ЗА ДАНАС ЗАВРШЕНА ПОСЕБНА СЕДНИЦА О ФОРМИРАЊУ ВЛАДЕ: Ана Брнабић никад јаснија - Нећемо признати тзв. Републику Косова (ФОТО)

С.С.Р.

25. 10. 2022. у 12:10 >> 17:50

СКУПШТИНА Србије данас на посебној седници разматра избор нове Владе.

ЗА ДАНАС ЗАВРШЕНА ПОСЕБНА СЕДНИЦА О ФОРМИРАЊУ ВЛАДЕ: Ана Брнабић никад јаснија - Нећемо признати тзв. Републику Косова (ФОТО)

Фото: Д. Миловановић

Седница народне скупштине завршила са радом за данас

У 22 часа председник Скупштине Владимир Орлић је закључио данашњу седницу, и рекао да ће се она наставити сутра у 10 часова.

Премијерка одговорила Мариники Тепић

Председница Владе Ана Брнабић је рекла да посланица Марника Тепић нема кредибилитет након неистина које је износила у медијима.

- Ево твит народне посланице, да Војска Србије на фарми у Моровићу гаји марихуану. Па даље каже да плантаже чувају представници власти. То је оптужба, на коју су реаговали и ваши бивши пријатељи, попут Шутановца, који вам је објаснио да је то објекат где се деценијама налазе фарме. Јесте ли објаснили, да су коке дилери - запитала је премијерка.

Брнабићка је указала и на објаве Маринике Тепић током мигрантске кризе, да ће Србија наводно постати центар за мигранте које ће враћати из Европе.

- А где је ваша одговорност и озбиљност, где је ваш кредибилитет - запитала је премијерка.  

Она подсећа да су Мариника Тепић и њене колеге једина странка у историји који су обећали да ће смањити плате медицинским радницима када дођу на власт.

- Плата медицинске сестре тада у Србији 282 евра. Данас је 522 евра. Такве ствари могу да говоре само они који су говорили да је корона последица глобалних гибања, и који су тражили референдум о вакцинацији. Реците ми, здравствени радници нису бежали из Србије док је 10 година била забрањена специјализација - запитала је председница Владе.

Ана Брнабић је подсетила и да је покрет Маринике Тепић рекао грађанима да неће уводити санкције Русији, да би одмах после избора погазили своју реч.

- И онда ви говорите о кредибилитету. Ми политику нисмо мењали, и грађанима смо увек говорили истину. Ви данас говорите све супротно од онога што сте говорили у кампањи. Алал вам одговорност - закључила је председница Владе.

Ана Брнабић: Ту смо и боримо се да Србија побеђује

Премијерка Ана Брнабић је након говора Милоша Јовановића рекла да Србија није изгубила националну амбицију, већ се сваки дан бори за то.

- Ту смо и боримо се да Србија побеђује. Не као флоскула. Него да стварно побеђујемо - казала је она.

Ана Брнабић је подсетила да држава више него икада брине о култури у сваком смислу - било да су у питању спортски успеси, или отварање музеја који су били затворени деценијама.

- Знате зашто су музеји били затворени деценијама. Зато што они пре нису веровали у нас, у нашу националну амбицију. Али Александар Вучић је веровао, и СНС је веровала. И постали смо најуспешнији у Европи. Не само у економији, већ и по питањима образовања - казала је она.

Премијерка је јасно поручила Јовановићу, али и свима у Народној Скупштини, да Србија никада неће признати Косово у замену за чланство у Европској унији.

Премијерка одговорила Зеленовићу

Председница Владе Ана Брнабић је у одговору Небојши Зеленском рекла да се, ако слушамо њега и његове страначке колеге, стиче утисак да је Србија одавно увела санкције Русији.

Она истиче да су водиља српске политике по том питању закључци Савета за националну безбедност, и да Србија неће уводити санкције Русији.

Борислав Новаковић направио инцидент

Борислав Новаковић направио је инцидент и умало је дошло до туче. Наиме, он је после говора Миленка Јованова пришао клупама у којима су напредњаци, а онда је дошло до размене тешких речи.

Одговор Лутовцу: Како имате образа да се уопште бавите политиком?

Мандатарка је рекла да је добро за грађане да имамо власти континуитета, а да је ДС довела до тога да је 440.000 људи изгубило посао, а бивши лидер те странке Борис Тадић је од графикона са тим подацима правио авиончиће у ТВ студију.

- Ви сте у странци чије су владе правили страни амбасадори и тајкуни и никакав проблем са тим нисте имали. Довели сте земљу до тога да незапосленост младих буде 51 одсто! Незапосленост је била 26 одсто. Аман, људи! Како имате образа да се уопште бавите политиком? Људски ми није јасно. Како можете? Како вас није срамота? 330 евра је била просечна плата - поручила је Ана Брнабић Зорану Лутовцу из ДС-а.

Када погледамо генерацију ученика који су средње стручно образовање завршили 2020. године, међу ученицима који су школу похађали по дуалном моделу, чак 69% је већ запослено, рекла је Ана Брнабић и подсетила да је ДС гласао против закона којим је  дуално образовање уведено у Србију.

Мандатарка је рекла и да је ДС задужила Србију.

- Ми смо у само две године, пандемијске године, изградили три нове болнице. Од нуле. Током пандемије. У две године. Београд, Крушевац, Нови Сад. Више него што сте ви изградили за све време ваше владавине - рекла је Брнабић.

Како се финансира ДС?

Шеф посланичке групе "Александар Вучић – Заједно можемо све" Миленко Јованов рекао је да се нада да ће истражни органи утврдити како се ДС финансира из фонда "Љуба Давидовић".

Он је после помињања Вељка Беливука од стране Зорана Лутовца из ДС-а, рекао да је срамно у шта се претворила та странка и да му се тако оптуженом Беливуку пружа политичка подршка.

Брнабић тражи извињење "заветника"

Мандатарка Ана Брнабић затражила је извињење "заветника" Александру Вучићу и СНС-у за многе ствари које су говорили, а испоставило се да нису тачне.

- Ако сте заиста патриоте, као што кажете, онда то дугујете грађанима Србије. Причали сте у предизборној кампањи да ћемо одмах након избора увести санкције Русији. Нисмо увели санкције Русији, али извињење нисмо чули - рекла је Брнабић.

Она је подсетила да је изричито рекла да никада неће признати независност тзв. Републике Косова, а исто је обећао и председник Србије Александар Вучић.

Посланик Српске странке Заветници Драган Николић је на седници парламента на којој се бира нова влада Србије, казао је да та странка никада није била за увођење санкција Русији и да по том питању и претходна Влада Србије има њихову подршку, као и да ће се таква подршка наставити све док се та одлука не промени.

Шеф посланичке групе Двери Бошко Обрадовић казао је да та политичка опција подржава то што Србија није увела санкције Русији и да је неколико пута то јавно и похвалио, али да страхује да ће та одлука бити промењена.

Мандатарка је истакла да не верује у њихову подршку, јер су и сами хтели у коалицију са онима који су за увођење санкција. Брнабић пита како су то "заветници" нашли заједнички језик са онима који су за признање лажне државе Косово и увођење санкција Русији.

- Ваш заједнички именитељ је власт - рекла је она.

