У НЕМАЊИНОЈ 25 МИНИСТАРСТАВА: Посланици у скупштини на данашњој седници и званично почињу рад на формирању нове Владе
У НОВОЈ Влади Србије биће 25 министарстава, четири више него у тренутном тиму премијерке Ане Брнабић.
Ово предвиђају измене Закона о министарствима о којима ће данас расправљати Народна скупштина и тиме започети формирање 17. по реду кабинета, а на основу резултата парламентарних избора одржаних 3. априла.
Према овом документу, који је у процедуру јуче упутило 148 посланика, уводи се једно потпуно ново - Министарство за јавна улагања, док је другачијом расподелом ресора настало још седам портфеља различитих назива у односу на одлазећу Владу.
Тако ће из Министарства просвете, науке и технолошког развоја настати два - просвете и науке, технолошког развоја и иновација. Министарство трговине, туризма и телекомуникација подељено је на Министарство унутрашње и спољне трговине, телекомуникације ће бити део Министарства информисања, а оформиће се и Министарство туризма и омладине. Самим тим, раздвојена су министарства културе и информисања, односно омладине и спорта. Тако да ће сада култура и спорт имати појединачна министарства.
Према плану рада, посланици би данас и сутра требало да расправљају о закону у начелу, док их у петак очекује полемика о амандманима и гласање. Затим би странке које ће учествовати у раду Владе, СНС и коалициони партнери из СПС-ЈС, за викенд требало да саопште кадровска решења. То значи да ће Скупштина следеће недеље одржати још једну седницу о Закону о Влади који треба да утврди тачан број чланова кабинета - премијерка, потпредседници и министри, као и кандидатима за функције, што ће највероватније најраније 27. октобра резултирати полагањем заклетве. Уколико неки министри буду уједно и потпредседници, онда ће Влада бројати 26 чланова (25 министара и премијерка).
Председник Александар Вучић изјавио је јуче, на питање о кадровским решењима да "треба сачекати још који дан".
- Верујем да ће се у суботу или недељу све знати и о министрима и свим другим људима - рекао је председник.
Потпредседник Српске напредне странке Милош Вучевић, који ће бити један од нових министара, изјавио је јуче да седница Председништва СНС још није заказана, а да је могуће да ће бити одржана 23. октобра:
- Нова влада ће свакако бити изабрана у року. На седници Председништва СНС ће дефинисати коалиционе партнере, због чега је важно да јој присуствују сви важни државни актери из наших редова. Не само да ће у Влади Србије бити заступљени Бошњаци, већ ће то бити најинклузивнија влада до сада, када је реч о мањинским партијама, чиме ће Србија показати да је кућа свих њених грађана.
До сада су откривене карте да ће министар финансија остати Синиша Мали, уз потпредседничку позицију, да ће лидер социјалиста Ивица Дачић бити заменик премијера, координатор служби безбедности и министар (спекулише се одбране, унутрашњих или спољних послова), те да је Горан Весић виђен у тиму Брнабићеве. Једно министарско место иде социјалдемократама Расима Љајића, а могуће је да ће у Немањину 11 и представник невладиног сектора Милан Антонијевић. Такође, опција је и да овога пута Јединствена Србија делегира једног министра.
НАЈБРОЈНИЈА ПРЕЛАЗНА, 2000. ГОДИНЕ
ПРЕЛАЗНА влада Миломира Минића 2000. године имала је највише чланова и то 36, док је тим премијера Зорана Ђинђића 2001. имао 24 људи. Исто стање остало је и за време Зорана Живковића. "Најмање" кабинете имали су Војислав Коштуница и Александар Вучић. У првом мандату од 2004. до 2007. Коштуница је имао укупно 19 чланова, а друга његова влада била је бројнија са 25 чланова. Вучић је у првој влади имао 18, а у другој 20 министара. Влада Мирка Цветковића 2008. формирана је са 27 чланова, а Ивице Дачића 2012. са 20. Прва Влада Брнaбићеве имала је 22, а тренутна 23 министра.
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"
ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.
08. 11. 2024. у 09:02
ПУТИН ЗАПУШИО УСТА ЗАПАДУ: Његове речи о Олимпијским играма парају уши
ВЛАДИМИР путин говорио је Олимпијским играма које су пре неколико месеци одржане у Паризу
08. 11. 2024. у 18:34
УДАРИО НА ПОЛИЦИЈУ: Како је умро Ромео Савић, Кнелетов друг - у ноћи кад је Александар убијен сумња се да му је оставио поруку у хотелу
"ОТИМАО сам 'робу' и аутомобиле поквареним полицајцима. Волео сам да то радим инспекторима који су и сами криминалци, а нису имали смелости да стану наспрам мене. Можда сам и претеривао, али се кунем да нико поштен од мене није страдао. Увек сам узимао од цинкароша, пијанаца и 'индијанаца', понижавао их и малтретирао! Често сам то чинио због других. После ме је то много коштало."
08. 11. 2024. у 19:44
Коментари (1)