ПРИШТИНА ДАНАС ПОДНОСИ ЗАХТЕВ ЗА СЕ? Званичници лажне државе шансу за ула­зак виде у украјинској кризи

М. СТАНОЈКОВИЋ

12. 05. 2022. у 09:00

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се уживо из Брисела на­кон састанка са комесаром Европске уније за проши­рење и суседску полити­ку Оливером Вархељијем.

ПРИШТИНА ДАНАС ПОДНОСИ ЗАХТЕВ ЗА СЕ? Званичници лажне државе шансу за ула­зак виде у украјинској кризи

Фото Архива

Председник је коментари­сао вест да ће Приштина су­тра поднети захтев за члан­ство у Савету Европе.

- Тешко питање за нас. Очигледно је да неки људи раде на дестабилизацији целог региона и на дестаби­лизацији Србије. Ако они то ураде, онда је јасно да за њих не постоји ни Бриселски ни Вашингтонски споразум, ни Резолуција 1244 и да у пот­пуности укидају међународ­ни правни поредак. Биће ин­тересантно да видимо ко ће све од оних који се заклињу у поштовање међународног јавног права да подржи не­што тако. Ми ћемо одгово­рити озбиљно и одговорно и снажно штитити своју земљу - рекао је председник.

- Ми ћемо у складу са својим интересима да доно­симо одлуке - рекао је пред­седник на питање новинара о новим притисцима за уво­ђење санкција Русији.

Фото: Принтсцреен/ТВ Пинк

Сценарио о захтеву за чланство Приштине је наја­вљиван претходних дана, а још гласније после позитив­них сигнала, које су званич­ници лажне државе добили из Берлина.

На изјаву канцелара Ола­фа Шолца о подршци, јуче се позвао и Јетон Зуљфај, по­литички саветник премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија.

Тзв. Косово шансу за ула­зак у СЕ види у украјинској кризи, а посебно после исту­пања Русије, јер је Москва за њих досад била препрека.

Иницирањем чланства у међународним организа­цијама, по ко зна који пут, привремене приштинске институције су прекршиле Вашингтонски споразум, а будући да већина чланица СЕ признаје независност Косова, наша позиција неће бити нимало лака.

Сарадник Института за европске студије Слободан Зечевић истиче да је наша шанса код држава чланица које нису подржале Косово.

Фото: Танјуг/АП пхото

- Чланице које су при­знале независно Косово ће сигурно једва чекати да по­држе чланство. За одлуку је потребна двотрећинска већина. Постоји и могућ­ност да се Косово прими као придружени члан, а то је нижи статус. Могуће је да ће се наћи такво међуреше­ње. Оно би за Србију, можда, могло да буде мање штетно.

Ипак, с друге стране, будући да "свака чланица мора да прихвати принци­пе владавине права", како се наводи у Статуту Савета Европе, грубо кршење људ­ских права, које се свакод­невно догађа на КиМ, се занемарује:

- Када се воде расправе у УН, одређене европске силе, поготово Велика Британија, игноришу чињеницу да ова државна творевина не поштује никаква права.

Фото: З.Ј.М.

Савет за националну безбедност

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић у наредних 48 сати сазваће сед­ницу Савета за националну безбност, а поводом захтева који је При­штина спремила за пријем у Савет Европе. На тој седници требало би да се покрену сви политички механизми који су на располагању нашој земљи како би се спречило учлањење тзв. Косова.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).

16. 11. 2024. у 20:23

Коментари (0)

АКО НЕ МОГУ ДА ПОБЕДИМ, НЕЋУ НИ ИГРАТИ: Рафаел Надал емотиван пред Дејвис куп (ВИДЕО)