Говорећи о бившем министру пољопривреде Браниславу Недимовићу, мандатарка Брнабић каже да је поносна што је радила са њим.

После нове реплике Бошка Обрадовића, Брнабић је поново указала на блиске везе те странке и некада владајуће ДС.

- У годинама пословања са губицима "Колубара" је издвајала велика средства за донације, а донацију је добио и "Српски сабор Двери" (2011. година). Кажете да нисте били у коалицији тада? Али су вас финансирали. Па, нисте баш били ни непријатељи. Спремали су вас за велика дела и будуће коалиције и то инвестирање се исплатило неких десетак година касније - рекла је Ана Брнабић.

Мандатарка је онда показала фотографије Бошка Обрадовића са Сашом Радуловићем, Чедомиром Јовановићем, Борисом Тадићем, Бојаном Пајтићем, Сандом Рашковић Ивић... 

- Јесте ли ово ви или ја? Што су вас угуравали у Народну скупштину? Зато да би имали већину са вама - казала је Брнабић.

Она је поново рекла да је они који су причали да ће СНС увести санкције Русији дугују грађанима извињење.

- Све заједно нека вас је срамота што сте причали да "само што нисмо увели санкције Русији", а још нема санкција Русији. Можете само да се извините грађанима Србије - казала је она.

Фото: Принтскрин

Палма подржава нову Владу

Лидер ЈС Драган Марковић Палма изјавио је да му није потребна функција министра да би подржавао Србију.

Палма је такође истакао важност дуалног образовања.

- Најважније је да ми будемо српска Влада и да радимо у интересу грађана Србије - казао је он.

Говорећи о санкцијама Русији, Палма каже да ће рат престати кад Украјинци положе оружје и не буду више "слушали свог шефа", а неће престати у случају да Србија уведе санкције Русији.

- Ми смо неутрална држава и ми морамо да гледамо своја посла - изјавио је Палма.

Он је рекао и да не треба признати независност тзв. Косова.

Ана Брнабић Бошку Обрадовићу: Чист популизам

Мандатарка Брнабић је критике Бошка Обрадовића окарактерисала као популизам.

Брнабић каже да министри који су били у претходној Влади, а нису у новој нису избачени.

- Потпуно је природно у нормалним земљама и нормалним странкама и коалицијама да се људи мењају. Ти људи нису избачени. Дали су све од себе, сад су дошли неки нови људи, нове идеје, нова енергија - казала је Ана Брнабић.

Она је Обрадовићу рекла да се "из Владе не избацује као што је он покушао да избаци из кабинета бившу председницу Скупштине Мају Гојковић".

- Замислите да нисте узимали новац из "Колубаре" за Двери, колико бисмо могли новца да уложимо у наш енергетски систем? - питала је Брнабић Обрадовића, подсећајући на донације које су Двери добијале од "Колубаре".

Фото: Д. Миловановић

Брнабић каже да су "изворни напредњаци" сви ту и да јој је жао што она није "изворни напредњак", али каже да се тако осећа.

Одговарајући на оптужбе о сарадњи власти и Драгана Ђиласа, Брнабић подсећа да су Двери потписале са Ђиласом "споразум са народом", а у то "споразуму" се не помиње Косово и Метохија.

- Такве сте ви патриоте - рекла је Брнабић.

Она је рекла и да је Бошко Обрадовић између два изборна круга и током изборне кампање ишао на консултације код америчког амбасадора.

Бошко Обрадовић, у својој реплици, није одговорио на тврдње о консултацијама са америчким амбасадором.

Балинт Пастор: СВМ подржава Владу Ане Бнрабић

Странка војвођанских Мађара подржава подржава Владу Ане Бнрабић, изјавио је Балинт Пастор.

- Учествоваћемо у раду Владе на нивоу државних секретара и имаћемо укупно осам државних секретара. Сигуран сам да ће ти људи успети да допринесу успешном раду Владе Србије, као што је то било претходних година - казао је Пастор.

Мандатарка је захвалила СВМ на подршци и рекла да могу да буду поносни на све успехе претходне Владе јер су то заједнички резултати. Брнабић је истакла на важност све бољих односа Србије и Мађарске.

Ана Брнабић Радомиру Лазовићу - Вучићу пошаљите писмо захвалнице за прво радно место зато што је спустио цензус на три одсто

После критика Радомира Лазовић, мандатарка каже да су 2012. године сви у региону имали бољу ситуацију од Србије, те да смо се тада борили са Албанијом у економском смислу.

- Да је пре нас било боље, све би изгледало другачије - казала је Брнабић.

Истиче да верује да би Радомир Лазовић подржао континуитет Владе од 2008. године.

- Да наставимо да нам расте незапосленост и ако може стопа јавног дуга да иде на 150 одсто БДП-а? - питала је мандатарка.

Фото: Д. Миловановић

Брнабић је рекла да би Лазовићу Владу правила Виола фон Крамон.

- Ја се поносим тиме што мени Владу не прави ни Виола фон Крамон, ни амбасадори, ни тајкуни, као што је то некада било у владама вашег континуитета. Поносим се што радим са Александром Вучићем и драго ми је што могу да га питам за савет, а највећа част ми је и што сам члан СНС, па онда и у странци можемо да причамо о томе какву ћемо владу формирати - рекла је Брнабић.

Подсетила је да је бивши председник Борис Тадић направио авион од папира кад је видео да је у Србији било 440.000 незапослених људи и 440.000 породица без посла.

- Памтићу то док сам жива. Тако је и тада правио авиончиће, па смо завршили како смо завршили - рекла је она.

Фото: Принтскрин

Пре 10 година, просечна зарада у Републици Србији била је 330 евра, подсетила је Брнабић Лазовића. 

- Очекујем да кажете и неку реч хвале за Александра Вучића јер је он инсистирао да спустимо цензус на 3 одсто, захваљујући чему сте ви у скупштини и имате први посао. Вучићу пошаљите писмо захвалнице за прво радно место зато што је спустио цензус на три одсто - рекао је он.

Она је истакла да је Народни музеј био затворен од 2003. до 2012. године.

- Да ли нам је пре био феноменалан ваздух? Ко је градио прве филтере за одсумпоравање на нашим термоелектранама? До краја ове године биће завршен на ТЕНТ-у, на читавом Блоку А - казала је мандатарка.

Коментаришући нападе на Синишу Малог и Горана Весића, подсетила је на прве ЕКО линије у Београду за време њихових мандата.

- Реците људима како да направе своје НВО, па као Добрица Веселиновић да повећају приход за 2100 одсто - поручила је Брнабић Лазовићу.

Она је објаснила да је прошла власт за смањење загађења ваздуха урадила само то да је затворила фабрике, а људи због сиромаштва нису имали новца ни бензин да купе.

Ана Брнабић изнела експозе

Мандарка за састав нове Владе Србије Ана Брнабић изјавила је да поново има велику част да представи програм Владе за нови мандат.

- Када сам представљала прогрем Владе пре две године, у години пандемије вируса корона, мало ко је веровао да ће тешка и изазовна времена тек доћи - наводи Брнабић.

Она каже да се, нажалост, десило све супротно томе. Објашњава да је најважнија поука из пандемије била да се свет мора окренути мултилатерализму и сарадњи.

