио председника Северне Македоније Стева Пендаровског. Двојица председника најпре су обишли манастир Свети Прохор Пчињски, а затим су одржали заједнички састанак, након ког су поручили да су овом посетом потврђени изузетни односи који постоје између две земље.
"Немамо отворених питања, све док не дође до разговора о томе чије је вино боље"
Двојица председника посетила су винарију Алексић.
- Са Северном Македонијом немамо отворених питања, све док не дође до разговора о томе чије је вино боље. Довео сам нашег госта у винарију Алексић у нади да ћемо једном заувек да затворимо и ово питање - објавио је председник на свом Инстаграму.
"На путу за Врање - прелећемо неке од најлепших делова наше земље"
Председник Вучић објавио је фотографију са председником Северне Македоније Стевом Пендаровским на путу ка Врању.
- Са Стевом Пендаровским на путу за Врање где ћемо га угостити, како доликује, српским специјалитетима и нашим најбољим винима - написао је Вучић на Инстаграм профилу.
Успут, додао је, "прелећемо неке од најлепших делова наше земље и правимо планове за даље повезивање и развој наших сестринских држава и народа".
- Живело пријатељство Србије и Северне Македоније - поручио је Вучић.
Обраћање председника Вучића
- Много сам срећан што данас можемо да будемо гости у прелепом манастиру, да потврдимо изузетне односе који постоје међу нама. Ја сам стварно био одушевљен када сам јутрос видео овде људе из Македоније. Немам проблем да кажем - ми смо не само пријатељи, већ као народи имамо братске односе, или сестринске, пошто је још лепше тако рећи, али верујем да ће се ти односи и даље развијати. Немамо отворених питања. Верујем да ћемо увек причати о важним стварима и јачати економску сарадњу и јачати животни стандард. Наша трговинска размена је 1, 5 милијарди евра на годишњем нивоу. Много тога заједнички радимо да побољшамо животни стандард грађана обе земље. Сада разговарамо и о спајању када су у питању железнице. Хоћу да се захвалим и на историјским одлукама које је српска црква донела на добробит наших народа - казао је Вучић, који је честитао велики празник Илиндан грађанима у Србији, а грађанима Северне Македоније Илинден - Дан Републике.
- Ми Срби волимо Македонце и Северну Македонију, ништа не тражимо, ништа нам није потребно осим да сарађујемо још боље и више. Немамо ми те зачкољице ко је шта и коме испред или унутра рекао или није. Добродошли сте у нашу земљу - рекао је Вучић.
Обраћање Пендаровског
Председник Пендаровски рекао је да се нада да ће опстати добра традиција прославе Илиндена, највећег државног празника те земље. Он је навео да се нада да ће се следеће године на истом месту поново прославити Илинден, како би се одала пошта највећим националним великанима Северне Македоније.
Пендаровски је захвалио председнику Србије Александру Вучићу на његовом личном залагању да Северна Македонија свој највећи државни празник слави на месту на којем је формирана, као и на томе што он лично ове године предводи српску делегацију.
- Прва македонска република је формирана у овом манастиру који се сада налази на територији Србије. Када је формирана, то је била једна државна заједница - рекао је Пендаровски.
Он је додао да, и поред тога што се манастир налази у другој држави, то не значи да Македонци не треба да долазе у Прохор Пчињски и да одају пошту онима који су основали македонску републику.
Обилазак манастира Свети Прохор Пчињски
Двојица званичника обишли су манастир Свети Прохор Пчињски.
Вучића и Пендаровског су у манастиру дочекали владика врањски Пахомије и архимандрит Методије, који је игуман манастира. Пендаровски је положио венац код спомен чесме у порти манастира.
Поклон македонској цркви
Свештенство манастира Свети Прохор Пчињски послало је македонској цркви поврће из својих пластеника.
Вучић дочекао Пендаровског
Председник Вучић дочекао је председника Северне Македоније Стеву Пендаровског.
На дочеку делегације из Северне Македоније су и министри Никола Селаковић и Братислав Гашић.
Пендаровски је у радну посету Србији дошао на дан када Северна Македонија обележава Илиндан - Дан Републике.
Председника сачекао велики број грађана
Председника Вучића је код Прохора Пчињског сачекао велики број грађана из околних места, са којима је поразговарао. Грађани су изнели своје локалне проблеме, везане за пут и воду. Више њих му је уручило писмене молбе.
Вучић је пренео да су мештани села Јабланица тражили пут и то с правом, јер га немају 80 година, и пренео да ће од понедељка машине стићи и да ће почети да се ради на побољшању услова у том делу Србије.
Вучић је констатовао и да је у Јабланици први пут после 35 година рођено дете.
Манастир Прохор Пчињски: Историја дужа од девет и по векова
Манастир Светог Прохора Пчињског има историју дужу од девет и по векова, а важан је и као културо просветни центар тога краја.
Између осталог у овом манастиру одржано је и прво заседање АСНОМ-а - Антифашистичког собрања народног ослобођења Македоније, 2. августа 1944. године, што се сматра местом где је формирана савремена македонска држава, која данас обележава Дан Републике.
Манастир се налази 30 километара јужно од Врања, а средином 2021. године обележио је 950 година постојања и седам векова од упокојења краља Милутина, који га је у 14. веку обновио.
Налази се на шумовитим обронцима планине Козјак, на левој обали реке Пчиње, у атару села Старац. У склопу манастира ради богословска школа, преписивачко-илуминаторска радионица, а организовано се учи иконописачки занат.
Према предању, подигао га је у 11. веку, односно 1070. године, византијски цар Роман Диоген у знак захвалности Светом Прохору Пчињском "Мироточивом", који му је прорекао да ће постати цар.
У саставу српске државе је од када је Стефан Немања у ратовима са Византијом између 1180. и 1190. године освојио област Врања.
Доласком Османског царства у Србију завршава се раздобље просперитета за манастир, у коме је био и снажан духовни и културни центар средњовековне српске државе.
Према неким изворима, кнез Лазар Хребељановић подигао је спољну припрату, испред Милутинове цркве, исто као и у Хиландару, а предање каже и да је кнез, на путу за Косово Поље ту причестио и војску.
Постоји неколико записа који сведоче о великом страдању манастира 1817. године, као и о томе да је у српско-турским ратовима 1876 - 1878. године, манастир био један од важних центара устанка.
На мети Бугара нашао се током оба светска рата и 1915. и 1941. године.
Стављен је под заштиту закона, као споменик културе 1950. године, а 1979. године проглашен је културним добром од изузетног значаја.
Свеобухватна ревитализација манастира, чији је комплекс други по величини у СПЦ, почела је 1986. године.
Поред потпуне обнове Врањанског конака, тада су реализовани и најнеопходнији радови на храму и осталим објектима у комплексу, уључујуци и стару воденицу.
Уређени су порта и велики простор испред манастира, као и мини хидроелектрана са акумулацијом како би се избегла свака врста загађења.
Последњи је реконстурисан Краљев конак, који је изгорео у пожару 2014. године.
Током ратних сукоба на тлу СФРЈ био је уточиште избеглица из Хрватске и са Косова и Метохије.
У манастриру се налазе и мошти Св. Прохора и то у малој поклоничкој капели, а из њих већ скоро цео миленијум извире чудотворно миро.
Препоручујемо
О ЊОЈ СЕ НАШИРОКО ПИСАЛО: Шта се све десило најнижој жени на свету (ФОТО)
01. 08. 2023. у 13:10
СЛАВИМО СВЕТОГ СТЕФАНА СРПСКОГ: Зашто се данас не дрема, не купа и не плива
01. 08. 2023. у 12:22
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (194)