ЛАЈЧАК СА ВУЧИЋЕМ, КУРТИ НЕ ОДУСТАЈЕ: Специјални изасланик Европске уније за дијалог у Београду, Приштина наставила са низом провокација
СПЕЦИЈАЛНИ изасланик ЕУ за дијалог између Београда и Приштине Мирослав Лајчак састаће се данас пре подне на Андрићевом венцу са председником Србије Александром Вучићем.
Словак би код првог човека наше државе требало да дође у 11 часова, а ова посета темпирана је у јеку нових тензија које је изазвала власт у Приштини незаконито именујући на министарске позиције Србе по укусу Аљбина Куртија.
Осим ове теме, очекује се да двојица саговорника размотре сраман приступ ЕУ када је реч о политичком инжењерингу у Приштини. Наиме, Курти је у своју владу позвао Ненада Рашића, а овај Раду Трајковић, иако обоје имају подршку у српском народу на нивоу статистичке грешке. Именовање Рашића представља грубо кршење устава који каже да је када се члан владе бира изван посланичког састава неопходна сагласност најбројније мањинске опције, односно Српске листе. То чиновницима у Бриселу није сметало да у први мах у саопштењу понове дежурну мантру "о кривици обе стране". У међувремену, променили су реторику и позвали власти у Приштини да поштују свој устав и процедуре за избор министара. И портпарол Брисела Петер Стано поручио је да је именовање Рашића разочарање за ЕУ, али му Куртијев министар није остао дужан: позвао га је да "пажљивије прочита устав тзв. Косова" како би увидео да је "његов избор био у складу са њим".
Овакав "акумулирани" безобразлук довео је до тога да председник Вучић откаже учешће на самиту ЕУ и Западног Балкана, а питање је да ли Лајчак долази да га убеђује да у Тирану ипак оде и да ли доноси и неке друге консеквенце по Приштину, или ће као и до сада, она бити награђивана за своје потезе.
Шеф српске дипломатије Ивица Дачић потврдио је јуче да ће председник Србије одлуку о томе да ли ће учествовати на самиту у Тирани донети после састанка са Лајчаком и да она није мотивисана тиме да ли Србија жели да иде у ЕУ или не:
- Та одлука је одлука о бескрајној толеранцији ЕУ према изазивачима ескалације сукоба на КиМ, односно према Куртију - рекао је Дачић, и додао да је Курти "под ноге бацио" ЕУ и Бриселски споразум.
Дачић је истакао да сви планови зависе од тога да ли Европска унија и међународна заједница желе да изврше притисак на оне који упорно изазивају сукобе.
И док је очигледно ко је тачка спора, Курти је и јуче наставио са "саплитањем" изјавом да неће бити лако доћи до договора између тзв. Косова и Србије и да "дијалогу треба дати шансу и радити на том процесу". Како су пренели "Репортери", Курти је за телевизију Н1 БиХ оценио да је његов сукоб са Вучићем у суштини "сукоб Адема Демаћија и Војислава Шешеља":
- Вучић је студент Шешељеве политике, а ја сам политички студент Демаћија. И овај сукоб премијера Косова и председника Србије је у суштини сукоб између Демаћија, његове визије и наслеђа, и Шешеља, на другој страни.
Упоредо са противуставним именовањем Рашића, од министара одбране у привременим приштинским институцијама и Албаније, Арменда Мехаја и Ника Пелешија стижу заједничке поруке да су "Приштина и Тирана у истом строју". А неколико дана раније Мехај је на обележавању дана државности Албаније провоцирао порукама да су границе између њих "неправедно постављене", мислећи на недосањане снове о "великој Албанији".
Политички аналитичар Огњен Карановић сматра да Брисел има начина са сузбије нелегалне Куртијеве активности, али да је питање да ли и које механизме жели да користи:
- Лајчак не би требало ни да долази у Београд, Приштина је његова адреса - каже Карановић за "Новости".
- ЕУ би требало да реагује путем политичких механизама, санкција. Ултимативно да позове Куртија да у том и том року поништи одлуку и тиме би акутна криза у највећој мери била окончана. Питање је сада да ли неко верује у сувереност његових одлука, када усред Брисела Курти доноси антибриселске одлуке. Можда ни Лајчак нема механизме да га дисциплинује, али Америка свакако има.
Према мишљењу бившег дипломате Владислава Јовановића, очигледно је да ЕУ и Америка не могу да допусте и да би њима било неприхватљиво да Србија буде одсутна на самиту у Тирани:
- Све што раде Брисел и Вашингтон није у духу преговарања, него само ишчекивање да Србија призна Косово, ово су напори да српска страна донесе дефинитивне одлуке. Мислим да ће ЕУ схватити како ће морати да сузи амбиције Албанаца, од пуне независности до нечега што је много мање, како би задржали Србију у својој орбити.
ОДЛУКА У ИНТЕРЕСУ НАШЕ ЗЕМЉЕ
О ЕВЕНТУАЛНОМ учешћу председника Вучића на скупу који сутра почиње у албанској престоници, знаће се после састанка са словачким дипломатом. Да ће одлука бити у интересу грађана Србије, а не у интересу Вучића и саме странке, сматра и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић. Он је подсетио да за 10 година председник Србије није одбио да оде ни на један разговор у Брисел, а да је у конструктивном духу разговарао о сваком предлогу.
Од премијера Албаније Едија Раме стиже порука да је уверен да ће Вучић присуствовати Самиту ЕУ и Западног Балкана јер би "одбијање имало катастрофалне последице по Србију".
Како је пренела "Коха", Рама тврди да Вучић нема другог избора него да дође:
- Србија ће бити на самиту, ово вам кажем са уверењем.
БЕГАЈ: ВАТИКАН ДА ПРИЗНА КОСОВО
АЛБАНСКИ председник Бајрам Бегај рекао је да је тражио од папе Фрање да Ватикан призна тзв. Косово, наводећи да би то помогло да се у преговорима Приштине и Београда пронађе решење.
- Наше балканско искуство нас учи да се ратне игре не могу играти у региону са проблематичном прошлошћу и садашњошћу - рекао је Бегај, и навео да би ширење ЕУ на Западни Балкан требало да буде једини начин да се регион удаљи од утицаја растућих "трећих сила".
ДОДИК: ЗАЈЕДНИЧКИ СТАВ О ОДЛАСКУ
ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Милорад Додик изјавио је јуче за Танјуг да је став Вучића о одласку на самит у Тирани веома јасан, али да треба имати у виду и реалне околности, чињеницу да је најзначајнија земља Западног Балкана Србија:
- Вероватно ни ЕУ неће гледати на то без покушаја да обезбеди присуство председника Вучића. Оно што је важно јесте да ћемо сутра током дана искристалисати и донети заједнички став о томе, да ли ићи или не.
Препоручујемо
АБДОЛАХИЈАН ПОЗВАО ВУЧИЋА У ТЕХЕРАН: "Надам се да ћемо бити сведоци званичне посете"
04. 12. 2022. у 18:04
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (21)