Фото: Н.Скендерија

Брнабић је подсетила на изградње нових болница, те истакла да је то спасило милионе живота.

- Први смо набавили вакцине и започели вакцинацију у децембру 2020. године - подсетила је она и рекла да је електронска управа обезбедила ефикасан начин за пријаву за вакцине.

Истакла је да су тада људи из иностранства пристигли да се вакцинишу, те подсетила на помоћ Србије земљама у региону, као и бројним сиромашним државама на свету.

- Србија је, захваљујући томе, била главна вест у свим светским медијима, у најпозитивнијем светлу – и то у медијима као што су CNN, BBC, Reuters и осталим. Србија је земља у коју су људи из иностранства похрлили да се вакцинишу, и земља која је притекла у помоћ другим државама у региону, и партнерима из ЕУ, Африке и Азије, којима смо током претходне две године донирали вакцине, тестове, али и храну - казала је она.

Она је подсетила да је и завршен реновирани КЦ Србије.

- Започели смо радове на реконструкцији и изградњи КЦ Војводине (у мандату ове Владе завршавамо). Наставили смо да радимо на припреми техничке документације и тендера за реконструкцију и изградњу КЦ у Крагујевцу (остаје један од приоритета). Завршили смо нови објекат Института за кардио-васкуларне болести Дедиње 2. Започели изградњу нове Универзитетске дечије клинике, Тиршова 2. Наставили смо реконструкцију и изградњу установа примарне и секундарне здравствене заштите по целој Србији – од Прокупља до Кикинде.  Током пандемије смо 3 пута повећали плате здравственим радницима – у априлу 2020. (10%), јануару 2021. (5%), и јануару ове године (8%). У децембру 2020. здравствени радници су добили и једнократну финансијску стимулацију од 10.000 динара - казала је она.

Обећали смо, такође, да ћемо се, без обзира на изазове, даље борити за бољи животни стандард грађана Србије, подсећа Брнабић.

- Кроз 3 економска пакета за подршку привреди и грађанима, током пандемије, инвестирали смо близу 9 милијарди евра, како бисмо сачували радна места, продуктивност и конкурентност компанија у Србији, а пре свега микро, малих и средњих предузећа. И у овој области смо показали снагу и отпорност – према подацима Светске банке, Србија је једна од само 10 држава на свету која је имала смањење незапослености у 2020. Данас је незапосленост у Србији на историјски најнижем нивоу од 8,9%, просечне плате су преко 600 евра (641 евро у августу ове године) и очекујемо да буду преко 700 евра до краја ове године - рекла је Ана Брнабић.

Фото: Н.Скендерија

Она је подсетила и на новчану помоћ државе грађанима, али и на стране инвестиције које су дошле у Србију.

- Од када је започела пандемија, пензионерима смо исплатили 500 евра једнократне помоћи, а свим пунолетним грађанима, као и младима до 30 година старости, 200 евра, нашим људима на КиМ смо исплатили по 100 евра за оне који имају посао, и по 200 евра за незапослене. Поред тога што се овај новац вратио у нашу економију кроз потрошњу, чиме смо генерисали додатан раст, ова мера је имала позитиван психолошки ефекат и послужила да наши људи верују у своју државу и економију, и да знају да ћемо успети да се изборимо са пандемијом. Наставили смо са привлачењем инвестиција. У 2021. смо имали рекордни ниво страних директних инвестиција од 3,7 милијарди евра. Ове године, према тренутним показатељима, очекујемо приближно исти или чак и виши ниво инвестиција.  Само од октобра 2020. године, имали смо 66 отварања фабрика или постављања камена темељаца за нове фабрике. Укупна вредност само тих инвестиција је 2,4 милијарде евра и обезбедиће преко 26.000 нових радних места. Међу најзначајнијим инвестицијама су свакако TOYO TIRES, NIDEC, Continental, ZF, BROSE, NCR... Посебно је, у претходне две године, био приметан раст инвестиција које обезбеђују већу додатну вредност, истраживачких и развојних центара, софистицираних послова и производње, што значи квалитетније и боље плаћене послове. Све ово, као и пројекти изградње капиталне путне и железничке инфраструктуре, омогућило нам је да, кумулативно, имамо једну од најбољих стопа економског раста у Европи, односно, да будемо други у Европи, након Ирске, у две кризне пандемијске године. Наш БДП је у 2020. години пао за само 0,9%, а раст у 2021. години нам је био 7,5% - објаснила је она.

Фото: Н.Скендерија

Мандатарка је указала и на чињеницу да се широм Србије граде путеви и ауто-путеви, али је посебно истакла отварање прве брзе пруге у Србији.

- Током мандата претходне Владе започели смо изградњу већег броја аутопутева и брзих саобраћајница. У овом тренутку имамо 12 пројеката у имплементацији у укупној дужини од око 500 км.  Увелико се ради Рума – Шабац – Лозница, и завршава се мост преко Саве на аутопуту Кузмин – Сремска Рача. Започели смо радове на Фрушкогорском коридору, аутопуту Ниш – Мердаре, радове на изградњи саобраћајнице Пожаревац – Велико Градиште – Голубац.  Завршили смо још једну деоницу аутопута Милош Велики, од Прељине до Паковраћa, чиме смо направили обилазницу око Чачка. На обилазници око Београда завршена је деоница од Остружнице до излаза из тунела Стражевица. Као један од највећих резултата претходне Владе и историјских искорака, остаће то да смо отворили прву брзу пругу у Србији. Данас се возом од Београда до Новог Сада путује нешто више од пола сата, брзином од 200 км/h и одмах смо наставили изградњу брзе пруге од Новог Сада до границе са Мађарском, која треба да буде завршена у мандату ове Владе. У претходне две године, без обзира на све изазове са којима смо се суочавали, започели смо и завршили реконструкцију и модернизацију железничких праваца Суботица – Хоргош, започели Ниш – Брестовац, а ускоро ће почети и Ниш – Димитровград. У мандату ове Владе крећемо и са радовима на изградњи брзе пруге од Београда до Ниша, чија је припрема у току - рекла је Брнабић.

Фото: Н.Скендерија

Брнабић је говорила и о економском расту.

- Захваљујући расту који смо забележили, БДП Србије је први пут у историји прешао 50 милијарди евра (53,3 милијарде евра у 2021. години), а ове године очекујемо да ће ићи и преко 60 милијарди евра. Много је овим резултатима допринео наш сектор информационих и комуникационих технологија који је постао, невероватно, али истиното, генератор половине нових радних места у 2021. години, најјачи нето извозни сектор и једна од најбољих референци напредне Србије. Наш рад од 2016. године, и то што смо дигитализацију дефинисали као основни приоритет Владе Србије 2017. године, дао је невероватне резултате. Прошле године забележили смо рекордан број стартап компанија, инвестиција и аквизиција у наш стартап екосистем. Извоз нашег ИКТ сектора, наших идеја, решења, памети, прошле године је достигао близу 2 милијарде евра, а ове године очекујемо да ће извоз прећи 2,6 милијарди евра.  Према процени Еуростата, раст броја запослених у ИКТ сектору у Србији од 2016. године је 51,2%, што је једна од највећих стопа раста у Европи - изјавила је мандатарка.

