МИЛОРАД ВУЧЕЛИЋ У "ЈУТАРЊЕМ ПРОГРАМУ": Притисак на Србију је ужасан, најжешћи и најтежи је из Немачке
ГЛАВНИ и одговорни уредник "Вечерњих новости" Милорад Вучелић гостовао је у Јутарњем програму телевизије Пинк, где је говорио о рату у Украјини и нестабилној ситуацији у свету.
- Очигледно је да се равнотежа снага, која је у међународној сфери увек драгоцена, потпуно распала. Оно што је још горе је што нико на Западу више не размишља о дану после. Увек се током ратних операција размишљало о дану после. Приметно је да немамо никакву мировну иницијативу, никакву шатл дипломатију. Нема посредника, осим оне безначајне италијанске иницијативе, и имали смо преговоре око пшенице, и није сигурно да то није са оних 30 одсто земље које су САД већ купиле у Украјини - рекао је Вучелић.
Вучелић додаје да је за "гладну Африку отишло само 3 одсто тог жита", и истиче да је у Украјини дошло до својеврсног прелома.
- Ни Руси више не размишљају о дану после, и не равнају се више по западним критеријумима. И не вреднују више по критеријумима који су били представљени као критеријуми демократичности и развоја. Русија се окренула азијским тржиштима, и евроазијском идентитету, ма како он био флуидан и недефинисан. Ми видимо један ужасан притисак на Србију, ја видим да има много људи и медија који поспрдно говоре о томе, а он је нарочито изражен кроз немачки притисак, он је најжешћи и најтежи - истиче Вучелић.
Главни и одговорни уредник "Вечерњих новости" је, говорећи о томе да ли председник УАЕ Мохамед бин Зајед може да пренесе Шолцу српско виђење ствари, рекао да у политичким односима увек интереси носе одлучујућу улогу, и да лични односи нису најважнији.
- Није уобичајено баш да владар Уједињених Арапских Емирата каже председнику Вучићу: "Ово је ваша друга отаџбина". То нису формалне реченице. Ово је један од њихових бројних сусрета, и сигурно је да ће те поруке бити, али у овом случају неће се радити о куриру, већ о човеку који је битан за решавање немачких проблема. А њихови проблеми су огромни. Врло је симптоматичан став председника Владе Данске, који је рекао да ће западна индустрија стати ако се овако настави - рекао је он.
Драгана Митровић, професорка Факултета политичких наука, каже да председник Србије сада путује у Словенију, на самит Брдо-Бриони, охрабрен и оснажен након потписивања важних споразума са шеиком Мохамедом бин Заједом.
О "новој арматури" преговора у Бриселу коју Запад нуди Београду, Вучелић каже да је и даље непознато како тај папир изгледа.
- Ја имам неко посредно и непосредно искуство са тим међународним преговорима у разним временима. Ти папири који се некада учине безначајним, у тој сивој дипломатији се понављају бескрајно. По правилу, свака њихова нова појава је у неком неповољнијем светлу. И сваки пут се пренебрегавају основни документи - Резолуција 1244, Устав, и воља и став онога ко заступа одређену страну, и ко показује чврстину. У овом случају то је Александар Вучић. Малопре сам поменуо да немамо мировне преговоре и иницијативе у једном активном војном сукобу, а овде имамо до сада 11 неких емисара, тешко их је пребројати. Тамо где имате мир и стабилност, а то овде постоји, имате представнике који служе да поправе мир или да га покваре. Ја бих рекао да овде хоће да га покваре - каже он.
Главни и одговорни уредник "Вечерњих новости" је подсетио да у ратовима највећи пословни људи, криминалци и мафија сарађују.
- Ако је то модел решавања ових техничких питања, ја сам употребио једно драстично поређење, зато што живот не стаје, људи се сналазе и преживљавају. Као сада у Републици Српској, видите да је највећи проблем сада за Запад Дејтонски споразум. Стално је проблем његове ревизије, и тога да се он не поштује и да се изврши централизација. Наравно да ми знамо да је Мадлен Олбрајт на прву годишњицу потписивања споразума у Дејтону рекла да треба радити на унитаризацији БиХ. Али ти међународни документи сметају. Али не могу сами документи сметати, мора бити изражена јасна политичка воља и став онога ко је преговарач - рекао је Вучелић.
