ЈЕСУ ЛИ МАКРОН И ШОЛЦ КОПИРАЛИ ИШИНГЕРОВ ПЛАН? Бројне подударности са документом о две Немачке

А. РОВЧАНИН

14. 02. 2023. у 10:00

ФРАНЦУСКО-немачки план о дијалогу Београда и Приштине, под условом да је незванична верзија која се појавила у јавности тачна, веома личи на садржај радне варијанте текста који се спомињао у оквиру преговора "тројке" из 2007. године о Косову и Метохији, који су тада и пропали.

ЈЕСУ ЛИ МАКРОН И ШОЛЦ КОПИРАЛИ ИШИНГЕРОВ ПЛАН? Бројне подударности са документом о две Немачке

Фото. Принтскрин

Основа за оба документа је стари Споразум о две Немачке из 1972. године, одакле је прекопирана већина ставова, а промењена су само имена актера.

Предлагачи решења користе исте конструкције попут: стране ће развијати добросуседске односе, руководиће се повељом Уједињених нација и међусобна спољна питања решавати мирно, ниједна од страна не може деловати у име друге, биће размењене мисије, неће спутавати једна другу...

Да су у питању старе идеје, у разговору за "Новости" потврдио је и амбасадор Русије у Београду Александар Боцан-Харченко, који је уз немачког дипломату Волфанга Ишингера, као представника Европске уније и Френка Визнера испред Сједињених Америчких Држава, био део поменутог преговарачког трилинга.

- Ишингер је претходних дана понављао идеју о две Немачке која је била разматрана као опција још 2007. године и тада је нису прихватили ни Србија ни представници привремених институција на КиМ. Не видим како сада нешто слично, да не кажем исто, може да послужи као основ за договор - истакао је руски дипломата.

И током преговора "тројке" предлози који су се помињали сумирани су у конструкцији "одложена независност. Тако се и сада тумачи план који су понудили Олаф Шолц и Емануел Макрон, који предвиђа да Србија не треба да спречава чланство тзв. Косова у међународним институцијама.

Тада се, као и сада, наводило да се Београд неће мешати у политичка питања на КиМ, али да ће се сарађивати и консултовати о трговини, економији, екологији, борби против криминала, положају српске мањине, културне баштине, заједничкој граници...

- Стране ће формализовати статус Српске православне цркве на Косову и обезбедити висок ниво заштите српског верског и културног наслеђа, у складу са постојећим европским моделима - наводи се у немачко-француском плану који предвиђа и прихватање пасоша.

О документу Берлина и Париза на седници Скупштине Србије о Косову и Метохији говорио је и председник Александар Вучић. Он је потврдио неке делове овог "нон пејпера", али и поновио став Србије да не прихватамо чланство тзв. Косова у Уједињеним нацијама и да ће се држати Устава наше земље. Додао је и да ништа није потписано.

Иначе, посредничка тројка оценила је 2007. године у Бадену да стране током 120 дана преговора нису биле у стању да постигну договор. Убрзо после тога, 2008. године привремене институције у Приштини прогласиле су једнострану независност лажне државе мимо свих међународних права.

ОКРИВИЛИ ЛАВРОВА ЗА КРАХ

НЕМАЧКИ дипломата Ишингер оглашавао се неколико пута од када је у игри предлог Шолца и Макрона. Он је на "Твитеру" написао да га радује вест што се на основу предлога "тројке" из 2007. године расправља у новом облику француско-немачког плана о дијалогу:

- Настао је из бриљантног основног уговора Егона Бахра из 1972. о две Немачке и пропао је крајем новембра 2007. због једне особе - Сергеја Лаврова.

Харченко му је одговорио да то није тачно и да се руски став о "косовском питању увек заснивао на томе да решење треба да одговара интересима Београда":

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

СИНИША МИХАЈЛОВИЋ ПИТАО МАЈКУ ДА ЛИ ЈЕ ХРВАТ ИЛИ СРБИН: Само једном ме је било срамота