Фото: Н.Скендерија

У области владавине права, у претходне две године смо направили највеће искораке у протеклих 20 година, тврди она.

- На транспарентан и инклузиван начин, уз учешће стручних организација и организација цивилног друштва, представника правних факултета и струке, и уз сталне консултације са Венецијанском комисијом, припремили смо уставне амандмане у области правосуђа, а у јануару ове године спровели и референдум на коме су грађани потврдили да желе да се Устав Републике Србије промени на начин који ће деполитизовати правосуђе и обезбедити независно судство и самостално тужилаштво. Ово ће остати једна од најважнијих тековина претходне Владе и резултата СНС и наше коалиције. Ово ће спречити да се у Србији икада више понови срамна „реформа“ правосуђа из 2009. године, када је, буквално преко ноћи, 837 судија остало без посла, иако им је Устав гарантовао сталност функције. Оваква реформа грађане Србије је коштала преко 44 милионa евра само за надокнаду штете, а од ње се правосуђе у Србији ни у наредних 10 година није у потпуности опоравило. Деполитизација судства ће обезбедити да су у Србији сви пред судовима једнаки и да нема заштићених и омогућиће, уз низ других мера које спроводимо, ефикасније судство, и олакшаће грађанима да остваре своја права пред судовима брже и лакше. Поред измена Устава које су, уз здравство и борбу за бољи животни стандард грађана Србије, обележиле мандат претходне Владе, урађене су још многе ствари у области владавине права, као што је имплементација препорука Савета Европе за борбу против корупције (ГРЕКО); имплементација препорука Канцеларије ОЕБС за изградњу демократских институција и људска права (ОДХИР), отварање нове Палате правде у Крагујевцу, усвајање читавог низа стратегија важних за унапређење тзв. „основних права“ грађана Србије. Још много посла је пред нама када је реч о реформама – и у области правосуђа, а свакако и у јачању слободе медија, унапређењу медијске сцене и усвајању медијских закона, што ће бити приоритети будуће Владе и због чега ово имамо као посебно министарство - каже мандатарка.

Фото: Н.Скендерија

Брнабић је такође подсетила на борбу против мафије и хапшење криминалне групе Веље Невоље и Марка Миљковића.

- Обећали смо, бескомпромисну и беспоштедну борбу против мафије. У великој акцији МУП, БИА, у координисаној акцији са тужилаштвом за организовани криминал, 4. фебруара 2021. године, ухапшени су Вељко Беливук, његов најближи сарадник Марко Миљковић, и још 14 чланова његове криминалне групе. Организована криминална група Беливук-Миљковић процесиурана је пред Тужилаштвом за организовани криминал у Београду, због извршених кривичних дела удруживање ради вршења кривичног дела, тешко убиство, отмица, недозвољена производња и промет опојних дрога, недозвољена производња,  држање, ношење и промет оружја и експлозивних материја и силовање. И ово је један од најважнијих резултата Владе у претходном мандату - рекла је премијерка.

Фото: Н.Скендерија

Она је указала и на још неке резултате Владе Србије.

- Много других ствари смо покренули и урадили у претходне две године – и у области заштите животне средине (кроз чишћење дивљих депонија, изградњу канализационих мрежа и постројења за пречишћавање отпадних вода, пошумљавање, одсумпоравање на нашим термоелектранама, итд), популационе политике (никада већа давања за новорођену децу, финансијска подршка мајкама и породицама са децом), културе (представљено Идејно решење нове Концертне дворане у Београду, комплетна реконструкција и уређење археолошког налазишта Бело брдо у Винчи, огромна улагања у нашу ТВ и филмску продукцију, увођење програма Национална престоница културе, подршка Новом Саду који је постао најуспешнија Европска престоница културе, итд), иновација (никада веће средства кроз Фонд за иновациону делатност и Фонд за науку), пољопривреде (никада већи буџет за субвенције пољопривредним произвођачима, улагање у системе за наводњавање, аутоматску противградну заштиту, подршку органској пољопривреди, итд), војног оснаживања земље, бригe о селу и равномерног регионалног развојa, такође и у области спорта, као и у осталим виталним аспектима живота и рада у Србији. Рад у свим тим областима мора да се настави како би Србија наставила да јача, побеђује, и да би квалитет живота у Србији наставио да се побољшава. Свакако ће се, међутим, наредна Влада суочити са изазовима много већим и много захтевнијим него било шта што смо могли да замислимо пре 2 године - казала је она.

Фото: Н.Скендерија

Маднатарка је говорила и о украјинској кризи, те енергетици и инфлацији, а каже да свет клизи у Трећи светски рат.

 Као што сам нагласила на почетку, свако на свету је мислио да након пандемије корона вируса долазе бољи дани – дани стабилности, мира и просперитета. Уместо тога, десило се нешто што је било тешко замисливо након Другог светског рата – рат на европском континенту. Од 24. фебруара ове године, када је започео рат у Украјини, све у свету, а посебно на европском тлу, се променило. Готово једина спољнополитичка тема је Украјина и однос према Руској Федерацији. Две искључиве економске теме постале су: енергетика и инфлација. Свет полако, од тог 24. фебруара клизи у Трећи светски рат, са све чешћим и све озбиљнијим звецкањем нуклеарним наоружањем и све мањим шансама за мир који би се склопио у кратком рок. У политичком смислу, све више делује да су емоције надвладале разум, а да ће највећа јагма у будућности бити јагма за енергентима и храном. У таквом свету Србија треба да се позиционира, задржи своју стабилност и настави свој раст и развој и, то је, најједноставније речено, основни задатак будуће Владе. Колико ће то бити тешко и колико ћемо напорно сви заједно морати да радимо, у тиму са председником Републике Србије Александром Вучићем, и уз разумевање и подршку Народне скупштине Републике Србије, а на корист свих наших грађана и целог нашег народа, можда најбоље говоре и речи једног од најпроминентнијих европских лидера, председника Француске Емануела Макрона, који је крајем августа ове године рекао да „тренутак у којем живимо изгледа као да је саздан од низа криза, од којих је свака озбиљнија од претходне“, и упозорио да долази крај „обиља и безбрижности“. Никога, зато, неће чудити што ће нам апсолутни приоритет у мандату ове Владе бити енергетика, односно, како је то једном приликом нагласио и председник Републике Србије, Александар Вучић – нова енергетска политика Србије - рекла је Брнабић. 

Мандатарка је прецизно навела који све енергетски пројекти су неопходни Србији, а један од приоритетних пројеката је изградња гасовода ка Мађарској.

