ПЛАЋАЈУ ОДБРАНУ, А ЖРТВЕ НЕ ПРИЗНАЈУ: Приштина издваја милионе за адвокате лидера тзв. ОВК
ОДБРАНА припадника тзв. Ослободилачке војске Косова пред Специјализованим судом за ратне злочине на КиМ, са седиштем у Хагу, финансира се из "касе" коју је за ове потребе оформила Приштина, док не постоји буџет за жртве.
Управо ова примедба стигла је на адресу привремених институција више пута, а посебно после панела да је Саљих Мустафа, осуђен на 26 година за ратне злочине произвољног лишавања слободе, мучења и убиства у селу Злаш, дужан да на рачуне осам жртава које су учествовале у његовом процесу уплати 207.000 евра.
- Панел позива Косово да уведе нов систем за репарације жртвама кривичних дела из надлежности Специјализованих већа како би се постигао једнак третман за, с једне стране, осумњичене или оптужене пред Специјализованим већима, чија се одбрана финансира из буџета, и с друге стране, жртве кривичних дела из надлежности Специјализованих већа за које се не издваја ништа - истакле су судије.
Критике на рачун Приштине стигле су због одредби тзв. косовских закона о штети и повредама претрпљеним у контексту рата на Косову 1998-1999. године. Оне се тичу "искључиво жртава непријатељских снага", чиме се, по мишљењу панела, врши дискриминација између жртава сукоба. Према овоме, жртве могу бити само Албанци који су страдали или мучени од припадника снага СР Југославије, не и тзв. Ослободилачке војске Косова.
Могу да буду и сведоци
ПРЕМА правилима Специјализованог суда, жртве су равноправни део процеса. Оне имају свог адвоката, Британца Сајмона Лоза, који има увид у документацију и поверљиве материјале и обавештава их о свему. Такође, има право да пише поднеске. Жртве не могу да дају изјаве или да постављају питања сведоцима, али може њихов бранилац. Такође, дозвољено је да жртва може истовремено бити и сведок у процесима.
Осуђеник Мустафа нема довољно новца, па је наглашено да "други актери треба да се укључе у извршење налога о репарацијама и да је то првенствено Косово".
Према правилима Специјализованог суда, који је у процесе који се воде укључио и жртве, уколико се оптужени прогласе кривим, оне имају право на одштету. Тако је Мустафи наложено да за три непосредне жртве исплати 170.000 евра, по 80.000, 60.000 и 30.000 евра, док ће пет посредних жртава (блиски чланови породице жртава) добити укупно 37.000 евра - три по 10.000 евра, једна 5.000 и друга 2.000 евра.
У процесу који се води против Хашима Тачија, Јакупа Краснићија, Реџепа Сељимија и Кадрија Весељија, оптужених за ратне и злочине против човечности, најмање 102 убиства, мучења и илегална притварања на КиМ, али и северу Албаније, статус жртава има 140 људи. Од тога је 30 директних, што значи да су лично преживели тортуру, 102 су индиректне (сродници убијених), а осам спада и у директне и у индиректне, што значи да су мучени, али су и рођаци оних који су малтретирани. У случају оптуженог Пјетера Шаље има осам жртава, једна директна и седам индиректних.
За оптужене 20 милиона евра
ВЛАДА тзв. Косова је 2015. усвојила Закон о правној заштити и финансијској подршци оптуженима пред Специјализованим већима.
- Сви оптужени имају право да затраже помоћ у покривању трошкова одбране и на ангажовање независног браниоца, који је искусан и компетентан, а који се плаћа средствима из косовског буџета, намењених за потребе овог закона - пише у закону.
Министарка правде тзв. Косова Аљбуљена Хаџију рекла је да је до сада издвојено око 18 милиона евра "за одбрамбене тимове лидера ОВК којима се суди у Хагу". Према ранијим изјавама, у сврхе одбране Приштина би требало да издвоји 20 милиона евра.
Адвокат Бранко Лукић који је био учесник у суђењима пред Трибуналом за кривичне санкције у бившој Југославије рекао је за "Новости" да овде није било одштете за жртве, већ је само суђено за кривицу.
- У Специјализованом суду учествују жртве и имају свог адвоката. Јасно је да ће влада тзв. Косова морати да плати одштету, ако осуђеник не може. Јер, ово је суд који је направљен по тзв. косовским законима и све што се налази у пресуди мора да се спроведе. Ако не буду добили одштету у неком року, жртве могу да покрену процес и да туже - истакао је Лукић.
Специјализовани суд на КиМ до сада је изрекао првостепену пресуду само у случају Мустафа, док су суђења против Шаље, Тачија, Краснићија, Сељимија и Весељија у току. У среду, 10. маја, наставиће се процес против "четворке", када ће се у судници појавити један од заштићених сведока, што значи да ће седница бити највероватније затворена за јавност.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)