ИЗУЗЕТНО ЦЕНИМО ЈУНАЧКО ДРЖАЊЕ ВУЧИЋА У ВЕЗИ СА САНКЦИЈАМА Интервју - Александар Боцан-Харченко, амбасадор Русије у Београду

Данијела Милинковић

12. 02. 2023. у 09:30

У ОДНОСИМА Србије и Русије, у светлу косовског питања, нема недоумица и влада узајамно поверење, одавно успостављено и ту се ништа не мења. Русија је доследно посвећена Резолуцији 1244 Савета безбедности УН. А као што се зна, не признаје Косово и остаје одана принципу подршке Београду. Као стална чланица СБ, Русија ће подржати само решење које одговара националним интересима Београда, било да је реч о нормализацији односа са Приштином или смиривању тренутне кризе.

ИЗУЗЕТНО ЦЕНИМО ЈУНАЧКО ДРЖАЊЕ ВУЧИЋА У ВЕЗИ СА САНКЦИЈАМА Интервју - Александар Боцан-Харченко, амбасадор Русије у Београду

Фото: Драган Миловановић

Ово у интервјуу за "Новости" поручује руски амбасадор у Београду Александар Боцан-Харченко, а на питање да прокоментарише поједине тврдње да би због избијања руско-украјинског сукоба Москва ипак могла да направи заокрет и призна Косово, категорички узвраћа:

- То једноставно није истина. Било је неких тумачења, штетних спекулација када је председник Путин говорио о Косову или се позивао на Косово. Али, он је исто говорио и неколико пута раније, још пре специјалне операције за заштиту Донбаса, како би указао на двоструке аршине Запада. Само, Запад сада покушава да искористи његове речи да изазове сметње у нашим односима.

Како се у Москви гледа на француско-немачки план за решавање статуса КиМ, који је подржала цела ЕУ?

- Нисмо учесници разговора и можемо само да креирамо мишљење на основу извештаја председника Александра Вучића у парламенту и на основу информација које су "процуриле" у медије. Ово је, по мени, покушај Запада да пронађе заобилазни пут да Србија призна Косово и да оно уђе у међународне институције, у УН пре свега.

Фото Д. Миловановић

Може ли бар овај план да послужи као добра основа за даље разговоре?

- Не верујем. Јер, у плану се директно наводи да Србија неће спречавати улазак Косова у међународне институције, иако Запад покушава то да представи као пут ка нормализацији, а не признавање. Али, суштински то јесте признавање. Ако држава даје сагласност за чланство у међународним организацијама, у овом случају Косова, онда сматра да је Косово међународно-правни субјект, а као члан УН Косово постоји као држава.

Предлог који је на столу доводи се и у везу са моделом две Немачке...

- Да, Волфганг Ишингер понављао је последњих дана ту идеју која је била разматрана као радна опција још 2007. године и тада је нису прихватили ни Србија ни представници привремених институција Косова. Не видим како сада нешто слично, да не кажем исто, може да послужи као основ за договор. Наравно, председник Вучић је рекао да је он спреман за разговоре чак и ако је на столу лош папир. Ово само показује спремност Београда и председника Вучића за наставак дијалога Београд-Приштина, што је, наравно, доследан став Србије.

Хипотетички, да Београд прихвати француско-немачки план и не спречава улазак Косова у УН, да ли би Русија гласала за пријем Приштине?

- Не бих причао о неким стварима које руководство Србије, пре свега председник, одбија. Он је дао подршку у прилог разговорима, али је рекао да остаје у оквирима Устава Србије и националних интереса.

Фото Д. Миловановић

Овде је присутан и наратив да Запад хоће што пре да затвори косовско питање како би избио адут Косова из руку Владимиру Путину?

- Прво, Косово се користи за допунски притисак на Србију и на председника Вучића. Друго, Запад користи геополитичку ситуацију да брзо реши, на било који начин, косовско питање. Интерес им је да оправдају себе и покажу како косовско питање не постоји као неки терет у њиховом прилазу у вези са Украјином и специјалном војном операцијом. Ако дође до неког решења, они ће рећи: ево, што се нас тиче, све је затворено, ево договора, ми смо били у праву, а Украјина и војна операција Русије је сасвим друга прича, Русија је тобоже крива. Они, додуше, ово говоре и у садашњим приликама, без длаке на језику. Рецимо, амерички амбасадор у Србији рекао је да га је по доласку у Београд изненадило што се људи сећају бомбардовања 1999, а он је мислио да је све затворено и да су сви заборавили агресију НАТО. У другој изјави је рекао да се оно што се дешава у Украјини дешава у Европи први пут после 1945. Као да је оно што се догађало у бившој Југославији, СРЈ, односно Србији, нека измишљена прича, илузија која у реалности не постоји.