- На исти начин на који смо се фокусирали на здравство у мандату претходне Владе, суочени са опасношћу коју пандемија корона вируса представља за наше људе и нашу земљу, тако ћемо сада морати да се бавимо енергетиком. Мораћемо у ово да унесемо сво своје знање и енергију, да будемо храбри, покушавамо нове ствари, мењамо устаљен начин размишљања и усвајамо иновације, да се ослонимо на сопствене капацитете, и покажемо да и сада, у овој области, можемо да поновимо оно што смо урадили у здравству. У енергетици, након деценија стагнација, већ смо кренули да мењамо ствари, тако да следеће године можемо да рачунамо на нове енергетске капацитете. Завршавамо изградњу блока Б3 термоелектране Костолац Б, што значи додатних 350 MW за наш енергетски систем. Завршавамо изградњу гасне интерконекције до Бугарске који ће нам обезбедити алтернативну руту за доток гаса и спојити нас са терминалима за течни природни гас у Грчкој. Настављамо са изградњом хидроелектране Бук-Бијела у БиХ, заједно са Електропривредом Републике Српске, што ће за наш електроенергетски систем значити додатни капацитет до 115 MW. Мораћемо да кренемо у изградњу ревирзибилних хидроелектрана Бистрица и Ђердап 3, како бисмо обезбедили балансирање за неколико хиљада мегавата из обновљивих извора енергије у будућности. Мораћемо да радимо и на изградњи нафтовода, како бисмо и ту диверсификовали извор и руте снабдевања. За већу енергетску одрживост, сигурност и независност Републике Србије, ми не смемо да се ослањамо на само један извор или једног партнера, посебно када те стране покажу да су непоуздане и несигурне, и да користе питања енергетике за политички обрачун и наметање политичке агенде. С тим у вези, Република Србија ће у најкраћем року кренути у изградњу нафтовода ка Мађарској и ово ће бити један од приоритетних пројеката будуће Владе. Све у свему, у нову енергетску политику Републике Србије уложићемо око 12 милијарди евра у наредним годинама у оквиру развојног плана „Србија 2025“ - казала је она.

Фото: Д. Миловановић

Истиче да ће бити улагања и у зелену агенду и заштиту животне средине. 

- Уз веће капацитете зелене енергије, морамо да наставимо да улажемо у постројења за пречишћавање отпадних вода, санитарне депоније, смањење и поново коришћење отпада.  Треба да имамо у виду да ће климатске промене бити све драстичније и да ће њихове последице бити све веће и ми за то морамо да се припремимо. Ово је посебно осетљиво питање за нашу пољопривреду. Питање је како да, у овако тешким околностима, наставимо капиталне инвестиције у путну и железничку инфраструктуру, увећамо инвестиције у енергетску инфраструктуру, и задржимо тренд континуираног раста плата и пензија, а да све то урадимо на фискално одговоран начин, држећи јавни дуг испод 60% нашег БДП-а и постепено смањујући буџетски дефицит који се акумулирао током пандемије. Једини одговор на то је - додатним повећањем наше конкурентности и продуктивности наше привреде. И у једној и у другој области имамо простора за додатни раст. 

Тај раст, пре свега, треба да буде резултат додатног унапређења нашег образовног система, већег улагања у науку и иновације, и употребе савремених технологија, као што је вештачка интелигенција, каже она.

- Зато нам је толико важна имплементација једног од најамбициознијих пројеката у мандату будуће Владе – БИО4 кампуса. Са дигитализацијом смо урадили много, али ми данас морамо да идемо даље, а даље значи биотехнологија. У мандату ове Владе морамо додатно да ојачамо дуално образовање. Увођење модела дуалног образовања, по угледу на Немачку, Швајцарску и Аустрију је, без сумње, једна од најзначајнијих реформи у нашој земљи у последњих неколико деценија. Ученици који се школују по дуалном моделу се у већем проценту запошљавају, са вишим почетним платама и краће чекају на запослење него ученици по класичном моделу. Такође, знатно је више предузетника међу свршеним ученицима по дуалном моделу. Када погледамо генерацију ученика који су средње стручно образовање завршили 2020. године, међу ученицима који су школу похађали по дуалном моделу, чак 69% је већ запослено, док је од оних који су школу завршили по класичном моделу 42% запослено. Просечна плата средњошколаца по дуалном моделу је 80,441 динара, а по класичном 65,361 динара. Морамо да повећамо обухват дуалног модела образовања и на факултетима и да анимирамо више компанија да се укључе у дуални модел образовања. Морамо да наставимо да будемо једна од најнапреднијих земаља на европском континенту по квалитету и иновацијама у нашем наставном програму. То смо постигли када смо 2017. године увели програмирање као обавезан предмет у основне школе. Већ 2018. године, драматично смо повећали број ИТ одељења у средњим школама, затим смо увели предмет Дигитални свет од 1. разреда ОШ, а од 2021. године и основе разумевања вештачке интелигенције у основним и средњим школама. Данас смо једна од само 11 земаља на свету која је ово успела да уради.  Основали смо Институт за вештачку интелигенцију и увели мултидисциплинарне магистарске студије, које нашим студентима омогућавају да стекну много боље знање и вештине у иновативној привреди.  Настављамо да улажемо и у квалитет повезивања школа на интернет и опремање компјутерима, а почетни циклус повезивања и опремања, започет 2017. године, завршавамо управо ове школске године - казала је Брнабић.

Фото: Н.Скендерија

Морамо још много више да уложимо у науку, јер улагање у науку значи иновације и бољу конкурентност, објашњава мандатарка.

- Ми смо 2019. основали Фонд за науку, почели да запошљавамо младе научнике и докторанте, и данас видимо резултате тога.  Али, очигледно је да морамо да нађемо начин да стимулишемо привреду да уради више у том смислу, да се мења, да улаже у науку, истраживање и развој како би побољала, повећала своју конкурентност и продуктивност. Имајући у виду да је наша стопа незапослености 8,9%, једина два начина да се генерише додатан раст је – запошљавање странаца или раст продуктивности коришћењем иновација и технологије. Управо за ово је наука, и веза између науке и привреде, кључна. Зато ће улога науке, иновација и технолошког развоја за нашу земљу, наше грађане и нашу привреду у мандату ове Владе значити више него икада пре. Током следеће године завршићемо изградњу БиоСенс института, као европског центра изврсности у дигиталној пољопривреди, завршићемо и Центар изврсности у Крагујевцу и започети реализацију треће фазе Државног дата центра у Крагујевцу за његово проширење и прерастање у Иновациони дистрикт. Почећемо да градимо Индустријско-технолошки парк у Крушевцу, додатну зграду ЕТФ-а у Београду, и да проширујемо постојеће научно-технолошке паркове у Београду, Чачку и Нишу.  Почињемо реконструкцију и изградњу објеката „Ложионице“ у Београду, у склопу пројекта успостављања креативног мултифункционалног центра. Када смо отворили, прошле године, Центар за секвенцирање генома на Институту за молекуларну генетику и генетичко инжењерство и завршили Идејни пројекат, направили смо прве конкретне кораке ка оснивању и изградњи овог важног кампуса. Ово остаје један од наших најважнијих задатака за даљи раст и развој - рекла је она.

Ово ће нам, такође, помоћи да додатно унапредимо наше здравство у мандату нове Владе, тврди мандатарка.

- Уз инфраструктуру у здравству и повећање плата медицинским радницима, наставићемо са комплетном дигитализацијом здравства, како би наш здравствени систем направили ефикаснијим, више фокусираним на кориснике, а медицинске раднике ослободили непотребне администрације - рекла је она.

Влада мора да настави да ради на имплементацији програма „Србија 2025“, каже Брнабић.

