ПАРИЗ И БЕРЛИН ПОЈАЧАВАЈУ ПРИТИСАК: Шефу наше државе сугеришу “храбре одлуке” у вези са КиМ

М. СТАНОЈКОВИЋ

05. 09. 2022. у 07:00

НОВА рунда појачаних притисака на Србију да призна лажну државу Косово под паролом "храбрих одлука", које треба да донесе председник Србије Александар Вучић, стигла је јуче изнова од Немачке и Француске.

ПАРИЗ И БЕРЛИН ПОЈАЧАВАЈУ ПРИТИСАК: Шефу наше државе сугеришу “храбре  одлуке” у вези са КиМ

Фото: АП

Председник Француске Емануел Макрон и немачки канцелар Олаф Шолц упутили су заједничко писмо Вучићу у ком од њега захтевају да "покаже максималну одлучност и спремност да доноси тешке одлуке, а које воде ка напретку у дијалогу између Косова и Србије, под окриљем ЕУ".

Овим очигледним притисцима који су увијени у фолију апела да се покаже "одлучност" Србије и њеног лидера, овај европски двојац жели да примора српску страну да "брзим корацима" потврде косовску државност. Забринути због већег уплива САД у дијалог између Београда и Приштине, ЕУ покушава да кормило опет буде у њеним рукама и да се заузме као одлучујућа посредујућа страна у овом процесу нормализације односа.

Како се наводи у писму, недавне тензије показале су да су конструктивни кораци напред хитно потребни, како на практичном, тако и на политичком нивоу. Они наводе да овај захтев упућују "у тренутку од пресудног значаја за безбедност на европском континенту и стабилност у региону Западног Балкана":

- Стога смо задужили наше саветнике за спољну и безбедносну политику, Јенса Плетнера и Емануела Бона, да пруже директну подршку специјалном изасланику ЕУ за дијалог Мирославу Лајчаку у његовим залагањима. Предлажемо да наши саветници, заједно са Лајчаком, посете Косово и Србију, како би истражили могућности да се процес брзо покрене напред.

Макрон и Шолц наводе да у светлу руске агресије на Украјину мора да се уложе још снажнији напори како би европска перспектива Западног Балкана постала реалност и како би се решили дуготрајни билатерални и регионални спорови:

- Пуна нормализација односа Косова и Србије је од суштинског значаја за Западни Балкан. Обраћамо вам се као лидеру ваше земље, како бисмо апеловали на вас да покажете максималну спремност да доносите тешке одлуке које воде ка напретку у дијалогу.
Да ЕУ намерава да се активније укључи у посредовање између Београда и Приштине, говоре и недавне најаве које су дошле из Амбасаде Немачке у Приштини, да Шолц припрема састанак Вучића и премијера лажне државе Аљбина Куртија, на ком ће посредовати, на јесен, у оквиру Берлинског процеса.

А да је Америка све присутнија, показује и неизоставно учешће америчког изасланика за Западни Балкан Габријела Ескобара у Лајчаковим посетама региону, а недавно су стигле најаве да би државни секретар САД Ентони Блинкен могао да се укључи у разговоре уколико буде било неопходно.

ОБАВЕЗЕ

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић, након састанка у суботу са словеначким колегом Борутом Пахором, изјавио је да Србија има обавезу да се прикључи спољној политици ЕУ непосредно пред чланство, а да нас нико још није обавестио да смо у тој фази:

- И сит сам свих из Европе и света ко ће где да ми лупа шамаре. Водићу Србију у складу са њеним интересима.

Према мишљењу дипломате Зорана Миливојевића, ова иницијатива је покушај ЕУ да поправи слику о себи и да се активно врати у регион преко дијалога Београда и Приштине, као и да подигне свој рејтинг имајући у виду неуспехе у досадашњим разговорима. Како објашњава Миливојевић, то чини у тренутку када Вашингтон преузима примат.

- Важна порука овог писма је велики интерес ЕУ за регион, у геополитичком смислу, имајући у виду промене у глобалним односима, као и потреба Брисела да добије прворазредну улогу, глобалног играча - каже Миливојевић за "Новости". - Друга ствар је да се "залагање за храбре одлуке", суштински тумачи као притисак да се Србија приклони "реалности" и да се на брз, ефикасан начин потврди косовска државност. То је нешто што се не поклапа са интересима Београда. Нигде се у писму не помиње тражење решења политичким средствима на бази компромиса. Због тога, ово писмо личи на покушај да се Србија приволи да стане на страну оног што је интерес Француске и Немачке, да призна Косово, што је нереално очекивати.

ДИПЛОМАТЕ

ЕМАНУЕЛ Бон француски је каријерни дипломата који је саветник председника Француске од 2019. године. Јенс Плетнер је немачки дипломата и саветник за спољну и безбедносну политику Шолца од децембра 2021. Пре него што је постао Шолцов саветник, био је политички директор у Министарству иностраних послова од 2019. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

Коментари (6)

Цедевита подржава клинЦЕ креативЦЕ: деца из СОС Дечијег села Србија освојили су јавност уметничким делима у склопу кампање Буди ТУ. Буди ЦЕ.