Оно што са Запада такође говоре без длаке на језику, али и у појединим круговима у Србији, јесте то да је Русија дестабилизујући фактор у региону и да оваква ситуација одговара руским геостратешким интересима...

- Нашим геостратешким интересима одговара што стабилнија ситуација свуда, на Балкану, а посебно у Србији, с обзиром на то да је Србија пријатељска земља и сарађујемо у разним областима. Питам, како је могуће да земља која жели што интензивније односе и сарадњу, истовремено жели да направи неку дестабилизацију? То једно с другим не иде, немогуће је. Наравно, и овде има неких људи који нису наклоњени Русији, који се налазе под утицајем Запада, и такве тезе одатле долазе, али нису потврђене било којим доказима.

Фото Д. Миловановић

И наступ тзв. националне опозиције на последњој седници Скупштине о КиМ доведен је у везу са руским утицајем? Утиче ли Москва на неке наше парламентарне странке?

- Имамо највише контаката са руководством Србије и са странкама владајуће коалиције. Када је реч о другим странкама које су у парламенту, када су ушле у Скупштину, и то није апсолутно никаква тајна, имали смо разговор. Никаквих допунских контаката, тајних, испод тепиха уопште нема. А не видим шта је спорно у формалним, протоколарним контактима са странкама ако су оне у званичном саставу парламента.

Има ли у Русији разумевања за жртву коју Србија подноси тиме што не уводи санкције, иако је изложена невиђеним притисцима? И да ли би имала разумевања ако у једном тренутку Србија не би имала куд него би морала да се прикључи мерама Запада?

- Можда је прејака реч жртва, бар у руском језику. У сваком случају, разумевање постоји да је ситуација веома тешка за Србију. Портпарол председника Русије, Дмитриј Песков, пре неколико дана још једном је поновио да разумевање постоји у вези са невероватним притисцима на Србију. Веома високо ценимо истрајност, рекао бих и јуначко понашање председника Србије у вези са овим питањем. Наравно, треба гледати и ширу слику, а то је да имамо могућности за развој и наставак односа и сарадње, што је наравно добит за Србију, било у енергетици или некој другој области. Од краја фебруара прошле године, и у ситуацији западних санкција, које Србија није прихватила, успели смо да "Руске железнице" заврше пројекат пруге Београд - Нови Сад, обезбеђено је стабилно снабдевање гасом, НИС ради на најбољи начин и остварује најбоље резултате у последњих неколико година, очекујемо да ће наставити развој, као једна од највећих компанија, не само у Србији него и у региону.

Верујете ли да су САД заиста сатерале Куртија у ћошак и да ће прихватити да формира ЗСО или ће косовски Срби бити још једном изиграни?

- Кад год Запад подигне ЗСО на тобоже неки приоритетан ниво, ја сам сумњичав. Поготово имајући у виду да су покушавали да то оде у заборав, неки представници Запада годинама уопште нису ни спомињали ову обавезу.

Сада амерички званичници готово у свакој изјави указују да је у процесу нормализације односа приоритет формирање ЗСО...

- Да, али такође свака изјава, бар према мом осећају и разумевању, има вакуум у смислу садржаја. Не каже се да треба формирати делотворну институцију, која има надлежности да обезбеди заштиту и права Срба. Тога нема, али успут има неких изјава, попут, мораћемо још да разговарамо, преговарамо, нуде се неки европски примери, неке фондације дају своје предлоге, који, наравно, претварају ЗСО у неку НВО. Без садржаја већ усаглашеног у Бриселу, ЗСО неће постати институција која је неопходна Србима на Косову. Друго, хајде да узмемо тачке прилаза Куртија према том питању. Он је рекао да има претходне услове: ЗСО обавезно мора да се уклапа у тзв. устав Косова, што је наравно немогуће ако мислимо на бриселски модел. Још тражи да буде мултинационална. А дајући сагласност за даље разговоре на основу плана, он није повукао свој основни, полазни став, да нормализација подразумева да Београд призна Косово, или како он каже, да дође до међусобног признавања. Као да Србија тражи признавање од стране Косова. То је смешно.

Кад све ово имамо у виду, да ли је уопште могуће наћи праведно решење за косовски проблем, без учешћа Русије и Кине, као сталних чланица СБ?

