ПРЕМИЈЕРКА БРНАБИЋ НА РТС: "Није Приштина сама смислила провокације, имају прећутну подршку Запада"
ПРЕДСЕДНИЦА Владе Србије Ана Брнабић гостовала је данас у емисији "Таковска 10" на РТС, где је говорила о провокацијама Приштине, притисцима на Србију, као и о енергетици и економији.
Ана Брнабић о летовима страних дронова изнад Рашке
Премијерка је потврдила писање "Новости" да су страни дронови надлетали наше касарне, и рекла је да је то питање безбедности Срба на КиМ.
- Тачно је, беспилотне летелице су снимале један положај у Копненој зони безбедности и две касарне. О томе ме је обавестио председник Републике, и он је дао наређење да се појача заштита у ваздуху, што је сада стално стање ствари. Уколико се то понови, обараћемо све летелице. Не бих давала више информација, председник ће више рећи о томе, као и министар одбране Милош Вучевић - рекла је она.
Премијерка о ситуацији на КиМ
Ана Брнабић каже да ће Србија наставити да чува мир и безбедност, и да ми насупрот нама имамо људе који се не понашају рационално.
- Срби на КиМ тешко да имају било какво разумевање за све што се дешава, и председник Вучић и ми у Влади покушавамо да ипак утичемо да ситуација не ескалира. Да ли Курти чека коначни споразум? Ја не знам шта он чека, он је идеолошки фанатик, ја не могу да се поистоветим са њим. Али ако чекају финални споразум, ја опет кажем да морамо да се вратимо на први споразум, Бриселски споразум. Мене не занима да ли је он противник или није, тај споразум је потписан пре њега, ако он мисли да привремене институције имају неку тежину, он мора да примени то - рекла је премијерка.
Председница Владе каже да оно што је важно је чињеница да је потпис ЕУ на Бриселском споразуму, чиме је она постала гарант тога.
- А како ви мислите да причамо о финалном споразуму о нормализацији, а први још није имплементиран. И то нису гарантовали ови из ЕУ, који су га потписали. Па ко ће да нам гарантује да ће и неки нови споразум бити примењен - запитала је она.
Она је подсетила и да се у свим потписаним споразумима говори о статусно неутралним таблицама.
- Приштина је 2020. године једнострано укинула те таблице, па смо ми у дијалогу дошли до тог решења. Дакле једнострано, годину дана пре рока, и изазвала кризу. Та криза је решена у септембру 2021. године, којим су уведени стикери. И тај споразум подразумева да ће режим стикера наставити да постоји док се у оквиру дијалога не нађе финално решење. И онда је Приштина једнострано рекла да то више не важи. Па где то пише, како је био привремен - запитала је Брнабићка.
Премијерка каже да није Приштина ово сама смислила, и да је нико неће убедити да је управо ове године, када је укинуто право гласа Србима на КиМ, да нису имали прећутну подршку.
- Шта сте издали, саопштење за медије. Па они понове опет. Очигледно је да постоји прећутна подршка. У реду, не постоји сагласност са партнерима, али се на крају ништа неће десити. Ево погледајте извештај о напретку тзв. Косова, тј. Приштине, који пише Европска комисија. На 124 стране у само једном пасусу у две реченице се помиње да је Приштина укинула право Србима да гласају на изборима и референдуму. И то се каже да ЕК позива Приштину на конструктиван приступ како би се Србима на КиМ омогућила њихова демократска права. Па замислите ту срамоту - рекла је она.
Председница Владе каже да је за њу већи проблем од Куртија то што се његови савезници слажу са тиме да он има право да овако спроведе пререгистрацију возила.
Дипломатска борба и притисци на Србију
Она каже да Србија већ два месеца води свеобухватну дипломатску борбу да се тема учлањења тзв. Косова не нађе на "тапету" Савета Европе.
- Они су имали велике савезнике из Ирске, али смо ми спречили све покушаје. Видећемо даље, имају многе савезнике. Када погледате Савет Европе и чему он служи, ја сам неколико пута рекла, и поновићу, колико је страшно да Приштина може да се пријави, и да их неко у томе подржава. Савет Европе је чувар људских права и владавине закона. И да се Косово пријави уз подршку својих савезника, у години када су укинули право гласа Србима, и да то неко гура, то је најбољи пример колико ту никаквог смисла нема, нити о људским правима. То показује да се свака институција срозава на невероватан ниво - казала је премијерка.
Ана Брнабић је поновила оно што је председник Вучић већ рекао - да ће Србија отворити фиоку са повлачењима признања тзв. Косова ако Приштина настави да аплицира за чланство у међународним организацијама.