- Наш план је да у наредних годину дана завршимо 5 аутопутева и брзих саобраћајница, укључујући: деоницу Моравског коридора до Крушевца, Сурчин - Нови Београд на аутопуту Милош Велики, обилазницу око Београда до Бубањ Потока, брзу саобраћајницу Ваљево - Лајковац и аутопут од Руме до Шапца. Све наведено је начин да дођемо до зацртаног циља да до 2026. године просечна плата у Србији буде 1.000 евра, а просечна пензија 500 евра. Да бисмо ово остварили, предуслов је да учинимо све да сачувамо мир и стабилност на овим просторима - каже она.

Мандатарка истиче да ће Србија наставити свој "европски пут", али додаје да се ЕУ може много тога замерити и да најмање од брзине и квалитета наших реформи најмање зависи колико ће бити успешни преговори са Бриселом.

- Преко 65% страних инвестиција у Србији су инвестиције из земаља чланица ЕУ. Преко 70% нашег извоза се пласира у ЕУ. Уз подршку ЕУ градимо многе инфраструктурне пројекте и реализујемо јавна улагања у школе, болнице, геронтолошке центре и слично. Читав наш регион може бити дугорочно стабилан, боље повезан и просперитетан, само као део шире европске породице. Европској унији се може свакако много замерити, али она је најуспешнији мировни пројекат читавог човечанства и, стратешки, наша крајња дестинација јесте у Унији. Ми смо током мандата претходне Владе, прихватили нову методологију за преговоре са ЕУ. ЕУ је потврдила да је Србија отворила Кластер 1 (Основе), а прошле године отворили смо и Кластер 4 (Зелена агенда и одрживо повезивање). Србија је сада спремна и за отварање Кластера 3 (Конкурентност и инклузивни раст) и у своја последња два Извештаја о напретку, Европска комисија је позвала државе чланице да се овај Кластер отвори. Колико ће успешни бити наши преговори са ЕУ у наредном периоду свакако зависи од читавог низа фактора, али, да будемо сасвим искрени, нажалост, делује да најмање зависи од брзине и квалитета наших реформи - казала је Брнабић.

Дуго смо слушали о томе да је за наше интеграције најважније да остваримо значајан напредак у области владавине права, подсећа она и указује на циничност Брисела.

- Данас потпуно јасно разумемо поруке из ЕУ да даљи напредак зависи од два питања: (1) да ли ћемо се већ сада усагласити са Заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ, односно да ли ћемо увести санкције Русији; (2) колико брзо и на који начин је могуће доћи до финалног споразума о нормализацији са Приштином – што је по себи прилично цинично јер Приштина ни данас, скоро 10 година након потписивања Бриселског споразума, чију имплементацију гарантује ЕУ, није имплементирала саму срж тог споразума – Заједницу српских општина. У сваком случају, у интересу наше земље и нашег народа је да ми са реформама на европском путу наставимо, на првом месту зато што су те реформе добре за нас, зато што снаже нашу економију и привреду, зато што нашу јавну управу чине ефикаснијом и транспарентнијом, и зато што је владавина права важна за нас - рекла је Ана Брнабић.

Фото: Д. Миловановић

Србија ће, такође, наставити да улаже у своја пријатељства и партнерства и са осталим државама, тврди она. 

- Зато нам је било толико важно што смо у мандату претходне Владе, у октобру прошле године, организовали Комеморативни састанак поводом 60-годишњице прве конференције Покрета несврстаних земаља, на којем је учествовало 120 делегација. Међународни углед Србије најбоље се огледа у броју посета страних званичника нашој земљи током претходне две године, броју разговора које је имао председник Александар Вучић, броју билатералних сусрета и учешћу на мултилатералним форумима у свету. Међу најзначајније билатералне посете Србији од октобра 2020. године спадају опроштајна посета канцеларке Ангеле Меркел, посета канцелара Олафа Шолца, одлична посета председнице ЕК, Урсуле фон дер Лајен... Задржали смо интензивну динамику контаката са Француском - председник Вучић се у претходне две године редовно састајао са председником Макроном, а ја сам имала прилику да се састанем са председником Владе Француске током посете Паризу у фебруару ове године. Од огромне важности нам је била посета председника Арапске Републике Египат, Абдела Фатаха ал Сисија, као важан сигнал за даље јачање и сарадњу између Србије и Египта. Остаће упамћено да је посета премијера Шпаније, Педра Санчеза, у јулу ове године, била прва у историји посета председника Владе Краљевине Шпаније Републици Србији. Имали смо част да угостимо и председника Турске, а председник Вучић је у претходне две године имао 3 састанка са председником Руске Федерације, Владимиром Путином. Изузетно значајна за даљи развој нашег челичног пријатељства са НР Кином била је посета њиховог министра спољних послова, Ванг Јиа, као и учешће председника Вучића на свечаном отварању Зимских олимпијских игара у Пекингу и сусрет са председником НР Кине Си Ђинпингом. Наставили смо да градимо најбоље могуће односе са партнерима из САД, чију отворену подршку иницијативи Отворени Балкан изузетно ценимо, и са којима градимо све успешнију привредну сарадњу. Са пријатељима из УАЕ смо потписали Уговор о сарадњи две Владе. Била нам је изузетно значајна посета председника УАЕ, Шеика Мухамеда бин Заједа, у октобру ове године, као велики знак пријатељства у тешким временима.  Наставили смо да развијамо односе и са другим партнерима, попут Јапана, са чијим премијером Фумиом Кишидом сам имала прилике да се сусретнем пре нешто мање од месец дана. Угостили смо савезног канцелара Аустрије; кнеза Алберта II од Монака; председника Словеније; председницу Мађарске; председника Владе Мађарске, Виктора Орбана и одржали 6. заједничку седницу Влада Србије и Мађарске, у септембру 2021. године у Будимпешти. Ту су и посете председника Владе Црне Горе, Грчке, Чешке, министара спољних послова Италије, Турске, Ватикана/Свете Столице; Данске; Кипра; Летоније и многе друге и то током две године пандемије, када су путовања била тешка - навела је она.

Фото: Н.Скендерија

Косово и Метохија - Наше црвене линије су сасвим јасне

Влада Србије има обавезу да, у сталним консултацијама и најближој могућој сарадњи са председником Вучићем, у овим изазовним временима чува и брани нашу независност и самосталност, води самосталну политику и стално има на уму наше националне интересе, објашњава Брнабић. 

- Ми желимо да постанемо чланица ЕУ и на томе ћемо радити, али истовремено, ми тражимо да сви покажу поштовање према нашем територијалном интегритету као међународно признате државе, на исти начин како се данас, потпуно исправно, брани територијални интегритет других међународно признатих држава. Ми тражимо да се принципи међународног права поштују неселективно, као и Повеља УН, и да се доследно поштују и примењују СВЕ резолуције Савета безбедности УН. Остајемо земља која по овим питањима има принипијелан и непоколебљив став. По леђима Србије је, први пут после Другог светског рата, на европском континенту, извршена агресија на једну суверену државу, оснивача УН. На самом крају 20. века, 1999. године, бомбардована је, без одлуке СБ УН, земља која није крочила нa територију друге државе. Почињена је брутална агресија, којом је уведен принцип права јачег на уштрб међународног права. Затим је, у првој деценији овог века, 2008. године, једностраним проглашењем независности од стране Приштине и признањем те независности од стране неких држава, брутално прекршена Резолуција 1244 СБ УН. Ове ствари су отвориле Пандорину кутију и створиле преседане који су довели свет у стање у ком он данас јесте.  Зато сви, сви који данас Србији спочитавају како треба да се понаша, шта да мисли и у шта да верује, треба прво да се запитају: ,,Да ли смо ми, који смо учествовали у бомбардовању СРЈ 1999. године, имали право да нападнемо једну међународно признату државу, без консултација и одлуке СБ УН?’’ ,,Да ли ми, у случају Србије, поштујемо основни принцип међународног јавног права, а то је неповредивост територијалног интегритета међународно признатих дражава?’’ И коначно: ,,Да ли смо ми, у случају Србије, поштовали релевантну Резолуцију СБ УН, или смо је једноставно игнорисали?’’ У одговорима на ова питања ће се можда наћи и разумевање за тренутну позицију Србије, која само тражи да се принципи међународног права не тумаче како коме одговара, и у зависности од времена, околности и прилика, већ апсолутно и неселективно - навела је Брнабић. 

