ОБРАЋАЊЕ ВУЧИЋА И РАМЕ: Мењамо лоше политичко наслеђе и чинимо све да наши народи иду напред (ВИДЕО)

Новости Онлајн

07. 07. 2023. у 20:09

ПРЕДСЕДНИК Александар Вучић угостио је данас премијера Албаније Едија Раму.

ОБРАЋАЊЕ ВУЧИЋА И РАМЕ: Мењамо лоше политичко наслеђе и чинимо све да наши народи иду напред (ВИДЕО)

Фото: Принтскрин

Председник Србије Александар Вучић се након трилатералног састанка у Бечу вратио за Београд, где се састао са премијером Албаније Едијем Рамом.

Састанак се одржавао у Вили Мир, а након састанка медијима су се обратили Вучић и Рама. Албански премијер посетио је раније данас Сарајево и Подгорицу, а јуче је боравио у Скопљу и Приштини. Рама се налази у посети региону у оквиру припрема за Берлински процес којим ће Тирана председавати у октобру.

Обраћање Вучића

- Пожелео сам Рами добродошлицу, мислим да смо после деценија ћутања у односима између Србије и Албаније нас двојица почели да мењамо лоше политичко наслеђе и показали резултатима да наши народи могу много брже и боље да иду напред. Ако погледате ниво трговинске размене од 2019. до 2022. видећете да је она доста увећана. Поклапа се са Отвореним Балканом али и бољим политичким односима. Разговарали смо о регионалним питањима и Берлинском процесу који подржавамо, као што поздрављамо и ангажовање премијера Раме и мислимо да ће допринети побољшању односа и  решавању проблема из пршлости. Допринећемо реализацији планова за заједничко регионално тржиште, као што знате и Народна скупштина Србије ратификовала је регионалне споразуме о кретању на Западном Балкану са личним картама, о признавању професионалнигх и академских квалификација који су ступили 1. јуна 2023. Знамо да ће Рама уложити енергију да се дође до нових важних резултата за предстојећи период. Што се тиче Отвореног Балкана, ми смо заједно са Албанијом и Северном Македонијом покренули иницијативу и она је донела користи за све наше грађане. Још много тога из ове иницијативе може да се допринесе бољем стандарду свих наших грађана. Имаћемо и даље састанке на ову тему, и знате да припремо трећи сајам по величини у Европи, Винску Визију, и наравно причали смо о регионалним питањима и нашим погледима на КиМ, али не мислим да би било ни фер ни коректно да то учиним у Рамином присуству, то ћемо оставити за нас, наше земље и даљи ток наших разговора вечерас. Увек је добродошао у нашу емаљу ма колико имали различите ставове по неким питањима - изјавио је председник.

Председник је рекао да ће Србија настављати да развија јаке и пријатељске односе са Албанијом.

Обраћање Еди Раме

- Обзиром да премијерка Србије није била присутна, свакако сам имао прилику да опсежно разговарам о темама попут Берлинског процеса и сматрам да бисмо могли да направимо нови план како би ЕК могла да састави нови пакет финансирања како би наше земље биле у јединственом економском тржишту. Разговарамо и о другим аспектима. Стекли смо навику да отворено и директно размењујемо мишљења и некада се не слажемо са истим, али морамо да радимо у корист мира. Да бисмо сарађивали требају нам тренутци попут овог. Због ситуације на КиМ не износимо своја мишљења како не бисмо на утицали на ситуацију.

Одговори на питања новинара

- Поновићу оно што сам изјавио, једини пут напред није пут да се појачају тензије већ пут дијалога и договора који се заснива на француско-немачком плану. Не желим да овде понављам што сам рекао у Приштини, али нико не треба да потцени ризик ескалације и тензија када ћемо се наћи у таквој ситуацији да наоружани неки покрети могу да крену да раде нешто што никако не сме да се деси, а која може бити слична Донбасу, која би учинила немогућим да вратимо ситуацију на старо, иако је данас њу могуће контролисати. Мора се доћи до заједничког становишта - рекао је Рама.