- Ми мислимо да је немогуће. На крају крајева, праведно решење могуће је само уз подршку СБ, укључујући подршку Русије и Кине, као сталних чланица. Зато мислимо да је ту тему потребно вратити у СБ. Наравно, разговор је неопходан и другог пута да се пронађе дугорочно и међународно правно решење нема. И зато тражимо - само ЕУ није слушала раније, па неће ни сада - да се дијалог Београд-Приштина води на основу Резолуције 1244 и полазећи од чињенице да је ЕУ добила сагласност и подршку од Генералне скупштине УН. У овом случају морају да поштују одлуке УН, а пре свега СБ. Одлучно смо против мишљења да је Резолуција 1244 изван реалности. Запад је покушавао више година да поништи ову резолуцију, нису били у могућности да то учине званично у СБ, али њихов циљ је да се понашају као да овај документ уопште не постоји, полазећи од тога како је реалност превазишла оно што је усаглашено 1999. Што, наравно, није истина.

Мислите ли да је Русија изгубила ореол праведника тиме што је ушла војском на територију друге државе, што се замера Американцима од Другог светског рата наовамо? Имате ли сад право било шта њима да приговорите?

- Специјална операција спроводи се потпуно у оквиру међународног права и Повеље УН, с обзиром на ситуацију у Донбасу, која се стварала претходних осам година, уништавањем Руса. Рат против Руса у Донбасу кијевски режим је почео 2014, након државног удара, уз потпуну подршку Запада. Од тада смо стално тражили мирно, политичко решење, али је у том процесу било много лажи друге стране, што су сад отворено рекли сви други, изузев Русије, учесници преговора - да нису ни хтели да остваре Минске уговоре, већ су куповали време да се оснажи војска Украјине и да се још интензивније води рат у Донбасу. Да не говорим о томе да је на референдумима, потпуно у складу са међународним правом, исказана жеља народа Доњецка, Луганска, Запорожја и Херсона, а Крима још раније, да одлучују о својој судбини, односно да постану субјекти, односно регије Руске Федерације.

Фото Д. Миловановић

Како уопште може да се верује у успех мировних преговора, имајући у виду признање Ангеле Меркел да су Мински споразуми постигнути само како би се купило време?

- Па, ми и не верујемо. Управо због свега што је било, лажи о Минским споразумима, ширењу НАТО... Никаквих озбиљних понуда нисмо имали. Хтео бих да се вратимо на тему Косова и позицију председника Вучића. На основу расправе у Скупштини о Косову, стекао сам утисак да предлоге које добија не сматра потпуно прихватљивим, али је спреман за преговоре. Све се решава за преговарачким столом. Наравно, само на основу озбиљних понуда, разумевања и реалности која постоји. Такође, зар ЗСО није слична ситуацији са Минским уговорима? Усаглашено, потписано, потврђено, прихваћено од свих и десет година нема ништа. А Приштина уз то добија могућност да се снажи како би узела под контролу север Косова, што им је и циљ.

ПОБЕДИЋЕМО У УКРАЈИНИ

КАКО вам делују прогнозе да ће Русија ипак изгубити рат у Украјини?

- Нећемо изгубити. Победићемо!

У јавности је присутан страх од нуклеарног сукоба, а употребу овог наоружања није искључио ни председник Путин...

- Да, ако претња постоји за опстанак Русије, то је став који је укључен у нашу доктрину, званични став, више од тога он није рекао. Много провокативнијих ствари изрекли су представници САД и ЕУ, којима је жеља да рат траје што дуже и зато настављају испоруке оружја кијевском режиму. Став председника Путина је потпуно јасан.

ПРИЧЕ О РЕГРУТОВАЊУ - ДЕО ХИБРИДНОГ РАТА

КАКВА су ваша сазнања о случају "Вагнер групе" за коју се тврди да је инсталирана и у Србији где наводно регрутује наше држављање за учешће у сукобима у Украјини на руској страни, што је противно овдашњим законима?

- О томе не бих причао. Могу да причам само о стварима у које је амбасада укључена. Имајући у виду посебно братске односе са Србијом и народом Србије, за нас је најважнији закон ваше земље, у свим делатностима, то је златно правило за нашу амбасаду. Поштујемо не само закон, већ и традицију која у земљи постоји. Ово је наредба од Москве и председника Путина.

о Чак је и председник Вучић ту нешто оштрије реаговао, па је "замолио наше руске пријатеље да нам то не раде..."
- Не искључујем да се дешава да поједини Срби имају жељу да помогну, неки су дошли још 2014, али све се то дешава изван државне политике Русије према Србији. Као што је било и руских добровољаца који су долазили овде током дешавања у Хрватској, Босни и Херцеговини, на Косову, када је српски народ патио. Приче о регрутовању српских доброваљаца и шпијуна су део хибридног рата и имају за циљ да направе штету у нашим односима и гурају Србију према западним санкцијама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (173)

ОБРАДОВИЋ ЈЕ БИО НА КОРАК ОД НБА ЛИГЕ: Један човек је све стопирао, ево о коме је реч