ВУЧИЋ У МАЂАРСКОЈ: "Ојачавамо наше границе ка Северној Македонији и Бугарској" (ВИДЕО)

Novosti online

15. 12. 2022. у 08:28 >> 12:47

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић данас је у радној посети Мађарској, где се сусрео са председницом те земље Каталин Новак на прелазу Келебија - Томпа, а након сусрета званичници су се обратили медијима.

ВУЧИЋ У МАЂАРСКОЈ: Ојачавамо наше границе ка Северној Македонији и Бугарској (ВИДЕО)

Фото: Принтсцреен/Јутјуб

Обраћање председника Вучића:

- Бићу кратак, захвалан сам нашим мађарским пријатељима што смо почели на недељном нивоу да причамо и решавамо проблеме заједно. Две врсте мера у Србији смо предузели. Србија је укинула слободне визе због илегалних миграција до сада за четири земље, Тунис, Бурунди, Гвинеју Бисао и Индију, то је оно што захтева и ЕУ. Тек ћемо да преузимамо мере заједно са колегама из Аустрије и Мађарске. Предузели смо и тек ћемо, а то је ојачавање наших граница ка Северној Македонији и Бугарској. Имамо ове године четири пута увећан прилив илегалних миграната са територије Северне Македоније и 3,6 пута увећан са територије Бугарске. Ту је и оштрији приступ ка наоружаним криминалним групама. Недалеко одавде према Субитици, Палићу и Хоргошу имали смо на више места наше снаге безбедности и оружане обрачуне и ухапсили више од 600 оних који су мислили да могу уз оружје да преудузмају одређене недозвољене радње.

Вучић је захвалио Каталин Новак што ће, како је рекао, у Сегедину и данас разговарати и решавати проблеме заједно и додао да га је она позвала да посети и њен родитељски дом, што говори о пријатељству два народа и личном пријатељству.

Председник је рекао да се у Мађарској са преседницом те земље Новак и бившим премијером Чешке Андрејом Бабишом састао како би се заједно "ухватили у коштац" и разговарали о проблему са мигрантима.

- Позван сам од стране председнице Каталин, али, знате већ, знам Андреја већ много година и искрени смо пријетељи. Не занима је да ли је неко на власти, мене углавном занимају људи - рекао је Вучић.

Казао је да ће се са председницом Мађарске срести и када не буде на функцији председника Србије и када она не буде била на челу Мађарске.

Вучић је казао да многи људи долазе у Србију и срећу се са опозицијом, али да је увек велико питање када се он негде сусретне са неком опозицијом.

О ситуацији на КиМ

На питање да прокоментарише тренутну ситуацију на КиМ, Вучић је истакао:

- Јуче сам имао разговоре са америчким и европским представницима, ситуација је компликована, даћемо све од себе да сачувамо мир и стабилност.

О подношењу захтева за чланство тзв. Косова у ЕУ, као и када ће Србија објавити имена земаља које су повукле признање, председник је навео:

- Данас и званично они крше и Вашингтонски споразум, а на све то одговорићемо вечерас, после седнице владе, на коју сам позван. Добићете одговоре и око наших захтева везаних за Резолуцију 1244, али и за повлачење признања код многих земаља. Услов да тражите чланство у ЕУ јесте да будете европска држава… Не знам по ком критеријуму се гледа да ли је неко држава или не... На све то смо научили, мораћемо да се боримо са тим и да колико год је то могуће чувамо наше државне и националне интересе.

Обраћање Каталин Новак:

- Да бисмо чували наш мир, морамо да обезбедимо да конфликти остану ван наших граница, да направимо разлику између миграната и илегалних миграната. Отворени смо за избеглице из Украјине. Више од милион је стигло у Мађарску или прошло преко наше зеље. Њима пружамо сву могућу помоћ да преброде тешкоће са којима су се суочили. До данас имамо више од 271.000 случајева илегалних покушаја преласка границе које смо спречили. Њихов број је двоструко увећан у односу на претходну годину. То је једна од појава са којом се суочавамо. Друга појава је да су мигранти све агресивнији, све више је кријумчара људи, свакодневни су напади на припаднике граничне полиције. То не можемо дозволити. У том циљу потребно је да проширимо сарадњу, хвала нашим пријатељима што су данас овде.

- Од ових 271.000 ирегуларних миграната 90 одсто стиже из правца Србије и зато покушавамо са пријатељима у Београду да станемо на пут том проблему и то не само на мађарско-српској граници, већ и на југу на српско-северно македонској граници.

Бивши премијер Чешке Андреј Бабиш изјавио је да је једно од решења за спречавање илегалних миграната да и Румунија и Бугарска као и Србија и све земље Балкана буду део Шенгена.

- Када је Мађарска изградила ову границу, сви су је критиковали, а то је питање безбедности. Имамо потребу за Бугарском, Румунијом, Србијом, целим Балканом. Без обзира да ли су чланице ЕУ, потребне су нам - рекао је Бабиш.

Разговор са представницима граничних служби

Вучић и Новак разговарали су са представницима различитих граничних служби Мађарске.

Након обраћања медијима, планирана је презентација техничких уређаја и опреме.

Мађарска је још 2015. године поставила баријере дуж границе са Србијом, у дужини од 175 километара, које су у међувремену додатно ојачане. Представници Србије, Мађарске и Аустрије су у новембру, током сусрета у Београду, потписали Меморандум о сарадњи три земље како би се што ефикасније бориле против илегалних миграција. Тада је договорено и три земље заједнички ангажују већи број полицајаца на граници према Северној Македонији, као и да укључе и значајну опрему, аутомобиле са термовизијским камерама, како би се одбрана од илегалних миграција пребацила на јужне границе.

- Србија не жели да буде паркинг за илегалне мигранте - поручио је тада председник Вучић и поручио да је Србија према избеглицама и према онима којима је тешко увек имала разумевања и показивала солидарност и то ће радити и даље.

Истакао је да је број илеганих миграната у Србији готово удвостручен у односу на прошлу годину, као и да најчешће стижу из правца Северне Македоније и Бугарске. Највећи број миграната у Србију стиже из Авганистана (40 одсто) и Сирије (30 одсто), као и из Пакистана, Бурундија и Марока, навео је Вучић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (123)

СУПЕРШУТ СТИГАО НА КОСОВО И МЕТОХИЈУ – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА И ФОНДАЦИЈА МОЗЗАРТ ЗА ПОМОЋ ПОРОДИЦИ МАТИЋ