ВУЧИЋ НА ЦЕРЕМОНИЈИ НА СТАРОМ САЈМИШТУ: Реконструкција Централне куле симбол решености да реконструишемо сопствено колективно сећање (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић присуствовао је церемонији којом је означен почетак извођења мера заштите на објекту Централне куле Меморијалног центра „Старо сајмиште“.
Обраћање председника Вучића
- Пре свега велико хвала онима који су данас са нама, а преживели су страдање. Да им кажем једно "извини" што је зграда иза мене у оваквом стању и што скоро 80 година нисмо водила рачуна - рекао је на почетку председник.
Вучић је казао да је имао част и срећу да познаје и више пута сретне великог Шимона Переса, који је рекао да „шест милиона наших људи, Јевреја, живи у нашим срцима, ми смо нихове очи које се сећају, који видимо ужасне сцене које су видели, и оне ће остати упамћене онако како су се догодиле“.
- Има много тога што можемо да научимо од јеврејског народа. Нажалост на тих шест милиона Јевреја морамо додати милионе очију Срба, Рома, који су убијани овде - казао је Вучић.
Председник је подсетио и на генерала Ајзенхауера који је проценио да будуће генерације неће веровати који су се злочини све догодили и зато је наредио филмским екипима које су пратиле ослобађање Аушвица да сниме све одмах, јер ће се, како је казао, на путу историје наћи неко копиле које ће рећи да се то никада није десило.
Вучић је рекао да је логор "Старо сајмиште" затворен крајем јула 1944. и да је од краја Другог светског рата, у тренутку када је НДХ де факто престала да постоји на овим просторима, све до данас истина о овом логору била сахрањена.
- Данас на 78. годишњицу укидања логора ми га коначно, неко би рекао фигуративно, а ја бих рекао и стварно - ослобађамо. Почињемо да обнављамо сећање на логор тако што почињемо да реконструишемо централну кулу.
Како је рекао, реконструкција централне куле је симбол решености и да реконструишемо сопствено колективно сећање.
Вучић је подсетио да су на том месту људи зверски пребијани, вешани и стрељани, али и умлирали од глади и болести и у "душегупкама" одвођени у смрт.
Додао је да су одатле и депортовани у друге логоре смрти на "принудни рад", од којег је већина и страдала.
- Мораћемо својим очима јасно да видимо жртве, наш историјски задатак је да гајимо сећање на наше суграђане који су страдали од окупатора.
- На нашу срамоту имали смо преча посла, него да се бавимо жртвама. Ово је последица нашег односа, наше небриге, нашег непоштеног односа. Било је много обећања иза којих нису следила ама баш никаква дела - рекао је Вучић.
- Велика је част бити председник Србије која је почела да се сећа и да памти. Данас на 78. година од укидања логора, ми га ослобађамо. Починиоци зла на овом месту имају разлога да крију истину. На овом месту су људи убијани, вођени у логоре за рад, као и логоре смрти. Тим жртвама је посвећено Старо сајмиште. Живео живот, живела слобода. Ја сам поносан што сам део генерације која је учествовала у ослобађању Старог сајмишта - казао је.
По завршетку обраћања Вучић је обишао Меморијални центар.
- Ово је готово невероватно да смо успели да покренемо све ово - рекао је председник приликом обиласка.
Вучић о десет година власти
Председник је одговарајући на питање како се осећа након тачно десет година како је дошао на власт, рекао:
- Ја мислим да је Србија земља која не личи на ону коју смо наследили, од плате од 330 евра, која ће у децемрбу бити 700 евра, односно која је данас 635 евра, до изградње путева, болница… Десет година смо имали мир, стабилност, економски напредак. Наш јавни дуг је 53,6 одсто и то након две године пандемије и усред рата, када не постоји готово ниједна велика земља која нема дуг испод 100 одсто. Данас сам поносан на велике резултате. Већина ће рећи да им је доста мене, и немам проблем са тим, јер сам на крају задовољан када видим да су људи срећни због резултата који смо направили. Важно је да Србија настави путем мира, стабилности, даље модернизације.
Церемонија почела уз интонирање химне "Боже правде"
Председник је у присуству патријарха Порфирија стигао на Старо сајмиште. Вучић се поздравио са присутнима. Церемонија је почела интонирањем химне "Боже правде".
Минут ћутања за жртве геноцида
Затим је минутом ћутања одата почаст свим жртвама логора.
Меморијални центар "Старо сајмиште“
Меморијални центар "Старо сајмиште“ заједнички је пројекат Министарства за културу и информисање и Града Београда, а основан је као установа посвећена култури сећања на жртве и историјске догађаје који су се десили на простору данашњег Старог сајмишта.
Закон који је омогућио оснивање Меморијалног центра донет је у фебруару 2020. године, а према њему, центар ће прикупљати, сређивати, чувати, одржавати, истраживати, излагати и презентовати архивска, музејска и филмске предмете и документа.
Према Закону предвиђене су две музејске целине, од којих ће једна бити посвећена првој фази логора - "Јеврејском логору Земун", а друга "Прихватном логору Земун" у којем су већину чинили Срби.
Једна целина, према плану, биће у Спасићевом, а друга у италијанском павиљону.
Радови на Меморијалном центру започињу са Централном кулом, а у њој ће, како је планирано, бити канцеларије Меморијалног центра, простор за изложбе и за едукационе намене.
Меморијални центар имаће и свој сајт на којем ће бити доступне информације о логору, а према закону управни одбор Центра требало би да има има седам чланова, које именује и разрешава Влада и то два члана које предлаже Савез јеврејских општина Србије, једног члана који се бира на предлог Националног савета ромске националне мањине, два члана – на предлог органа државне управе надлежног за послове културе и два члана из реда запослених у Меморијалном центру које предлаже директор центра, за чији је мандат предложено да траје пет година.
У састав Меморијалног центра ући ће и Јеврејски пролазни логор Београд – Топовске шупе, који се налазио у близини данашње Аутокоманде, односно удаљен неколико километара у односу на Старо сајмиште.
Логор под називом "Јеврејски логор Земун" налазио се неколико километара од Земуна, на територији која је у Другом светском рату ушла у састав Независне Државе Хрватске која је на захтев Немаца ту територију уступила и на њој дозволила успостављање логора, под условом владе НДХ да у логору не буде српских стражара или полицајаца и да се логор снабдева и финансира из Београда.
У почетку је логор био само за српске Јевреје и то првенствено жене, децу и старце, а свакодневно, од 8. децембра 1941. до почетка маја 1942. године, јеврејска деца, жене и старци убијани су на путу од логора до припремљених масовних рака у селу Јајинци.
За само пет месеци у логору је страдало више од 6.000 Јевреја, а у мају 1942. године када је довршено уништавање Јевреја и Србија проглашена "очишћеном" од Јевреја, у логор су довођени комунисти, партизани, четници, као и цивили и то све до јула 1944. године.
Кроз "Прихватни логор Земун“, како му је гласио нови назив, прошло је око 32.000 људи, а убијено око 11.000.
У савезничком бомбардовању 1944. године оштећени су и порушени многи логорски павиљони, након чега је логор расформиран.
Препоручујемо
ВУЧИЋ ЗИДА БЕДЕМ ПРОТИВ ЗАБОРАВА: Због чега председник жели да се поклони у Јасеновцу?
27. 07. 2022. у 08:30
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)
ПАТРИЈАРХ Порфирије прославио је други дан славе Светог Јована Крститеља, а поред деце са КиМ, присутне су биле и многе познате личности.
24. 01. 2025. у 10:33 >> 10:43
Коментари (31)