СРБИЈА НА УДАРУ ЗБОГ КАЛЕНДАРА САСТАНАКА: Консултације између нашег и руског министарства спољних послова покренуе лавину
ПОТПИСИВАЊЕ бенигног техничког споразума између министарстава спољних послова Србије и Русије послужило је западним моћницима, предвођеним Америком, да спроведу невиђени дипломатски удар на Београд и на председника Александра Вучића са једним циљем - да што пре уведемо санкције Русији.
Не постоји свежији пример у историји да је један рутински документ, који две стране на сваке две године обнављају још од 29. маја 1996, изазвао толику лавину притисака Запада од Плана консултација између руског и српског МСП који су у Њујорку потписали Сергеј Лавров и Никола Селаковић.
Овај проказани текст не садржи никакве безбедносне аспекте сарадње Москве и Београда, који би могли да боду очи хистеричној ЕУ и Вашингтону. Напротив, у документу у који су "Новости" имале увид (види оквир) побројане су само планиране активности разних сектора спољнополитичких ресора двеју земаља у оквиру заједничке сарадње и у вези са питањима од обостраног интереса, као и оквирна агенда састанака званичника двају министарстава.
Ипак, реакција западних центара моћи била је таква као да смо, у најмању руку, постали пуноправна чланица ОДКБ. Но, употреба политичке силе несразмерна значају самога текста говори да су евроатлантски моћници само тражили и баналан разлог да појачају свој притисак на Вучића. Нема сумње да су мотив за ову шизофрену офанзиву пронашли и у његовом храбром и директном говору на Генералној скупштини УН у којем је поставио огледало пред западне силнике разобличивши њихово лицемерје чији смо таоци већ три деценије. Разбивши им наратив о светињи територијалног интегритета Украјине, док истовремено комадају Србију, против шефа наше државе покренули су цунами уцена.
Колико су ти притисци брутални сведочи и то што структуре из ЕУ и САД већ данима лобирају чак и код најближих сарадника првог човека Србије не би ли га преломили да неизоставно, овог часа, напусти позицију неутралности и окрене леђа Русији. Како "Новости" сазнају, многи чланови Владе, појединци из наших дипломатских мисија, па чак и неки из Вучићевог окружења сугеришу шефу државе "да се не смемо играти са Западом" и да је "дошло време да изаберемо страну".
Имајући све ово у виду, Вучић ће се највероватније у наредних 48 сати обратити јавности, невезано од тога да ли ће обезбедити једногласје и у Влади и у својој странци. Он је решен да народу потпуно отворено и без увијања у обланде саопшти са чиме се држава и он лично суочавају претходних месеци.
Прашина која се подигла око Плана консултација руског и српског министарства још једном је показала да западни политички центри траже било који повод како би појачали притиске на Србију да у украјинско-руском сукобу изабере страну.
Иако је и министар Селаковић објаснио да је реч о чисто техничком документу, који две стране потписују још од 1996. године, и да у њему нема ничег спорног, на Београд се најпре обрушио низ европских званичника, а јуче и амбасадори ЕУ и САД, Емануел Жиофре и Кристофер Хил.
Тако је амерички амбасадор изашао из оквира дипломатског бонтона, држећи лекције "како у овом тренутку нико не би требало ништа да потписује са Русијом", иако је признао да САД и не знају шта тачно подразумева споразум који су потписали Селаковић и Лавров:
- Очекујемо да ћемо у наредном периоду добити појашњење у вези са документом. Током ове седнице у УН САД су имале добре разговоре са Србијом, тако да смо тек након тога чули за тај документ и очекујемо објашњење о њему. Нико сад не би требало да потписује ништа са Русијом, то тренутно чине само јадни регрути који то морају.
Хил није пропустио ни да "буде мирођија" у избору хране српског државног врха, па је тако то што је током свог боравка у Њујорку председник Србије Александар Вучић "ишао на боршч", што је руско традиционално јело, амерички дипломата овако прокоментарисао:
- Када сам у Њујорку, обично идем на италијанску или кинеску храну.
Огласио се и амбасадор ЕУ, рекавиши да је потписивање споразума Србије са Русијом супротно усклађивању наше земље са вредностима Уније, без обзира на то што Београд неће признати референдумске резултате на истоку Украјине:
- Евроинтеграције Србије захтевају усклађивање спољне политике са ЕУ као и увођење санкција Русији. Не сме се заборавити тренутна ситуација у Украјини, нелегалан референдум на истоку ове земље, као и то да је Русија упутила претње употребом средстава за масовно уништење. Све то представља напад на међународно право, на наше вредности и стабилност Европе. Очекујемо да Србија буде ту уз нас и да са нама стоји у одбрани наших вредности и заједничке безбедности - казао је Жиофре.
