АЛАРМ НА ЗАПАДУ ЗБОГ СПОРАЗУМА ПУТИНА И ВУЧИЋА: Повољан гасни аранжман трн у оку Приштини и њеним моћним менторима
БЕЗ обзира на нове уцене и притиске које Запад у све интензивнијем дипломатском десанту спрема за Београд, а након разговора српског и руског председника Александра Вучића и Владимира Путина и договора о гасу, наша земља неће мењати већ утврђени спољнополитички курс, нити се прикључити санкцијама Москви.
Поводом порука да је дошао крај политике "седења на две столице", из српског државног врха поручују да наша земља седи само на једној столици - српској, а да рестриктивне мере не уводимо не због гасног аранжмана већ из принципа, јер смо на својој кожи најбоље осетили шта санкције значе.
И председник Вучић је поводом притиска на Београд јер се не прикључује казненим мерама против Москве, био јасан да ту није реч ни о љубави или мржњи, већ о интересу Србије. Вучић је нагласио да никада неће попустити под притисцима и више пута је поновио да наша држава није заљубљеник ни Истока ни Запада.
Само дан након договора Вучића и Путина, у Београд су са већ добро познатим опомињућим порукама о нашој "проблематичној" сарадњи са Русијом и могућим последицама по европски пут, али и стране инвестиције, стигли европски комесар за проширење и позната лобисткиња за косовску независност и дежурни критичар српске власти посланица Европског парламента Виола фон Крамон. Следеће недеље у Србију стиже и немачки канцелар Олаф Шолц. Неколико дана пре њега у Београду ће боравити и руски шеф дипломатије Сергеј Лавров.
Фон Крамонова је у понедељак после састанка са Вучићем рекла да су имали искрен разговор, али и поновила да Србија мора да одабере страну, јер "није добро бити на страни Путина, односно на погрешној страни историје". Додала је и да је "у интересу Србије да призна Косово". Вучић је истакао да ће Србија још интензивније наставити да следи свој европски пут и нагласио да наша земља озбиљно и одговорно приступа регионалној политици и да је због тога и препозната као поуздан и одговоран партнер у региону.
Разговор Вучића и Путина попалио је аларме не само у западним центрима моћи, већ и у региону, где је увелико на снази "тројни пакт" против Србије између Приштине, политичких кругова у Подгорици предвођених Милом Ђукановићем и бошњачког фактора у Сарајеву.
По већ опробаном рецепту да од избијања украјинске кризе користе сваку прилику да се обруше на Београд и оптуже нас да смо продужена рука Русије на Западном Балкану, први се огласио премијер лажне косовске државе Аљбин Курти. Он је тако прокоментарисао да "лидери Русије и Србије сада договоре постижу путем телефонских разговора и да не морају више ни да се састају". Њему се одмах прикључила и председница привремених институција у Приштини Вљоса Османи, позивајући ЕУ да казни оне који су уз Русију.
На Куртијеве ударе на председника Србије, у понедељак је одговорио директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић, који је премијеру лажне државе поручио да би му било боље да обезбеди храну и грејање за косовске Албанце уместо што напада Вучића, који му је, очигледо, највећи проблем. Петковић је на "Твитеру" навео да је Курти, кога је назвао кибицером, после неуспешног излета у САД узнемирен због договора који је телефоном постигао Вучић.
Политички аналитичар Драгомир Анђелковић каже, за "Новости", да је притисак Запада да се сломи Србија непрекидан, али да смо на то већ навикли:
- Да смо нека друга земља, да је овакав аранжман, на пример, добила Бугарска, онда би она била у великом проблему. А ми смо ионако стално у великом проблему са Западом због Косова и Српске, које нам стално отимају. Кад нас већ притискају око КиМ и РС, није толико страшно ни то да ли ће нас притискати и због Русије и гаса. Ми не можемо да попустимо ни око Косова ни око РС, то је за нас национална капитулација, а самим тим је јасно да не можемо да попустимо ни када је реч о односима са Москвом. А кад је још у питању и гас, па нисмо ваљда полудели да наша деца немају да се греју током зиме и да нам индустрија не ради. Притискали нас, не притискали - за нас је то прави пут.
