ТРАЖЕ НАМ ДА ТЗВ. КОСОВО ТРЕТИРАМО КАО ДРЖАВУ: Вучић упознао министре са замкама плана Париза и Берлина, али и последицама могућег сукоба
ПРЕДСЕДНИК Републике, Влада и сви органи извршне власти радиће синхронизовано - закључено је јуче на седници Владе на којој је први човек наше земље Александар Вучић упознао премијерку и министре са ситуацијом, изазовима и тешкоћама пред којима се Србија налази када је реч о Косову и Метохији.
У кратком саопштењу после окупљања државног врха, које је изазвано недавним доласком посредника ЕУ, Француске, Немачке, Италије и САД у Београд, а после чега је председник истакао да је "Србија спремна да ради на концепту и примени понуђеног плана за Косово уз једну резерву", наводи се да је шеф државе затражио од чланова Владе пуну посвећеност, марљивост, још жешћи и снажнији рад у будућности.
О конкретном садржају француско-немачког плана о чему се данима спекулише, као и да ли је тачно да он подразумева и столицу за Приштину у Уједињеним нацијама и да се нећемо противити чланству лажне државе у међународним организацијама, отварању дипломатских мисија, признавању диплома и пасоша, синоћ је јавности требало да објасни председник Вучић.
Претходно је први човек скупштинског одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун изјавио да је предлог само концепт о коме би Србија требало да дискутује, али да није ултиматум и да је о њему могуће постићи консензус у јавности.
- Спорно је што се каже да се Србија неће противити чланству Косова у свим међународним организацијама, а не каже се којим и истакао да то онда значи да се односи и на Уједињене нације. Такође и што се наводи да би уговорне стране требало да поштују територијални интегритет и суверенитет, право народа на самоопредељење, да обе стране признају пасоше. Ту се заправо од Београда тражи да не призна де јуре лажну државу Косово, али да је третира као међународни субјект, односно да се према њима односимо као према држави - рекао је Дрецун и додао да у тачки седам нема спомињања Заједнице српских општина, већ се говори о одређеној самоуправи за Србе која је, "немушто дефинисана".
Нагласио је да је српска страна рекла да можемо да наставимо дијалог и да се Срби врате у институције тек када се формира ЗСО и додао да је и америчка страна та која инсистира на ЗСО, али да премијер привремених институција на КиМ Аљбин Курти избегава да спомене ту обавезу Приштине. Додао је да је после изјава америчких званичника Дерека Шолеа и Габријела Ескобара јасније да би немачко-француски предлог требало да буде основни споразум и да ће се после њега наставити разговори, укључујући и друга питања, да би се после неколико споразума дошло до коначне верзије.
Према претпоставкама некадашњег министра спољних послова Владислава Јовановића, у плану се налази међусобно признавање и улазак тзв. Косова у УН, што је задатак који је унапред дат.
- То у суштини онда нису ни преговори него разговори који стављају другу страну у неповољнију позицију да мора да настави са дијалогом и покуша да тај резултат измени, поништи и да се покуша да се дође до компромиса. Наша страна, односно преговарач Александар Вучић се доста опрезно поставио, иако је предлог практично неприхватљив.
Није га одбацио него је ушао у разговоре у уверењу да би они можда могли да отворе простор за накнадне праве преговоре - истакао је Јовановић и додао да се тренутно не види да је то могуће, јер је друга страна тврда и ради под потребом да загосподари простором Балкана, јер би онда успели да се ослободе хипотеке да су у ствари они први прекршили међународно право у случају Косова и Метохије.
Он истиче да је председник изабрао најмање ризичан пут, "јер све што није временски коначно, на неки начин је могуће да се та коначност измени":
- Разговор не излаже директном ризику наш коначни став по питању КиМ, иако га веома притиска и отежава. Ипак, с друге стране добијамо у времену да сагледавамо простор за преговоре и могуће утицаје других догађаја, да можда дође до нових сложености, међународног престројавања... Боље пустити време да тече него га искључити. Боље да одложимо за касније када ћемо можда имати и друге савезнике, околности и сложености.
Тако да је добро што нисмо залупили вратима, јер смо тиме спречили одмадзу. Један руски званичник је рекао да би даље наоружавање Украјине могло довести до стварања новог војног савеза, па би тај догађај привукао већу пажњу света него догађаји на Балкану. Што би рекли Французи: Тада би имали друге мачке да јуре.
Самостални посланик који је у парламент ушао на листи "Заједно за Војводину" Александар Оленик упутио је јуче свим посланичким групама предлог да заједно поднесу иницијативу којом би се од председника Вучића тражило да потпише свеобухватни споразум са Косовом и прихвати француско-немачки план.
- Србија се мора окренути европској будућности и престати са штетним политичким лутањима и државним авантуризмом који наше друштво води у изолацију и губитак историјске перспективе. Ратови, санкције и изолација из деведесетих година прошлог века довели су до уништења наше државе и назадовања и декаденције друштва. То се никада више не сме поновити - поручио је Оленик.
Кнежевић: Пропада ултиматум
ПРЕДСЕДНИК Демократске народне партије Милан Кнежевић истакао је да је уверен да "председник Вучић неће прихватити ултиматум да Косово и Метохије постане чланица УН" и поручио да за то има подршку српског народа на свим континентима:
- Ово више није "висока" политика, ово је састанак са историјом на који не смемо закаснити.
ШОЛЦ ПРВИ ОГОЛИО ЗАХТЕВ
СА званичним ставом да је за Србију услов да призна Косово, уколико жели у Европску унију, али и да је потребно да уведе санкције Русији због сукоба у Украјини, председник Александар Вучић се сусрео у јуну прошле године приликом посете немачког канцелара Олафа Шолца у Београд.
Вучић је тада поручио да, што се тиче правне и политичке природе самог сукоба, позиција и став Србије су потпуно јасни, а што се тиче санкција имамо другачији став из много разлога.
- Један од разлога је контрапитање које бих могао да поставим. А у чему је разлика када неко нападне Србију без одлуке СБ Уједињених нација и када без одлуке СБ УН изврши агресију на Украјину. Ми Срби се сећамо санкција. Не заборавите, ми имамо и другачије односе и са руском страном вековима. И опет смо били фер и осудили напад на Украјину.
Први пут чујемо да се тражи међусобно признање. Ако мислите да треба да нам претите, јер желимо да очувамо поредак УН, или да дођемо до компромиса, немамо ништа против. Ми свој посао, ви свој посао. Немојте да се љутите што је ваш однос према КиМ другачији од нашег, колико ви волите интегритет Украјине, ми толико волимо интегритет Србије.
Препоручујемо
ВУЧИЋ О ОСТАВЦИ: Ово је мој последњи мандат, ја сам "војник државе"
23. 01. 2023. у 21:04
ВУЧИЋ О КАМПАЊИ КОЈА СЕ ВОДИ У РЕГИОНУ: "Немају шта да покажу, зато што лажу!"
23. 01. 2023. у 21:02
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (238)