Он каже да на основу његових сазнања Немачка врши највећи притисак на Србију.
- Наш председник је дуго на политичкој функцији, и није лако, он има добар преглед тог терена. Ова столица на којој се седи, стално се говори да Србија мора да изабере столицу на којој ће да седи. Па ево, и Емирати су столица. Тих столица је безброј, поред руске, кинеске, европске. Велики је трпезаријски сто. А седи исти човек који брине о интересима Србије. Мислим да би нам било неопходно заиста неки виши облик јединства, мислим и политичког и медијског. Премало је интелектуалаца, и било би јако лоше да српска интелигенција подбаци, а било је више таквих случајева у историји, па је из анимозитета према Пашићу гурала Трумбићеве интересе - рекао је главни и одговорни уредник "Вечерњих новости".
Професорка Митровић је рекла да не очекује никакве нове поруке са самита Процеса Брдо-Бриони.
- Интерес неких учесника тог самита јесте да регион и Србија уђу у ЕУ. Интерес неких других није. Они просто спроводе оно што им се налаже из Брисела. Ми смо чули разне политичаре и научнике из Хрватске који нису задовољни статусом Хрватске у ЕУ и тиме што им је одузет суверенитет. Очигледно је да су очекивали нешто друго. Ја не очекујем да чујем ништа ново, можда само неке посебне, нове приступе. Са друге стране, по први пут имамо негативан однос јавног мњења према приступању Србије Европској унији, и наша држава је учинила огромне напоре како бисмо се прилагодили - рекла је професорка.
Вучелић је прокоментарисао да нисмо ми криви због таквог става јавности према чланству у ЕУ, већ су криви Запад и Европа, са чиме се професорка сложила.
- Дошло је до замора становништва, и осећаја да смо неправедно третирани, зато што се услови стално мењају, док су неке друге државе преко ноћи примљене из геополитичких разлога. А са друге стране, идеја да ће се формирати некаква Европска унија на два нивоа, више и мање вредних чланица, за наш менталитет и идентитески склоп је неприхватљива. Верујем да ће само додатно умањити жељу грађана да подрже приступање ЕУ - рекла је професорка Митровић.
Вучелић истиче да се на Балкану не може правити представа без главног глумца, говорећи о чињеници да Американци наоружавају све државе региона осим нас.
- А Србија је у сваком случају централна земља региона - рекао је он.
Професорка Митровић истиче да Србија има одличне односе са свим државама, али и да наша земља неће дозволити да буде увучена у сукоб у Украјини.
Вучелић је рекао да су се Уједињене нације десубјективизовале по питању сукоба у Украјини.
- Питање гаранције, оно што је неопходно за безбедносну структуру света, и то је доведено у питање. Ми имамо сутра Скупштину Србије, где ће председник Вучић поднети извештај, и то ће бити такође важно, то јединство, да оснажи пред говор у Уједињеним нацијама. Охрабрујуће је када смо ми спремни да покажемо своје чврсте ставове, ми смо јачи него што изгледамо. Са друге стране, сви они који нас питају што се не приклонимо јачима, морају да схвате да је Србија навикла да буде субјект историје, то је њен идентитетски код. И да завршим, Милан Кундера, велики писац који није био склон Србима, у поговору Малапартеовој "Кожи", написао да је комплетна Европа била окупирана било од Истока или Запада, са изузетком тада Југославије а сада Србије, и да је оно што се десило Србији 1999. године било освета јединој непокореној и неокупираној земљи. Дакле, ако то каже неко ко није склон нама, онда то говори о спознавању наше субјективности, субјективитета и менталитета - рекао је он.
Милорад Вучелић је скренуо пажњу да неки говоре како бисмо решили све проблеме кршењем Устава, Резолуције 1244, Бриселски споразум и историју, и да би то утицало на 80 одсто бирачког тела, додајући да није у питању бирачко тело већ народ.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)