НАТО ЧЕТВОРКА СПУСТИЛА РАМПУ
ЧЛАНИЦЕ Парламентарне скупштине НАТО, Грчка, Румунија, Словачка и Шпанија, које не признају Косово, још једном су потврдиле пуну подршку суверенитету и територијалном интегритету Србије. Делегације ових земаља на пролећном заседању ПС НАТО у Вилњусу пренеле су овај став представницима наше Народне скупштине.
Српска страна упознала је саговорнике са чињеницом да се Приштина не придржава одредаба Вашингтонског споразума, будући да је поднела захтев за чланство у Савету Европе, као и да готово десет година не спроводи одредбе Бриселског споразума о формирању Заједнице српских општина.
АЛБАНИЈА ОД СУТРА НА ЧЕЛУ СБ УН
ОД сутра, 1. јуна, Албанија ће, као нестална чланица, месец дана председавати Саветом безбедности УН. У Њујорку ће за СБ бити задужени премијер Еди Рама и министарка спољних послова Олта Џачка, која је најавила да ће током председавања Тирана уложити значајне дипломатске напоре за изолацију Русије.
Албанија је прошле године први пут изгласана за једну од 15 несталних чланица СБ. САД, Велика Британија, Француска, Русија и Кина су сталне чланице СБ, док осталих 10 земаља имају двогодишњи мандат.
БРНАБИЋЕВА: НИСАМ МОГЛА ДА САЊАМ
ПРЕМИЈЕРКА Ана Брнабић изјавила је да је председник Вучић договором о повољној цени гаса са Путином урадио велику ствар за Србију и добио више него после претходног разговора са руским председником прошле године, и то под "100 пута тежим околностима".
Брнабићева се осврнула и на изјаву оснивача Форума за етничке односе Душана Јањића да "Путин и Вучић преговарају као дилер и наркоман", коју је назвала скандалозном и оценила да то показује фрустрацију јер је српски председник "нешто извојевао, и то сам".
- Добили смо исте услове, али не чак ни на шест месеци, него на три године, и то у време када је таква нестабилност, када су ненормалне цене и када ће цене тек расти за зиму. Ово што је он успео је нешто што нисам могла ни да сањам - нагласила је Брнабићева.
ДАЧИЋ: ЛИЦЕМЕРНЕ КРИТИКЕ
ШЕФ српског парламента Ивица Дачић указао је на парадокс да људи са Запада не виде ништа лоше у томе када они иду да се виде са руским представницима, а нама то замерају:
- Поштовање Русије према Србији и председнику Вучићу је очигледно. С друге стране, морамо да водимо рачуна и о другој страни, а да се не сврставамо. Сада је за Србију питање Украјине истовремено и питање Косова и Метохије. Ако у Савету безбедности УН Русија и Кина не ставе вето, да ли је нама неко обећао да неће дати да се Косово кандидује за чланство у НАТО? Ми сада одлучујемо и о нашим сопственим интересима. Треба да видимо шта је за нас најбоље, сада гледамо шта имамо од Русије, а шта од ЕУ. Морамо да чувамо наше интересе, да дипломатијом очувамо наше односе на више линија.
МИХАЈЛОВИЋЕВА: ОБЕЗБЕЂУЈЕМО РАСТ
ОДЛИЧНО је да имамо споразум о гасу, јер то значи мирну зиму и уједно развој привреде који није могућ без стабилности у гасном сектору. Добра је и цена, као и период од три године, колико је рекао председник да ће важити нови уговор - рекла је у понедељак потпредседница Владе и министарка енергетике Зорана Михајловић.
Она је додала да Србија има добру могућност, захваљујући добрим односима двојице председника:
- Договор о снабдевању гасом велики је резултат за безбедност Србије и за привредни раст.