И сви министри у Влади Републике Србије морају то да поштују, и да на сваком кораку и у свакој ситуацији бране такав став наше земље, објашњава Брнабић.

- Наше црвене линије су сасвим јасне. Светиња су нам: 
    • интерес Републике Србије, 
    • пуна самосталност Србије у одлучивању о свим питањима унутрашње и спољне политике, у складу са сопственим националним интересима и принципима међународног права, и 
    • очување виталних интереса и безбедност нашег народа на КиМ - рекла је она.

Наставићемо да радимо на иницијативи „Отворени Балкан“, каже мандатарка и истиче да Србија инсистира на формирању Заједнице српскох општина.

- Уложићемо максималне напоре да сачувамо мир, и даћемо све од себе да наставимо да градимо боље повезан, економски отворен, стабилан и просперитетан регион. Наставићемо да радимо на иницијативи „Отворени Балкан“ и надамо се да ће нам се ускоро придружити и Црна Гора и БиХ. Инцијатива је отворена и за Приштину, јер ће обезбедити дијалог о најважнијим темама за квалитет живота свих људи на овим просторима, а самим тим и безбедност Срба на КиМ. Остајемо посвећени дијалогу са Приштином, али пре било каквих договора о даљим споразумима о нормализацији, први споразум о нормализацији, Бриселски споразум, мора бити у потпуности имплементиран.  Очекујемо од ЕУ, као потписнице Бриселског споразума, и Приштине да без даљег одлагања, јер прошло је скоро већ 10 година од потписивања овог споразума, обезбеде оснивање Заједнице српских општина са свим овлашћењима из Бриселског споразума. Наставићемо свим снагама да подржавамо наш народ на КиМ и улажемо у њих. Наставићемо да чувамо јединство српског народа на КиМ и да пружамо сву подршку Српској православној цркви (СПЦ) и улажемо у реконструкцију, обнављање и очување нашег верског и културног наслеђа на КиМ.  Наставићемо борбу за наш територијални интегритет. У последње две године, још 8 земаља нам је уручило званичну ноту о повлачењу признања једнострано проглашене независности од стране Приштине - каже Брнабић.

Подршка Србима у региону и посебне везе са Републиком Српском

Влада Републике Србије ће наставити да помаже и подржава наш народ у земљама региона, тврди она.

- Подршка ће пре свега бити усмерена на очување нашег језика и писма, што је од суштинског значаја за очување нашег националног идентитета, али и на подизање животног стандарда нашег народа. Неговаћемо специјалне и посебне везе са Републиком Српском, поштујући Дејтонски споразум чији смо гарант, и инсистирајући на све бољим односима са БиХ, а што показујемо и изградњом аутопута између Београда и Сарајева - каже маднатарка.

Још више ћемо радити на враћању наших људи из иностранства, најављује Брнабић.

- Током мандата претходне Владе, основали смо организацију „Тачка повратка“, која је свакодневно у контакту са стотинама наших људи из дијаспоре који размишљају о повратку, започињању бизниса, или улагању у своју земљу. Многи од њих су се претходних година већ вратили у Србију, па смо тако на крају 2021. забележили повратак од 29.000 наших људи у земљу у односу на 2020. годину - рекла је она.

Имена нових министара

Све су ово ствари које су важне за наш даљи напредак, каже она и додаје да очекује од министара да дају све од себе.

- У овако тешким временима, не постоји ствар која није важна и не постоји дан који имамо право да изгубимо узалуд. Због тога очекујем од министара да дају све од себе, да се у потпуности посвете свом послу који треба да схвате као највећу дужност према својој земљи и свом народу. Очекујем да покажу, у сваком тренутку, сваког дана, дужно поштовање према свим грађанима Републике Србије, у чијем интересу, и за чији интерес искључиво треба да радимо. Поштовани народни посланици, тим који ово треба да изнесе чине кандидати:
    1. Први потпредседник Владе, задужен за спољну политику и безбедност, министар спољних послова, Ивица Дачић
    2. Потпредседник Владе, министар финансија, Синиша Мали
    3. Потпредседник Владе, министар одбране, Милош Вучевић
    4. Потпредседник Владе, министар културе, Маја Гојковић
    5. Министар унутрашње и спољне трговине, Томислав Момировић
    6. Министар привреде, Раде Баста
    7. Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде, Јелена Танасковић 
    8. Министар за заштиту животне средине, Ирена Вујовић
    9. Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Горан Весић
    10. Министар рударства и енергетике, Дубравка Ђедовић
    11. Министар правде, Маја Поповић
    12. Министар за државну управу и локалну самоуправу, Александар Мартиновић
    13. Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Томислав Жигманов
    14. Министар унутрашњих послова, Братислав Гашић
    15. Министар за европске интеграције, Тања Мишчевић
    16. Министар просвете, Бранко Ружић
    17. Министар за науку, иновације и технолошки развој, Јелена Беговић
    18. Министар здравља, Даница Грујичић
    19. Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Никола Селаковић
    20. Министар за бригу о породици и демографију, Дарија Кисић
    21. Министар за туризам и омладину, Хусеин Мемић
    22. Министар спорта, Зоран Гајић
    23. Министар за бригу о селу, Милан Кркобабић
    24. Министар за телекомуникације и информисање, Михаило Јовановић
    25. Министар за јавна улагања, Марко Благојевић
    26. Министар без портфеља, Новица Тончев
    27. Министар без портфеља, Ђорђе Милићевић
    28. Министар без портфеља, Един Ђерлек

Поштовани кандидати за министре, увек, у сваком тренутку, имајте на уму да нема веће части од тога да служите својој земљи и својим грађанима - поручила је Ана Брнабић.

Наглашава да је 2022. година, година у којој подвлачимо црту након 10 година промена у Србији.

