АНАЛИЗА "НОВОСТИ": Шолцов пакет 3 + 1 за Србију

С. РОВЧАНИН ТОМКОВИЋ

08. 06. 2022. у 10:00

НЕМАЧКА подржава европски пут Србије и то је добра порука коју ће у Београд у петак донети канцелар Олаф Шолц.

АНАЛИЗА НОВОСТИ: Шолцов пакет 3 + 1 за Србију

Фото: Инстаграм принтсцреен/buducnostsrbijeav

Ипак, ту су и три лоше - очекује се да ће високи гост појачати притисак да се што пре склопи правно обавезујући споразум са тзв. Косовом, да се наша држава прикључи санкцијама које је ЕУ увела против Русије и да се РС окане "сецесионистичких идеја".

На овој компликованој "клацкалици" Београд мора да пронађе тас у корист интереса наших грађана, што у овом тренутку изгледа тешко оствариво. И сам председник Србије Александар Вучић истакао је да ће Шолц у Београд "доћи са тешким порукама за нас, које се многима неће допасти".

- Тих неколико сати са њим су од великог значаја. Немачка је за нас највећи трговински партнер и инвеститор, улаже у фабрике и запошљава 77.000 људи. Хвала канцелару Шолцу, јер је био коректан толико да су из његовог кабинета рекли да чак и да је Лавров дошао у Београд, дошао би и он, јер увек види решење у разговорима и у директном ангажману - навео је Вучић.

Аналитичар Драгомир Анђелковић каже, за "Новости", да "немамо превише простора да се надамо, али да у политици не треба ни да се прибојавамо".

- Он ће доћи са поруком да Србија и Косово треба да се договоре по моделу две Немачке, значи као две независне државе. Говориће и спровођењу реформи у Босни и Херцеговини, што је еуфемизам за централизацију. Такође, и да морамо да ускладимо политику према Русији са Европском унијом - објаснио је Анђелковић и додао да су то исте поруке које су већ речене када се Вучић састао са Шолцом у Берлину.

Фото: Архива "Новости"

Драгомир Анђелковић

Према његовим речима, позиције Немачке се не мењају и Шолц мора да се држи "ширих размера система", јер он није попут Владимира Путина или Доналда Трампа:
- На нама је да будемо љубазни и да одговоримо зашто не можемо да пристанемо и да идемо даље.

Карте Немачке су отворене одавно, а Шолц је само наставио политику коју је спроводила и канцеларка Ангела Меркел. У последње време је често говорио о Берлинском процесу који јача сарадњу у региону Западног Балкана.

- Путујем у регион пред Европски савет у јуну, са јасном поруком - Западни Балкан припада Европској унији. Интеграција шест земаља Западног Балкана у ЕУ више није ствар кредибилитета Европске уније, већ и њеног стратешког интереса. Годинама су државе предузимале интензивне реформе и припремале се за чланство. Одржавање обећања није само питање нашег кредибилитета. Сада више него икад, њихова интеграција је такође у нашем стратешком интересу рекао је он на конференцији прошлог петка. Први циљ је оживљавање Берлинског процеса. Желимо да то промовишемо - рекао је Шолц најављујући мини- турнеју, на чијој је траси и Београд.

РАЗМЕНА СЕДАМ МИЛИЈАРДИ ЕВРА

ТРГОВИНСКА размена са Немачком прећи ће ове године седам милијарди евра. Само за прва три месеца ове године, скочила је за 26 одсто у односу на лане. То значи да бројке показују да на ову земљу одлази 15 одсто укупне размене са иностранством и она је на врху листе земаља са којима тргујемо.

Сузана Грубјешић, из Центра за спољну политику, рекла је за "Новости" да је долазак Шолца изузетно важан, како због развијених билатералних односа и позиције Немачке као најважнијег спољнотрговинског партнера Србије и појединачно највећег инвеститора, тако и због регионалне сарадње и унапређења односа на Западном Балкану и европске перспективе.

- Наравно, рат у Украјини, његове последице и позиционирање Србије је сигурно међу најважнијим темама на сваком састанку, па ће несумњиво бити и на овом. Без сумње је и наставак дијалога Београда и Приштине и даље високо на листи приоритета, имајући у виду и појачани ангажман нове немачке владе и недавни састанак у Берлину са председником Вучићем и Аљбином Куртијем. Након Београда, Шолц одлази у Приштину и очекујем да понови став да се сва отворена питања морају решити кроз дијалог и уз испуњавање раније преузетих обавеза. За Београд је неупитно да се не слаже са захтевом за признање Косова, већ да се кроз дијалог дође до компромисног и одрживог решења након којег би могла да уследи и нормализација односа.

Фото: Принтсцреен/Прва

Сузана Грубјешић

Некадашњи немачки европосланик Кнут Флекенштајн који је често долазио у Србију, рекао је јуче на конференцији "Европска унија као стратешки избор - искуства Србије и Румуније" говорећи о усклађивању спољне политике Србије и ЕУ око украјинске кризе, да ако се деле исте вредности, то значи да се дели и иста спољна политика.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (36)

АЛБАНЦИ У ПАНИЦИ: Нестају им људи на Косову и Метохији, подаци су драстични - у лажној држави и сами признају: Општи очај живота!