- Оно што је добро, али нема ту много среће за нас, то је што је за разлику од пре 10 година данас већи број држава чланица УН које не признају једнострано проглашену независност Косова од оних што је признају - рекла је премијерка.
Она каже да партнери са Запада желе да склоне тему Косова са стола, и да забораве и избришу из сећања оно што су урадили 1999. године и касније.
- Дакле почев од бомбардовања СР Југославије, што је била брутална, чиста као суза агресија. Када се 19 "храбрих" сложило да бомбардује суверену земљу која није ногом крочила на туђу територију, и то без икаквих консултација са УН. Након тога потписан Кумановски споразум, усвојена Резолуција 1244. Па онда 2008. долази до једностраног проглашења независности. Данас причају о референдумима, тада никаквог референдума није било, а сви су трчали да признају тзв. Косово. Данас када их подсетите на то, они чак и не кажу није то кршење. Ја сам на једном састанку до покренула као тему, а они су рекли да резолуције СБ УН могу да се промене - рекла је премијерка.
Председница Владе каже да су огромни притисци на нашу земљу, иако се наша позиција по питању увођења санкција Русији није променила ни за јоту.
- Више ни они не знају око чега нас притискају. Сад је то више око Косова, некада због санкција. Наша позиција је принципијелна, и у складу са свим принципима међународног права и УН. Тешко им је да се аргументовано супротставе нашем ставу, пошто смо једина земља у Европи која није увела санкције Русији - рекла је Брнабићка.
Она је рекла да због свега онога што је нама учињено крајем 20. и почетком 21. века Србија мора да се третира као посебан случај.
Брнабић: Добро смо се спремили, имамо гаса за два месеца
Ана Брнабић каже да је председник Вучић причао о несташици енергената још од претходне зиме, али да је у одређеним медијима наилазио на ниподаштавање.
- Ми смо се прилично добро спремили, и да у гасним складиштима у Банатском двору и у Мађарској, имамо довољно гаса за два месеца најинтензивнијег коришћења гаса, све и да ничег другог немамо. Србија је у том смислу најбезбеднија. Имамо око 100.000 тона мазута, и набављамо још - казала је премијерка.
Председница Владе каже да се у неке локалне самоуправе нису спремиле за зиму, због чега је држава "ускочила".
- За 80 одсто смо повећали угаљ на депонијама. Имамо потписане уговоре за додатну куповину угља, за неких осам милиона тона. Велика подршка, и то морам још једном да кажем, колико је важно да радимо у једном тиму са председником Вучићем. Он је заиста ангажован свакодневно да помогне и нама у Влади - рекла је Брнабићка.
Она каже да је продужена забрана извоза пелета, а што се тиче ЕПС-а и стања у том предузећу, истиче да постоји фундаментално неслагање о томе ко је крив за то стање.
- Тамо ништа није урађено у последње три деценије. Последњи велики инфраструктурни пројекат, нова термоелектрана, је почела са изградњом тек 2017. године. Након 31 године. Па колико могу да вам трају објекти. Па они који нам сада спочитавају, да их питам ко је крив за то стање и шта су они урадили. Ми смо и гасификовали Србију, изградили смо и Балкански ток, чиме смо мало ослободили ЕПС притиска - истакла је председница Владе.
О загађењу и зеленој енергији
Премијерка каже да мора још много тога да се уради, али да се енергетски сектор значајно променио.
- Знате, 2014. године је био први мандат председника Владе Вучића. Тада је почело да се говори о обновљивим изворима енергије, и да се усвајају државни акти. И наравно, кренули смо да се бавимо заштитом животне средине, што видим да је све присутнија тема. Наравно да ме брине када видим колико је загађење ваздуха, ми смо имали радне групе и дефинисали и отклањали те проблеме - казала је она.
Ана Брнабић каже да се у нашим медијима паушално и неозбиљно баве темом загађења.
- Ево, даћу вам један званичан податак из 2021. године. Ево, IQair, Београд је био 73 на листи најзагађенијих градова у Европи. У региону је значајно лошији квалитет ваздуха у Сарајеву, Скопљу и Загребу. Ја нећу да умањујем овај проблем, али заиста нема потребе да овај проблем представљамо горим него што јесте. Ми можемо онда да извлачимо дане који су најбољи, и дане који су најгори из ових података - истакла је премијерка.
Она каже да постоји доза лицемерја и међу зеленим активистима, и да смо имали прилику да видимо човека који води административни одбор Скупштине који је са цигаром био на пленуму.