- Пре 10 година, Србија је била економски уништена и поражена. Пољопривреда је била запуштена, индустрија распродата у бесцење. Инфраструктурни развој није постојао. Незапосленост је била преко 25%, а незапосленост младих преко 51%.  У то време, наша земља се, по свим критеријумима, налазила на зачељу Западног Балкана. Јавни дуг је растао, а БДП падао. Напредни сектори попут развоја информационих технологија нису ни постојали, а чак и када смо ми рекли да је управо то наша развојна шанса, они који су раније водили Србију су се на то смејали. Грађани Србије су те 2012. године тражили промене и излаз из кризе. Грађани су тражили политичку и економску стабилност. Грађани су тражили од својих изабраних представника принципијелне ставове и национално одговорну политику, тражили су да се заштите национални интереси и стабилизује економија. Тражили су да се Србија спаси од пропадања. СНС и коалиција окупљена око наше странке, преузела је, у тако тешким околностима, одговорност за Србију. Својим радом, заједно са грађанима, у претходних 10 година, донели смо политичку стабилност. Од тада до данас, председник Републике, Александар Вучић, СНС и наша коалиција, добијају од грађана снажан демократски легитимитет и подршку за спровођење политике мира, стабилности, дијалога и напретка - наводи Брнабић.

Фото: Д. Миловановић

"Србија кренула напред"

Посвећеношћу, одлучношћу и вредним радом, Србија је кренула напред, наводи она.

- Од земље краха, на корак од банкрота, дошли смо до друштва могућности.  Спровели смо реформе које су стабилизовале јавне финансије, привукле инвестиције и отвориле радна места. У последњих 10 година, изградили смо и реконструисали 135 здравствених установа. КЦ Ниш, који смо отворили 2017. године, први је икада комплетно завршен клинички центар у историји Србије.  Изградили смо око 350 км аутопутева – завршили изградњу Коридора 10, изградили аутопут до Паковраћа, започели изградњу Моравског коридора.   Реконструисали смо и изградили 856 км пруга – укључујући и прву брзу пругу у Србији, Београд – Нови Сад.  Отворили 4 научно-технолошка парка – у Београду, Новом Саду, Чачку и Нишу.  Основали 3 нова научна института – и то су први новоосновани научни институти након времена СФРЈ.  Након 10 година од затварања, поново смо отворили Музеј савремене уметности у Београду, а након 15 година Народни музеј.  Увели смо програмирање у школе, повезали све школе на интернет; основали Фонд за науку; више од 100 пута (104 пута да будемо прецизни) увећали буџет за филмску продукцију у Србији. Променили Устав Србије како би обезбедили деполитизацију судства, како нам се никада више не би поновила 2009. година. Увели смо електронску управу; изградили Државни дата центар, и много тога још - навела је мандатарка.

Ипак, политичка и економска стабилност су највећа тековина нашег вишегодишњег рада, тврди она.

- Политичка стабилност нам је омогућила да се боримо за националне интересе нашег народа. Да нисмо достигли овај ниво политичке и економске стабилности не би било ни плана „Србија 2025“, не бисмо могли да обнављамо нашу војску, да доносимо суверене одлуке о будућности нашег народа, да штитимо наше културно и историјско наслеђе, да доносимо планове којима поспешујемо рађање и бригу о породици. Не бисмо имали успешну борбу против организованог криминала. Не бисмо могли да се укључимо у борбу за очување животне средине, а свакако не бисмо могли ни на адекватан начин да се упустимо у борбу за спашавање живота наших грађана у условима глобалне пандемије изазване вирусом COVID-19 - казала је Ана Брнабић.

Дуплиране плате, веће пензије

Без политичке стабилности били бисмо још једна држава у проблемима, држава у којој не одлучују грађани те државе, већ стране силе, сходно својим интересима, истиче мандатарка.

 - Пре 10 година, просечна зарада у Републици Србији била је 330 евра. До краја ове године, просечна зарада прећиће 700 евра. У 10 година, више смо него дуплирали просечне плате у нашој земљи.Пре 10 година, у Србији је било 1,86 милиона запослених. Данас у Србији имамо 2,3 милиона запоселних, што значи да смо у само 10 година отворили око 440.000 нових радних места. Незапосленост пре 10 година је била 25,9%. Данас је 8,9%.  Минимална зарада је пре 10 година износила 19.447 динара, уз рекордну незапосленост од 25,9%. Од 1. јануара 2023. године, минилана зарада ће износити 40.020 динара. Просечна пензија у Републици Србији ће, од 1. јануара 2023. године, са планираним повећањима од 1. новембра ове године и 1. јануара следеће године (кумулативно 20,8%) бити око 320 евра. Просечна пензија пре 10 година, износила је 203 евра. Извоз нашег ИКТ сектора ће ове године бити преко 2,6 милијарди евра, а 2012. године је био 375 милиона евра. За само 10 година, ми смо 7 пута повећали извоз наше памети, знања и иновативности. Ове године, наш БДП ће бити око 60 милијарди евра. Пре само 10 година, био је 33,7 милијарди евра, што значи да смо за непуних 10 година створили близу 30 милијарди евра додатне, нове вредности за наше грађане. Ми смо, практично, за 10 година скоро дуплирали наш БДП! - каже Ана Брнабић.

Фото: Н.Скендерија

За наш народ и нашу Србију

Констатује да се Србија променила.

- Све ово је показатељ колико се Србија променила и колико је напредовала у последњих 10 година, упркос свим проблемима са којима се суочавала: миграторном кризом, поплавама, пандемијом корона вируса и сукобом светских размера у Украјини. Ова Влада, и сви њени чланови, морају да схвате тежину свог задатка и бреме одговорности коју морају да понесу. У годинама пред нама, упркос свему, ми морамо да нађемо снаге и начина да сачувамо све оно што смо подизали и градили последњих година, и морамо да нађемо простор за Србију да настави да напредује, и ја сам убеђена да ће модерна, јака и слободна Србија наставити да побеђује. За наш народ и за нашу Србију. Живела Србија!

Посланици добили експозе

Народним посланицима подељен је експозе будуће премијерке Ане Брнабић на 76 страна.

С.С.Р.

Стигла премијерка Ана Брнабић

У скупштину Србије стигла је и премијерка Ана Брнабић. 

Будући министри стижу у Скупштину

Народни посланици и будући министри већ стижу у Скупштину. 

Фото: Д. Миловановић

Фото: Д. Миловановић

Фото: Д. Миловановић

Фото: Д. Миловановић

У Скупштину Србије већ су стигли Маја Гојковић, Милош Вучевић, Тања Мишчевић, Александар Мартиновић и Зоран Гајић и Горан Весић. 

Фото: С.С.Р.

Горан Весић

Фото: С.С.Р.

Маја Гојковић

Фото: С.С.Р.

Тања Мишчевић

Фото: С.С.Р.

Зоран Гајић

Фото: С.С.Р.

Милош Вучевић

Фото: С.С.Р.

Седница ће почети у 12 и 30

С обзиром да је у питању посебна седница о формирању Владе, неће бити уобичајених посланичких питања уторком. То значи да ће сендица почети у 12:30 часова излагањем експозеа премијерке Ана Брнабић.

Кандидати за нове министре седеће у сали током расправе, али немају право да говоре.

Најпре ће говорити представници свих посланичких клубова, а тек онда креће да тече пет сати за полемику, стим да у ово време не улазе реплике).

Јасно је да ће расправа трајати цео дан данас и сутра, а Србија би нову Владу најкасније требало да добије у четвртак.

БОНУС ВИДЕО: 

ВУЧИЋ У ВЛАСОТИНЦУ: Председник отвара нови погон немачког "Грунера"

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (32)

ПОКАЗАО ЈЕ НЕПОШТОВАЊЕ: Легенда Јувентуса критиковала Влаховића (ВИДЕО)