УЉАРЕВИЋ: Расправа у Скупштини допринела даљем развоју политичке културе у Србији
ДИРЕКТОР „Ипсос стратеџик маркетинга” Марко Уљаревић сматра да је парламентарна седница о Косову и Метохији којој је присуствовао председник Србије Александар Вучић, на прави начин представила све различитости у нашем друштву, али и донела нови ниво пристојне комуникације током суочавања политичких ставова.
- Видели смо све различитости у нашем друштву и шта представници свих грађана, али и председник имају да кажу. Грађани су са нестрпљењем чекали овакву скупштинску дебату. Видели смо шта и опозиција и власт и председник имају да кажу о тако важној теми каква је Косово и Метохија. Опозиција је критиковала власт, а председник државе је изразио спремност да седи више од 24 часа одговарајући на питања. Поред тога што је политички таленат, видели смо да се Вучић изузетно добро припремио за долазак у парламент и био спреман да одговара опозицији на свако питање, па чак и замерку. Добро је да смо имали једну такву седницу Скупштине и једну добру расправу.
Уљаревић сматра да је Србија добила прави представнички дом у новом сазиву Скупштине.
- Иако многи мисле супротно, сматрам да је ова дебата била прилично пристојна. Имали смо одсуство дела опозиције из парламента претходне две године, а сада имамо пуну репрезентативност свих релевантних политичких фактора у држави. Ова расправа је почетак једног нормалног парламентарног комуницирања, а то је процес који се учи и сигурно ће се даље развијати. Политичка култура је нешто што се вежба и тих добацивања ће следећи пут сигурно бити мање. Мој утисак је да смо коначно добили дебату у парламенту и да ће се то наставити. Сматрам да је дебата била много пристојнија него што се стиче утисак. Што се тиче председника, његово је право да одговара свима - рекао је Уљаревић.
Он сматра да је разговор свих политичких представника са председником Србије од изузетне важности за развој демократије и парламентаризма у Србији.
Уљаревић се осврнуо и на увреде и претње породици председника Србије. Он сматра да негативне објаве о председнику Вучићу и члановима његове породице нису нешто што је нормално и прихватљиво. Како каже, то је последица политичке доминантности председника, услед које га бројни политички противници дехуманизују.
- Неприхватљиво је вређање породице председника. То није нормално. Данас имате и вређања премијерке Брнабић и то је нешто што морамо одбацити као друштво. Имали смо, на другој страни, прилике да видимо и председника Вучића који се, у обраћању посланику Мирославу Алексићу, чак и извинио јер је сматрао да му се у једном тренутку обратио на непримерен начин. То је нешто што нам треба. То је политичка култура који би требало да развијамо - закључио је Уљаревић.
Уљаревић каже да није било много добрих предлога око Косова и Метохије.
- Наша опозиција није лака за сарадњу и дебату. Сви су ту дали неки број предлога шта бисмо могли да урадимо, али многи од њих су чак и наивни. Ми сада тражимо решење за Косово и Метохију и преговарамо. Јавност има право да зна, али опет, не можете све ни да откријете када се налазите у таквој позицији као Србија. На другој страни, ни сама опозиција није један хомогени скуп, па зато и не треба да нас чуди што зарад неке врсте јединства око политике према КиМ нису дали подршку. Ипак, број посланика који је гласао за Извештај није нимало занемарљив - наводи он.
Уљаревић сматра да је политика ЕУ према Србији која се одликовала бројним притисцима око КиМ, а која је сада још више интензивирана захтевима за увођењем санкција Русији, довела до тога да подршка евроинтеграцијама опадне међу грађанима.
Он је, коментаришући Европрајд, подсетио да се претходних осам година у Београду одржавала шетња без икаквих проблема, али да питање одржавања прајда није питање подршке у јавном мњењу већ питање безбедносне процене.
(Политика)
- Надам се да ће држава данас реаговати тако да све протекне у најбољем реду.
Препоручујемо
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)