ХАРЧЕНКО: НЕПОКОЛЕБЉИВИ БЕОГРАД
АМБАСАДОР Руске Федерације у Београду Александар Боцан - Харченко изјавио је да се Србија не прикључује санкцијама против Русије, да је та позиција чврста и непоколебљива и да нема никаквих основа да се мисли да је руководство Србије може кориговати.
- У много чему ово несврставање са антируским мерама има, рекао бих, моралну и политичку компоненту, такву да овде у Русији, узимајући у обзир наше посебне везе, духовну сферу, блискост међу нашим народима, у принципу, не могу да замисле како Србија може да делује на страни оних који воде русофобичну политику. Нема прекида у развоју сарадње Москве и Београда. Последњих месеци не да не стагнирамо, чак није било ни прекида у развоју и реализацији великих пројеката - нагласио је Боцан-Харченко.
ШТА СУ ПРЕДНОСТИ ДОГОВОРА ДВОЈИЦЕ ЛИДЕРА И КАКО ЋЕ СЕ ОДРАЗИТИ НА СРПСКУ ПРИВРЕДУ
КАД ГАС БУДЕ 3.500 ДОЛАРА, МИ ЋЕМО ГА ПЛАЋАТИ 350
НОВИ гасни аранжман који је договорен између Александра Вучића и Владимира Путина представља победу за нашу земљу, јер обезбеђује сигурно снабдевање привреде и грађана по повољним ценама.
Овако стручњаци оцењују постигнути споразум о снабдевању Србије плавим горивом у наредне три године. За највећи део потрошње - 2,2 милијарде кубних метара годишње, наша држава ће плаћати од 340 до 350 долара за 1.000 кубних метара, у зависности од цене нафте на тржишту. До овог споразума долази у веома тешким околностима, усред енергетске кризе, када светски аналитичари процењују да ће редовна цена плина током хладних дана бити око 3.500 долара за 1.000 кубика. Ако се тај мрачни сценарио обистини, то значи да би Србија током зиме могла да има и десет пута јефтинији гас. Уговором се не одређује прецизна цена гаса, већ формула према којој ће се она обрачунавати. Србија ће повољно набављати плаво гориво, јер је обезбеђено да наставимо да користимо нафтну формулу.
- Договор о примени нафтне формуле, који омогућава снадбевање гасом по прихватљивим ценама, представља победу за Србију - оценио је у понедељак професор Електротехничког факултета у Београду Никола Рајаковић. - Набавка додатних количина, од 0,8 милијарди кубика годишње, биће други аранжман, који ће бити скупљи.
Професор Економског факултета Љубодраг Савић оцењује да је Србија постигла веома добар споразум у изузетно тешко време.
- Договорен је бољи аранжман него што је већина у нашој земљи очекивала. Очекивало се да ће део у формули за обрачун бити везан за берзанско кретање гаса, што би било много лошије решење.
Он је указао и да ових дана можемо да чујемо различите спекулације, попут оних да ће нам инвеститори отићи зато што нисмо увели санкције Русије.
- А, где они могу да нађу јефтинији гас и струју, па они су овде због тога - објашњава Савић. - Да имамо берзанску цену плавог горива, то инвеститорима, свакако, не би одговарало.
И стручњак за енергетику Жељко Марковић сматра да је постизање трогодишњег споразума веома важно за привреднике. То значи да ће имати извесну цену гаса у том периоду и да ће моћи да планирају своје пословање - наводи Марковић. (Е. Б. Т.)
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
РУС КОМЕ СЕ КЛАЊА ЦЕЛА СЕВЕРНА КОРЕЈА: Да није било њега Ким не би владао - дао руку за Великог вођу (ФОТО)
СКРОМНИ руски сељак из Сибира променио је историју Северне Кореје. Династија Ким Јакову Новиченку највише дугује што је данас на власти.
05. 11. 2024. у 09:14
Коментари (9)