КАЗАМАТ ЗА СРБЕ И ЦРНА РУПА ЕВРОПЕ: "Косово" - деценија и по од насилне сецесије

А. РОВЧАНИН

17. 02. 2023. у 07:00

НА карти света, лажну државу Косово признају 84 земаље, 106 поштује територијални интегритет Србије, док њих пет у папирима признају независност Приштине, али на међународној сцени не гласају за њене захтеве.

КАЗАМАТ ЗА СРБЕ И ЦРНА РУПА ЕВРОПЕ: Косово - деценија и по од насилне сецесије

Фото Профимедија

Перјанице терористичке тзв. Ослободилачке војске Косова, међу којима је и некадашњи председник привремених институција у Приштини Хашим Тачи, налазе се у затвору Специјализованог суда за злочине на КиМ, оптужен за мучења и убиства. У готово свим извештајима међународних безбедносних структура, тзв. Косово је легло криминала и трговине дрогом. Ретко се деси да прође дан, а да не стигне вест да је било напада на Србе, њихову имовину или храмове.

У овој атмосфери, тзв. Косово данас обележава 15 година од једнострано проглашене независности, као отужни казамат за Србе и црна рупа Европe. За протеклих деценију и по показале су се јасно све грешке запада, који и даље не признаје да је мимо свих норми међународног права уз помоћ бомби ампутирао део Србије. Став Београда да је ћутање дела света на нелегалну и мимо међународног права проглашњену независност, коју су те 2008. године назвали преседаном, озбиљно уздрмало светски поредак, ових дана се нажалост показује тачним кроз рускоукрајински сукоб. И поред тога што Запад сада штити територајални интегритет Украјине, а Србије није, јасно је да је Пандорина кутија отворена.

Према економским истраживањима, становницима на територији КиМ не цветају руже. Грађани тзв. Косова проглашени су најсиромашнијим у Европи, а сваки трећи нема посао. Одлив у дијаспору је велики, па се спекулише да је око 850.000 Албанаца отишло са КиМ. 

Срби, који одолевају и чувају огњишта живе у сталном страху и жртве су етнички мотивисаних напада који су се у последње време додатно појачали. Од када је Аљбин Курти изабран за премијера привремених институција на КиМ 2020. године, број забележих напада на Србе прешао је 300. Од септембра 2022. до јануара 2023. било их је чак 68. У недавном допису који је наша држава доставила мисији Кфора, тражећи да се допусти повратак до 1.000 наших војника на КиМ, што је у складу са Резолуцијом СБ УН 1244, наводи се да је од 1999. године етнички очишћено 312 насеља. До јуна 1999. било је 372.444 припадника неалбанске заједнице, од чега Срба 239.761. Убрзо је покрајину напустило чак 56 одсто неалбанаца - 209.068, од којих 156.565 Срба. Током мартовског погрома 2004. године, убијено је осморо Срба, рањено 143, протерано 4.012. Запаљена је 41 црква, уништено 935 кућа и десет школа, домова здравља, пошта...

КУРТИ ЗАПРЕТИО НОВИМ РАТОМ

ПРЕМИЈЕР привремених приштинских институција Аљбин Курти рекао је јуче да "није немогуће да дође до новог рата уколико преговори између Београда и Приштине пропадну". Он је додао да је против формирања Заједнице српских општина, јер је она "апартхејд". У разговору за "Дојче

веле" изјавио и да нема планова о састанку са председником Александром Вучићем, да се нада да ће се дијалог наставити на високом нивоу и да Приштина јача безбедносне и одбрамбене капацитете.

Пре него што је Приштина прогласила независност, крајем 2007. пропали су преговори под посредовањм тзв. тројке у којој су седели представници ЕУ Волфанг Ишингер, Москве Александар Боцан Харченко и Сједињених Америчких Држава Френк Визнер. Иако никада није постао званичан папир, тада се разматрала Ишингерова опција по узору на споразум у "две Немачке", што су одбиле обе стране. Ова идеја подразумевала је дефакто признавање тзв. Косова, али не и де јуре (претходно је због одбијања Београда, пропао покушај Мартија Ахтисарија да Косово добије "надгледану независност". Ових дана у игру се поново вратила прича о две Немачке, кроз "нон пејпер" односно француско-немачки план. Државни врх Србије је јасно рекао да смо отворени за разговоре, али да постоје црвене линије - нема столице за лажну државу у Уједињеним нацијама и Устав Србије се не сме погазити.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.

18. 12. 2024. у 17:42

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.

18. 12. 2024. у 17:25

Коментари (3)

И ОНА ДИГЛА РУКУ НА СЕБЕ?! Драма чувене певачице после самоубиства њеног досадашњег мужа, кошаркаша Јаниса Тиме