Срђан Граовац, из Центра за друштвену стабилности, каже за "Новости" да иступи Хила и Жиофреа нису изненађење, јер Западу, где влада права антируска хистерија, све више смета политика коју води Србија:
- Траже и тражиће било који разлог, повод за нове притиске и уцене. Мешаће се у наше унутрашње ствари, наступаће оштро, појачаваће реторику али ми не треба да одступамо од принципијелне политике коју смо зацртали.
Да ће се притисци појачавати очекује и некадашњи амбасадор Србије у Великој Британији и нНемачкој Огњен Прибићевић, који је за Танјуг рекао да је проблем у томе што ЕУ од нас тражи да потпуно следимо њену укупну политику, а нисмо члан Уније:
- На аргументацију ЕУ да ми треба да следимо њихову политику јер делимо исте вредности треба одговорити аргументом да, ако је тако, зашто онда нисмо још пре 15 година примљени у ЕУ.
ЂИЛАС У САД ТРАЖИ "УСКЛАЂИВАЊЕ"
ПРЕДСЕДНИК Странке слободе и правде Драган Ђилас са сарадницима отпутовао је јуче у САД, где ће у Вашингтону имати састанке у Стејт департменту, Националном савету за безбедност, Конгресу и Сенату. Како је саопштено из ССП, они ће америчким партнерима изнети став о "залагању да се спољна политика Србије хитно усклади са спољном политиком ЕУ". Наводи се и да ће саговориницима представити залагање за стварање оквира за разговор са косовским Албанцима кроз формирање скупштинске комисије.
ВУЛИН: НЕ ДОПУШТАЈУ НЕЗАВИСНОСТ
СИЛА са којом се ЕУ обрачунава са Вучићем доказ је да је боље да он остане председник свих Срба, него да Србија настави да још неку деценију убеђује себе како ће једном бити члан ЕУ. Унија одлично зна да је потписани документ са Русијом техничке природе, али исто тако зна да председнику Србије и председнику свих Срба Вучићу неће да допусте да води самосталну и независну политику. Медијски линч кроз који пролази Вучић само је мањи део притисака и претњи којима је изложен сваког дана, а који тек треба да наступе на састанку 6. октобра ЕУ и земаља кандидата - поручио је јуче министар унутрашњих послова Александар Вулин.
* * * * * * * * *
ШТА ПИШЕ НА ЧЕТИРИ СТРАНЕ ДОКУМЕНТА КОЈИ ЈЕ ПОДИГАО БУРУ МЕЂУНАРОДНИХ РАЗМЕРА
ПОБРОЈАНИ СУСРЕТИ ПОМОЋНИКА И ЗАМЕНИКА ШЕФОВА ДИПЛОМАТИЈА
ПЛАН консултација руског и српског МСП за 2023. и 2024. годину, у који су "Новости" имале увид, искључиво се односи на планиране сусрете званичника двају министарстава, и то не на министарском нивоу, већ на нивоу заменика и помоћника министара, шефова департмана... Сусрети наредне године планирани су у Москви, састанци 2024. у Београду.
Тако су, на пример, за други квартал наредне године, планиране политичке консултације у вези са билатералним односима, регионалном и европском проблематиком, а ова питања ће разматрати заменик руског шефа дипломатије и државни секретар у МСП Србије.
Актуелна питања руско-српских односа и ситуација у југоисточној Европи биће тема састанка у четвртом кварталу наредне две године, између директора Четвртог европског департмана МСП Русије и помоћника српског шефа дипломатије.
Требало би да буду одржане и консултације о питањима спољнополитичког планирања, из домена ОЕБС, УН и конзуларне сарадње. Договорено је и да ће две стране по потреби консултовати и око других актуелних међународних питања, користећи за то и мултилатералне скупове и форуме.
И то би било то.
На почетку споразума, који укупно има четири стране, наведено је да је он потписан у складу са Протоколом о сарадњи између МСП Русије и Савезног министарства спољних послова СР Југославије од 29. маја 1996. године у циљу даљег развоја контаката и сарадње између различитих сектора спољнополитичких ресора око питања која су од узајамног интереса.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (11)