- Цена струје у овом тренутку је најјефтинија у овом тренутку у Европи код нас. За домаћинства је јефтинија само у БиХ и Црној Гори. Када причамо о губицима ЕПС-а, они су и претходних година били изузетно високи. Свих година. Зато што је нама цена електричне енергије субвенционисана категорија. И они који причају да ми купујемо зими струју, па ми смо сваке зиме увозили - подсетила је председница Владе.
Ана Брнабић каже да ће цена струје и гаса морати да порасте, али да ће раст плата и пензија морати да се настави како би се одржала куповна моћ грађана.
- Ми морамо да даље гурамо навише животни стандард грађана. И друга ствар, која је изузетно важна, то је да и у овој кризи ми морамо да штитимо нашу привреду и предузећа, том субвенционисаном ценом струје и гаса, како би и они били конкурентнији. Након што смо уложили 9 милијарди евра у директну помоћ привреди, штитићемо и њихову конкурентност ниским ценама струје и гаса - истакла је премијерка.
Она је коментарисала и идеју Небојше Зеленовића да се на сваку кућу ставе соларни панели, и истакла је да то не може без значајног повећања цена струје.
- Људи морају да знају да је зелена енергија значајно скупља. То би значило да драматично расту цене струје. Мора да постоји неки баланс - казала је премијерка.
Премијерка о животном стандарду и ценама намирница
Ана Брнабић каже да ће инфлација ове године бити око 11 одсто, што је на нивоу инфлације у ЕУ, док је планирано повећање плата и пензија свакако веће од тога.
- Од 1. јануара у војсци планирамо повећање од 25 одсто. Кумулативно повећање за пензионере ће бити 22 одсто. Данас је 1. новембар, повећали смо пензије 9 одсто, те пензије ће бити исплаћене 1. децембра. Дакле, сва повећања су значајно изнад инфлације - казала је она.
Премијерка истиче да Влада остаје при ограничењу цена најважнијих животних намирница.
- Боримо се на два начина против поскупљења. Једно је ограничавање цена, и други је држање ниске цене струје и гаса. То ћемо се трудити да задржимо како не бисмо угрозили људе са најнижим примањима. Што се тиче задужења, ми се и даље задужујемо по добрим каматама, од 2.5 одсто. То је више него раније, али много ниже него пре 10 година. Добро се боримо, и то показује да финансијске институције верују у Србију. Занимљиво је оно што су ми рекли на састанку са ММФ, а то је да је привреда и финансијски сектор Србије веома отпоран. Не несаломив, нико нам не гарантује потпуну сигурност, али морамо да јачамо ту отпорност - казала је Брнабићка.
Она каже да је сарадња са ММФ важна зато што нам даје додатни кредибилитет, и да ми наше финансије водимо на транспарентан начин.
- Новац из новог аранжмана ММФ ће бити коришћен за додатну буџетску подршку, али и за нове капиталне пројекте. Раст ће нам бити мањи него планиран, али ће опет бити раста. Ниво страних директних инвестиција наставља да расте. Све то практично контролишемо овим задуживањима - казала је премијерка.
О расту економије и јавном дугу
Председница Владе каже да се очекује раст од око три одсто.
- Вуку нас услуге и опоравак сектора туризма. Ту је избрисана сива економија, у туризму. У сектору услуга нас вуче ИТ. Такође и транспорт, враћају нам се и аеродроми. Грађевина нам пада, индустрија полако успорава, али ја се надам да ће се и то опоравити. Имаћемо нове производне капацитете - истакла је премијерка.
Она је поновила да је јавни дуг под контролом, и рекла да су друге европске земље отишле далеко изнад нивоа Мастрихта.
- Добила сам податке из министарства финансија. Нама је јавни дуг у овом тренутку 53,7 одсто, и то показује да смо потпуно стабилни - рекла је Брнабићка.
Премијерка Брнабић је рекла да нас нису послужиле историјске прилике, и подсетила је на поплаве из 2014. године, када је Вучић постао председник Владе.
- Тада су биле ужасно ниске плате и пензије, били смо на зачељу. Па 2015. године је била мигрантска криза, па 2019. пандемија корона вируса. Навикли смо да радимо у кризним временима. Влада како је орочена, не знам како ће то изгледати, али ми се боримо сваки дан и сваки дан дајемо све од себе. Да завршимо ауто-путеве, институте које градимо, да ојачамо ИТ сектор, да повећамо плате и пензије. Ми не одустајемо од циља да до краја 2025. године просечна плата буде 1000 евра. Ове године ће просечна плата бити изнад 700 евра. На том смо путу и од тога не одустајемо - казала је она.
Председница Владе је истакла да сви у Влади дају све од себе, и да је нико не пита да ли је ту две године или четири.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (2)