СЛОВЕНЦИ СЕ ЉУТЕ, А КОМАДАЛИ СУ СРБИЈУ: Још у доба СФРЈ подржавали сепаратизам Албанаца
ИСТИНА сасута у лице, да је признавањем независности Косова прекршила територијални интегритет Србије заболела је Словенију, иако је она својевремено прва стала у ред да пружи ветар у леђа лажној држави, чију је самосталност здушно заговарала још у доба СФРЈ.
С друге стране, увређена Љубљана ништа није урадила по питању права Срба у дежели, који, упркос томе што су најбројнији, још немају статус националне мањине.
Да "цео свет зна да ће Косово бити независно", још три године пре отцепљења, дрзнуо се да јавно прорекне тадашњи председник Словеније Јанез Дрновшек, због чега му је тада отказана посета Србији и Црној Гори. Он је изјавио да је "јавно рекао оно што сви у међународној заједници мисле".
Како за "Новости" објашњава некадашњи шеф дипломатије Живадин Јовановић, не чуде ове изјаве, будући да је Словенија увек тежила сепаратизму још за време СФРЈ, као и да су и у савезним органима тадашње државе били на страни Албанаца и тадашњег аутономашког руководства Војводине.
- Ојачавали су позицију покрајине како би она била изнад Србије. Не заборавимо да су словеначке паравојне снаге побиле српске регруте и покренуле ланац грађанских ратова на подручју СФРЈ. Они су први тежили отцепљењу.
Према мишљењу Јовановића, овакав став Словеније према Србији, допустила је власт после петог октобра, која се раније утркивала да Словенце прогласи стратешким партнерима очекујући њихову подршку на путу ка ЕУ:
- Изненађујуће је било понашање демократског руководства од 2000. године па до данас, где су се поставили у позицију инфериорности у односу према њима. Они су користили Србију као важну сировинску базу за своју индустрију. То нам се сада обија о главу. Ово је опомена за наше руководство да мора да се преиспита да ли смо раније водили исправну политику према Словенцима и дозволили да се понашају овако. Увек су имали тај арогантни став према Србији, јер су чланица ЕУ и НАТО.
О третману према Србима у Словенији, говоре и подаци да су они најбројнија национална заједница у тој земљи, а да ипак, за разлику од Италијана, Мађара и Рома, којих је знатно мање, немају права на школовање на српском језику, оснивања сопствених медија или политичких тела и именовања представника у државним институцијама.
АМБАСАДОРКА
МИНИСТАРСТВО спољних послова Словеније позвало је пре неколико дана амбасадорку Србије Зорану Влатковић на разговор због изјаве председника Србије Александра Вучића током посете словеначког председника Борута Пахора.
Наиме, Вучић је на питање зашто Србија није увела санкције Русији, одговорио:
- Како да објасним својој нацији да Србија уводи санкције Русији, а не Словенији. Русија није нарушила територијални интегритет Србије, али Словенија признавањем Косова јесте.
Препоручујемо
НАЈНОВИЈА ВЕСТ: Вучић за суботу заказао седницу Савета за националну безбедност
08. 09. 2022. у 09:08
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (18)