ВЕСИЋ: Предложићемо Закон о одржавању инфраструктуре, мора да се зна ред и шта је чија одговорност
МИНИСТАР грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић најавио је да ће то Министарство предложити Закон о одржавању инфраструткуре, којим ће бити прецизно прописано која институција или предузеће ће бити надлжено за сваки пут или објекат, јер, како је рекао, мора да се зна шта је чија одговорност, када дође до оштећења, као последњих дана, услед поплава.
Весић је за РТС указао да држава у последњих 10 година много улаже у инфраструктуру – тренутно се гради 492 километра аутопутева и брзих саобраћајница, уз изграђених 405 километара, због чега је важно да се донесе закон који ће прописати ко ће одржавати постојеће мостове, надвожњаке, подвожњаке и друге објекте – да ли су то локална или репубичка предузећа, општине...
- Не постоји аутоматска обавеза одржавања инфраструктуре и то је један од највећих проблема. Инфрастрактура кина се налази на аутопутевима и брзом саобраћајницама одржава се преко Путева Србије али постоји много локалних путева и путне инфраструктуре коју нико не одржава. Та инфраструктура је грађена деценијама уназад још у време социјализма и нема обавезе да се провера. Али то није од јуче јер ми такав закон никада нисмо имали. По овом закону ће свако ко је управљач пута или објекта морати једном годишње да ангажује стручну институцију, како бисмо знали у каквом је стању инфраструктура - рекао је министар Весић. Као пример, навео је мост у Адранима, који је оштећен пре два дана а који је саграђен је 1964. године.
Када је тај мост у питању, поновио је да ће за 10 дана бити урађена девијација, како би се поново успоставио саобраћај на Ибарској магистрали, док ће за четири месеца бити изграђен нови мост. Подсетивши на случај пуцања висећег моста у Овчар бањи, крајем прошле године, Весић је рекао да је то још један од разлога зашто мора да се зна ко је за шта надлежан.
- Мора да постоји ред, да се зна ко је за шта одговоран, локалне самоуправе, република, које предузеће, ко инфраструктуру одржава, да не бисмо имали сличне ситуације. То не значи да можемо да спречимо природне катастрофе, али можемо да делујемо превентивно - рекао је министар Весић.
Препоручујемо
ВУЧИЋ УПУТИО ЗАХТЕВ ВЛАДИ СРБИЈЕ: Одговорнији приступ у решавању проблема са поплавама
18. 06. 2023. у 11:11
ВЕСИЋ: Нови мост у Мрчајевцима до годину и по дана, у Адранима за четири месеца
18. 06. 2023. у 10:00
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)