- Сви у Србији се надају да ће Ђоковић освојити Вимблдон и желимо му срећу иако не знате да ли ће се то десити. Не мислим да било ко нормалан се радује новим националним рововима и могућности било каквих сукобима. Нисам случајно рекао: Уверен сам нико нормалан. Што се тиче плана он се симултано одвија са Приштином. Реч је о симултаном, истовременом повлачењу градоначелника, ових који су добили 3,4 одсто и људи из околине општинских зграда. Све остало Србија је већ испунила. Српска страна је испунила. Ми не само да хоћемо и и желимо мир ми на томе радимо. Ма колико то било тешко за нас. Знам и да и у Тирани и у Приштини ће да постоје увек они који ће Србију да виде као зло и као кривца за било шта. Хоћу да знате да је у Србији тешка ситуација по том питању. Оно што нам остаје је да сачувамо мир. Што се тиче виђања са Куртијем. Никада нисам имао проблема да разговарам. У разговорима учествујем 11 година и никада нисам имао проблем да разговарам. Са свима сам разговарао и са свима сам се трудио да пронађемо мирно решење како би наши људи живели боље. Питате ме када ћу ја да се видим са Куртијем, а не знате ни када ће они који би требало да му буду много ближи да се виде са њим. За мене и нас је најважније да сачувамо мир и да наставимо да размишљамо о економском расту. Ја нисам толики оптимиста као Еди, он зна како да разговара са бриселским бирократама око више новца за регион. Надам се да ће бити успешан јер то је оно од чега људи живе - изјавио је председник.

На питање о нацрту статута ЗСО који је саставио Еди Рама, председник је одговорио:

- Причали смо о ситуацији на КиМ. Ја нисам видео предлог Едија Раме. Али морам да вас упутим на Бриселски споразум и на оно што је био план Француза и Немаца који јасно говори да ЗСО мора бити заснован на ономе што је прихваћено у Бриселу. Две и по године тешких преговора било је око тога. Само ставите у статут принципе и начине на који делује српска општине, јер су Срби прихватили све. ЗСО морала је да буде формирана још пре десет година, а што се тиче предлога ја га нисам видео.

- С обзиром да сте ви поменули предлог, поновићу да предлог нацрта статута јесте допринос који сам ја дао и који је позитиван по садржају и није нешто што би стране нужно прихватиле и то није ниједна страна разматрала и ја се извињавам што неко не жели да схвати и разуме да је ово био допринос у име Албаније и за њих то нема вредност. Људи (тзв.) Косова говоре у своје име. Оно што је на папиру предато је Макрону и Шолцу, али и Мишелу. На њима је да га прочитају. Сматрам да инсистирање на томе да се остане у општинским зградама, праве препреку миру и то је грешка. Када је реч о СБ УН, ми јесмо чланице као и НАТО, ми нисмо ни суперсила нити имамо капацитет да се тако понашамо, али имамо среће да смо у односу са суперсилама. Желим да будем упознат са овом идејом, али не знам шта председник мисли када каже да СБ мора да се бави питањем севера КиМ, али став СБ је у ставу држава у њеном саставу. Брине ме да тензије не поремете наш компас и о њима се морају позабавити сви - изјавио је Рама.

- Једини надлежан да представља статут нису никакви кумови, никаква Француска и Немачка, већ српски управљачки тим у складу са Бриселским споразумом. Не постоји нико други у складу са позитивним правни прописима који је дужан да представи нацрт статута и да учествује у целом процесу прављења статута сем српског управљачког тима - рекао је Вучић.

- Они су кумови фрнацуско-немачког плана, а не статута, јер је то њихов план, није Србија израдила тај план. То је допринос усмерен на позитиван процес, али мислим да уколико стране буду заинтересоване, моћи ће да га прихвате - каже Рама

- Знате у Србији кумове бирате сами, код нас се кумови не зову они који вам намећу одређене одлуке- завршио је председник.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (108)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину