СНАЖНА ПОРУКА ВУЧИЋА ИЗ ОХРИДА: Борићемо се за бољи живот грађана

Биљана Ристивојевић

08. 06. 2022. у 10:13 >> 15:36

САМИТ регионалне иницијативе Отворени Балкан у Охриду свечано је отворен данас. Самиту присуствују председник Србије Александар Вучић, премијери Северне Македоније и Албаније, Димитар Ковачевски и Еди Рама, као и званичници Црне Горе и БиХ.

СНАЖНА ПОРУКА ВУЧИЋА ИЗ ОХРИДА: Борићемо се за бољи живот грађана

Фото: Printscreen ТВ Пинк

Питања новинара

Председник Вучић је рекао да је Србија жели боље билатералне односе са Црном Гором.

- Не бавимо се инверзијом речи ко је отворен а ко затворен да бисмо партикуларне интересе заступали. Немамо проблем да говоримо о било ком питању. Желимо боље билатералне односе са Црном Гором. Мој одговор би могао да буде: Знате ли колико ми захтева имамо, јесте ли некада питали Србију? Ја могу 10 питања да извучем овог секунда, али нећу јер желим да правимо боље билатералне односе са Црном Гором. Моје питање је, шта је смисао свега, да увек имамо једни другима нешто да пребацујемо, а да никада не седнемо за сто и решавамо проблеме. Спремни смо да решавамо проблеме, премијер Абазовић је добио позив од Ане Брнабић да посети Београд, ето прилике.

- Уверен сам да наши разговори могу да допринесу ближој сарадњи и бољем решавању проблема.

Обраћање Вучића

Председник Србије Александар Вучић захвалио се на гостопримству домаћинима, и додао да ће већ следеће недеље бити видео конференција око припрема и проналаску најбољег решења за кризу која влада у свету.

- Хоћемо једни другима да помогнемо. Резултати не могу одмах да буду видљиви, али ће свакода дана бити све више видљиви - рекао је Вучић и истакао да ће се борити за бољи живот свих грађана.

Фото: Printscreen ТВ Пинк

 

Како каже, постигнуто је доста тога, како на економском плану, тако и на политичком.

- Свакога дана то ће бити више видљиво, да обични људи брже пролазе, много тога још треба да урадимо и радићемо и борићемо се за бољи живот грађана и смањење бирократских процедура.

- Дугујем велику захвалност Едију Рами, без његове отворености и снаге "Отворени Балкан" не би могао да постоји. Верујемо и надамо се да све оно што смо данас потписали, да ће допринети развоју наших односа - рекао је Вучић и додао да је поносан на све што су урадили.

Фото: Printscreen ТВ Пинк

 

Обраћање Едија Раме

Премијер Албаније Еди Рама захвалио се свима који су се залагали да буду ту. Како каже, Отворени Балкан се родио као идеја тројице, али је Отворени Балкан за све грађане и припада свима.

- Довољно је прећи границу и доћи овде у Охрид и видети да је до промена већ дошло - рекао је Рама.

Како каже, велико је олакшање што су зидови срушени, лакше је кретање.

- Ми ћемо, како је и рекао председник Вучић, формирати радну групу за кризу и конкретна решења јер ће дубока криза, која ће по свим приликама бити још дубља, тражити издржљивост и посвећеност свакој држави - рекао је Рама.

Истиче да ће заједничка група одмах започети са радом, додаје да желе да сви грађани имају могућност да се укључе, сва предузећа.

Како каже, након тога, следећа сесија ће бити у Албанији, где ће тема бити енергетика.

Обраћање Дритана Абазовића

Премијер Црне Горе Дритан Абазовић рекао је да му је била велика част што је присуствовао самиту.

- Мој утисак ће, чини ми се, бити закључак свега што се дешавало овде. Учествовао сам на многим скуповима везаним за Западни Балкан, али је ово дефинитивно једно ново лице Западног Балкана и све теме се односе на живот грађана региона.

- Ово је нови приступ, представља тотални заокрет од онога што су до сада биле третиране теме, и апелујем да наредни пут не будемо пет, већ шест. Балкан опен сваки пут треба да има све више учесника и лидера и да коначно радимо оне ствари које грађани од нас очекују. Мислим да ова слика шаље поруку у регион. Волео бих да овај исти састав, појачан са шестом државом видимо ускоро у Црној Гори. Ми смо заинтересовани за сарадњу, наша рука пријатељства је пружена - рекао је Абазовић.

Обраћањ Зорана Тегелтије

Председавајући Савета министара БиХ Зоран Тегелтија поручио је у Охриду да је данас још сигурнији да ће Босна и Херцеговина постати члан пројекта Отворени Балкан и да је та одлука сада на политичарима БиХ.

Тегелтија је на завршној конференцији за новинаре након Самита рекао да је у БиХ, где људи раде и зарађују за свој живот, потребан Отворен Балкан, али да о томе није донесена политичка одлука.

- Учинићу се што буде до мене да камиони и роба из БиХ не би стајала на граници, а камиони из нама суседних земаља пролазили те границе без застоја. Томе нисте криви ви наши суседи већ ми у БиХ - рекао је Тегелтија.

Истакао је да политичари у БиХ морају донети одлуку о прикључену Отвореном Балкану, јер, како је казао, немају право да раде на штету рудара, привредника, пољопривредника и свих који производе разне робе и покушаавају да их извозе на инострано тржиште.

- Одговорност за то је на нама, хвала што држите отворена врата, не постављате услове и рокове - закључио је Тегелтија.

Обраћање председника Александра Вучића

Присутнима се обратио председник Александар Вучић.

- Ово је наша иницијатива, иницијатива људи са Балкана, иницијатива људи да могу да се повезују и сами решавају своје проблеме. Постоји нешто што се види у односима Србие, Албаније и Северне Македоније, ми билатералних проблема немамо. Посебно хвала Вархељу што је са нама. Ово је толико добра идеја да ће из године у годину имати све више присталица. Желим да ми суштином попунимо наше односе. Желим да формирамо радне групе одмах или на следећем састанку. Предлажем да следећи састанак иницијативе Отворени Балкан буде у јужној Србији, пре великог самита и сајамских манифестација крајем лета у Београду. Да формирамо радне групе које ће да брину како да превазиђемо тешкоће у снабдевању намирницама, енергентима, да преживимо зиму. То је у највећем интересу наше три земље, али и целог Балкана - казао је Вучић.

Фото: Танјуг

Председник је додао да се данас потписује договор о признавању диплома, који ће значити и убрзање процеса око признавања радних дозвола, а да је важно да се чује шта је још потребно привредницима, како додатно да се олакша промет роба, капитала, услуга и људи, шта да се учини у туризму, како би више Срба ишло у Албанију и Северну Македонију, а наши албански и македонски пријатељи долазил да посете места у Србији.

Навео је да Србија очекује да стигну хеликоптери који су купљени, за гашење пожара, а будући да нас чека топло лето, поручио је да ће Србија бити спремна да интервенише и помогне албанским и македонским пријатељима, док исто очекује и од њих, у неким другим областима.

Фото: Принтскрин Инстаграм/будуцностсрбијеав

Истиче да је поносан јер на самит иницијативе, за коју су многи на почетку сматрали пропалом, није могло да се уђе од људи који су за њу заинтересовани.

- Само од нас зависи како ћемо са комшијама да живимо - рекао је председник и обратио се званичницима Црне Горе и БиХ:

- Немојте да се љутите, ја само немам ту потребу да сваки дан говорим "молим вас дођите". Дритане, Зоране, добродошли сте. Ако хоћете, дођите, ако не, ваша воља. Ми вам се свакако радујемо.

Матић: Почетком септембра велики сајам хране, вина и туризма

Министарка трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић поручила је данас у Охриду, на пленарној сесији о туризму, да је за већи развој туризма у региону неопходно формирање заједничке туристичке понуде и најавила да ће почетком септембра бити организован велики сајам хране, вина и туризма у оквиру Отвореног Балкана.

Тај сајам ће додатно промовисати туризам у региону, истакла је Матићава.

- Сматрамо иницијативу ОБ јако значајном коју смо дуго чекали и као нешто ново и што је региону било заиста неопходно у региону, ка помирењу, али и економском искораку - рекла је Матићева на сесији на којој је учествовала са ресорним министрима Албаније и Северне Македоније.

Она је казала да нам је у овим околностима иницијатива ОБ више него икада потребна и изразила уверење да ће данашње потписивање меморандума о сарадњи у области туризма између Србије и Албаније да ти конкретне резултате већ током ове сезоне.

Додала је да ће се придружити и Северна Македонија и изразила је уверење да ће се придружити и остали суседи.

- Логично је да ова иницијатива и крене и направи први искорак управо у сектору туризма. Србија је 2021. завршила са рекордним девизним прилива од туризма, са остварених 1,6 милијарди евра - подсетила је Матићева.

Истакла је да је Србија већ током првих пет месеци ове године наставила да ниже успехе у овом сектору и забележила раст долазака туриста од 68 одсто у односу на исти период прошле године.

Само број долазака страних држављана бележи раст од 152 одсто, додала је она.

Фото: Танјуг

Вархељи: Отворени Балкан може да убрза интеграцију региона у ЕУ

Оливер Вархељи, европски комесар за проширење, поздравио је иницијативу Отворени Балкан.

- Иницијатива је не само добра, већ је могућност за убрзавање пута ка Европској унији. Када говоримо о приступу Европској унији, говоримо о преговарачком рангу. Било ми је драго када сам први пут чуо за ову идеју - казао је Вархељи.

Вархеји је захвалио на позиву да учествује на Самиту у Охриду, наводећи да на то гледа као на позив да ЕУ буде део тог процеса.

Према његовим речима, ако иницијатива иде добро, то ће убрзати економску интеграцију региона и да убрза реалну интеграцију региона у ЕУ.

Додао је да му је било драго када је први пут чуо за идеју Отвореног Балкана, која је, каже, важно постигнуће, јер је потекла из самог региона, не од ЕУ или САД.

- Почели смо и ми да је користимо, када смо први пут на столу имали инвестицони план за регион. Тада смо схватили да без регионалне сарадње, тај план неће постићи много - рекао је Вархеји.

Ескобар: САД подржавају иницијативу Отворени Балкан

Специјални изасланик САД за Западни Балкан Габријел Ескобар обратио се присутнима путем видео линка.

- Подржавано Западни Балкан, који нуди велике могућности, не само за људе из региона, него и за Европу. Западни Балкан је благословен одличном географском позицијом, великим ресурсима, предузетничким духом. Западни Балкан је део Европе који има највећи раст - поручио је Ескобар и додао да Америка подржава иницијативу Отворени Балкан.

У видео укључењу он је нагласио да Западни Балкан има потенцијал да буде центар обновљиве енергије, што ће помоћи за бављење климатским променама, има капацитет да буде центар за течни природни гас и да помогне Европи да се ослободи руског гаса, могао би бити центар за транспорт, технологије...

- САД подржавају “Отворени Балкан”, али смо за сарадњу и интеграцију у ширу европску структуру. Прекогранична сарадња на Западном Балкану треба да буде усмерена ка већој европској интеграцији - казао је.

Фото: Танјуг

Тегелтија: Пословна заједница и грађани БиХ апсолутно подржавају иницијативу

У улози госта на самиту је и председавајући Савета министара БиХ Зоран Тегелтија, који је изнео уверење да ће БиХ пре или касније бити део Отвореног Балкана. Тегелтија је изјавио да, нажалост, у БиХ не постоји консензус око те регионалне иницијативе из политичких разлога, иако је апсолутно подржавају и пословна заједница и грађани.

- Искрено се надам да сам последњи који говори као посматрач или гост Отвореног Балкана већ као пуноправни члан - рекао је Тегелтија.

Истакао је да у БиХ не постоји консензус око пројекта ОБ, нити озбиљних одговара зашто, нити негативних одговора, већ само ћутање.

- Ако имате писану иницијативу и она стоји у фиокама оних који би требало да одлуче. По мени, разлози су предрасуде из прошлости о томе ко је предлагач ове иницијативе и ко ће да из тога профитира. Део је и политичких утицаја појединих групација које сматрају да би то био неуспех ако би се овакве иницијативе прихватиле. Увек у БиХ има и утицаја са стране, појединаца и амбасада, који сматрају да БиХ не треба да буде у Отвореном Балкану - навео је Тегелтија.

- И сада се постављају питања у БиХ шта ја то радим овде. Знам да сва пословна заједница у БиХ апсолутно подржава иницијативу ОБ и она је за мене основ развоја наше друштва и знам да највећи број грађана у БиХ подржава овај пројекат - нагласио је он.

Фото: Танјуг

Абазовић: Свака иницијатива за помирење и прогрес има подршку Црне Горе

Премијер Црне Горе Дритан Абазовић изјавио је да ће свака иницијатива и механизам који може да води ка било каквом прогресу и помирењу имати подршку Владе Црне Горе.

- Прошлост не можемо да променимо. Све што можемо је да променимо будућности. На нама је избор да ли ту будућност видимо онако као што је до сада била прошлост на Западном Балкану или је видимо другачије - рекао је Абазовић.

- Да заједнички створимо бољу будућност засновану на економском прогресу, бизнису, већој мобилности грађана, већој могућности да остварујемо сарадњу на свим пољима и на већем пријатељству - казао је Абазовић.

Додао је да је прва степеница у грађењу међусобних односа да се води дијалог.

Абазовић је рекао да му се свидела идеја "грин лајна" као и о радној групи која ће интервенисати у случају кризе са енергентима или производњи и транспорту хране, и додао како ће Црна Гора дати допринос томе.

Додао је да је заинтересован за зајединчку одбрану од пожара и заједничку туристичку поноду земаља региона.

- Позивам вас да дођете у Црну Гору да поразговарамо о заједничким иницијативама. Верујем да је то једина могућност да се докажемо пред сопственим грађанима, али и пред Бриселом и Вашингтоном - рекао је Абазовић.

Фото: Танјуг

Обраћање Едија Раме

Албански премијер Еди Рама казао је да Отворени Балкан припада људима.

- Рат у Украјини чини да иницијатива Отворени Балкан буде још нужнија него што је била пре. Отворени Балкан нити је мој, нити Вучићев, нити Ковачевског, нити било чији, Отворени Балкан припада људима. Ово је један механизам како би се борили са кризама - истакао је Еди Рама.

Казао је да се синоћ састао са амбасадором САД у Београду Кристофером Хилом који је био на служби раније у Тирани и истакао да је Хил ветеран америчке дипломатије и да је дошао сада на самит у Охриду како би подржато Отворени Балкан.

- Веома је охрабрујуће и веома сам сретан што је са нама и премијер Црне Горе Дритан Абазовић, као и председавајући Савета министара БиХ Зоран Тегелтија, као и европски комесар за проширење Оливер Вархељи и наш пријатељ Габријел Ескобар путем видео везе - казао је Рама.

Казао је да је 60 одсто људи у Албанији подржало Отворени Балкан и да раст извоза и зарада пољопривредника из Албаније, захваљујући сарадњи у оквиру Отвореног Балкана.

Он наводи да су албанским земљорадници зарадила око 60 милиона евра од јануара до априла, што је дупло више него пре, захваљући Отвореном Балкану.

Обраћање Димитра Ковачевског

Македонски премијер Димитар Ковачевски на почетку се обратио присутнима, поздравивши све учеснике скупа, као и грађане Западног Балкана.

Фото: Танјуг

- Добро дошли у Охрид. Време је великих изазова, време које тражи заједништво. Бенефиција Отвореног Балкана је помагање међу држава. Ми се разумемо, помажемо једни другима, имамо заједнички циљ, да заједно идемо напред. Овде смо због бољег стандарда свих становника Западног Балкана. Идемо даље крупним корацима. Наш политички циљ је јединствен, земље Западног Балкана треба да буду део Европске уније. Тражимо да Европска унија препозна овај наш напредак. Због рата у Украјини морамо бити сви пажљиви - казао је Ковачевски.

Потписивање више споразума и меморандума

На самиту ће бити потписано више споразума и меморандума о сарадњи у области високог образовања, туризма, културе и пореских служби.

У Охриду ће, како је најављено, бити потписан Споразум о сарадњи на ЗБ у области међусобног признавања диплома и научних оцена издатих на високошколским установама и другим институцијама и Меморандум о разумевању о сарадњи у области туризма.

Такође, биће потписан Меморандум о разумевању о културној сарадњи на ЗБ и Меморандум о разумевању о сарадњи пореских управа на ЗБ.

Предвиђене су две пленарне сесије у области туризма и културе.

Лидери Отвореног Балкана састаће се и са представницима међународних организација.

На крају самита, председник Вучић и премијери Ковачевски и Рама одржаће конференцију за новинаре.

Самит је, иначе, почео у уторак после подне, у хотелу Метропол у Охриду, састанком лидера земаља Отвореног Балкана са министрима пољопривреде.

У уорак је одржана и радна вечера лидера Отвореног Балкана.

Регионална иницијатива са циљем повећања сарадње

Отворени Балкан је регионална иницијатива коју су успоставиле Албанија, Северна Македонија и Србија, са циљем повећања економске и друге сарадње три земље, као и побољшања међусобних односа.

Вучић, Рама и бивши македонски премијер Зоран Заев 10. октобра 2019. године започели су иницијативу која је неформално била названа "мали Шенген", а коју су подржале ЕУ и САД.

Циљ иницијативе, како је тада казао председник Вучић, јесте да олакша живот грађанима и побољша животни стандард.

На самиту у Тирани у децембру 2021. потписан је до тада највећи број докумената о сарадњи три земље.

Вучић, Рама и Заев потписали су Споразум о слободном приступу тржишту рада на Западном Балкану који омогућава увођење јединствене радне дозволе за те три земље и Споразум о повезивању система електронске идентификације грађана ЗБ.

Такође, у Тирани је потписан и Споразум о сарадњи у ветеринарској, фитосанитарној и области безбедности хране и хране за животиње на ЗБ и Споразум између Владе Србије и Савета министара Албаније о узајамном признавању одобрења овлашћених привредних субјеката за сигурност и безбедности (АЕОС).

Том приликом је потписан и Споразум између Владе Северне Македоније и Савета министара Албаније о узајамном признавању одобрења овлашћених привредних субјеката за сигурност и безбедности (АЕОС). На маргинама самита у Тирани потписан је и споразум о сарадњи акредитационих тела три земље.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (4)

ОВО СВЕ ЖЕЛИМ ШТО ПРЕ ДА ЗАБОРАВИМ: Швјонтек очајна после пораза у Мелбурну