ПРЕД ВУЧИЋЕМ ОСАМ ИЗАЗОВА: Анализа Новости - шта ће бити највећа искушења српског председника у новом мандату
ОСАМ кључних изазова наћи ће се пред Александром Вучићем у наредних пет година на месту председника Србије. То су дипломатска одбрана Косова и Метохије, борба за очување "Дејтона" и Републике Српске, наставак европског пута, одржавање војне неутралности, одолевање да се прикључимо санкцијама Русији, битка за енергетску сигурност, чување српске економије и политичке стабилности у земљи.
За успех Србије, на челу са Вучићем који нови полудеценијски мандат почиње у јеку рата у Украјини и тектонских промена на глобалном нивоу, сматрају саговорници "Новости", пресудно ће бити да ли ће и у којој мери успети да одржи равнотежу изградње добрих односа са кључним играчима и на Истоку и на Западу.
Бивши шеф дипломатије Владислав Јовановић каже нам да ће за овај политички подухват Вучићу бити потребно много стрпљења, мудрости и тешких одлука, да времена која долазе нису лака, али и да је председник Србије до сада показао вештину маневрисања:
- Грађење што бољих односа са свим великим силама даје једну врсту гаранције да офанзивни притисци дугорочно не би били прејаки да нас смртно угрозе, управо због интереса и једне и друге стране да нас задрже у својој орбити или бар у њеној близини. Питање Косова и Српске ће бити у врху листе тема са којима ће Вучић одлазити на спавање и будити се ујутру. У околностима украјинске кризе, Србија ће нарочито бити суочена са притисцима око КиМ.
Јовановић указује и на важност унутрашње стабилности. С тим у вези додаје да је добро што Вучић најављује ширење лепезе политичке сарадње и ван досадашњих оквира, што има за циљ да неутралише отпоре и да од противника направи савезнике.
Огњен Карановић, из Центра за друштвену стабилност, каже да је наставак очувања политичке стабилности у земљи већ остварен убедљивом победом Вучића на председничким изборима. И Карановић као можда највећи изазов види отворено питање јужне српске покрајине, а одмах затим и ситуацију у БиХ:
- Суочавамо се са опасним антидејтонским деловањем бошњачког политичког Сарајева, удруженог са различитим иницијативама Запада да од Босне направе унитарну, квазиграђанску државу, која би сутра била бошњачка, на штету интереса српског и хрватског народа, као конститутивних. Тема ће, наравно, бити и руско-
-украјински сукоб и некоректни притисци и понашање Запада да заузмемо страну. Србија ће, како је Вучић у много наврата поручио, остати доследна себи, трудиће се да очува европски пут и задржи партнерске релације са САД, Русијом и Кином.
ОСТАТИ НЕУТРАЛАН У ОБРУЧУ НАТО
ОД ПОСЕБНЕ важности у наредном периоду биће очување наше војне неутралности. То ће, сматра Владислав Јовановић, бити велики изазов с обзиром на отежавајућу околност да је Србија окружена чланицама НАТО. Огњен Карановић каже да штитећи војну неутралност на путу европских интеграција, а истовремено путем регионалних иницијатива попут "Отвореног Балкана", савезништвом и братским односима са Мађарском ми безбедносно утврђујемо Србију.
Препоручујемо
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)