"МАЈДАН ДВА" ЗА ВУЧИЋА! У сталне притиске Запада да уведемо санкције Русији уведена нова компонента - насилна промена власти
ПРИТИСЦИ Запада да обезбеди потпуно савезништво Србије у сукобу на истоку Европе и натера Београд да уведе санкције Русији, добили су још једну опасну компоненту - претњу насилном променом власти у нашој земљи.
Задатак да "у игру" уведе могућност да се у Србији догоди нова "обојена револуција" очигледно је добио један од дежурних критичара наше земље Јануш Бугајски, сарадник фондације Џејмстаун из САД.
Он се у свом већ добро познатом нападачком стилу поново обрушио на Србију и председника Александра Вучића, којима већ месецима покушава да пришије етикету експонента Кремља у региону:
- Што се Вучића тиче, он толико зависи од Москве сада, да чак говори да ће ситуација бити још гора ако он не буде подржан на наредним изборима. У Србији је потребан други Мајдан, друга револуција. Ако се странка (СНС, прим. аут.) не може реформисати и ако не изгуби изборе, једини избор је да ураде оно што су Украјинци урадили кад су збацили своју коруптивну владу која је била повезана са Москвом - рекао је Бугајски.
Ове опасне изјаве Бугајски шаље у јеку предизборне кампање у Србији, која, иначе, протиче у атмосфери подгреваној од дела опозиције да није важан дан избора, већ дан после, и да није искључен сценарио позивања на изборну крађу и протесте.
Поруке Бугајског звуче још злокобније, имајући у виду страшан пример куда је Украјину одвела промена власти на улици, 2014. Протесте су годину дана раније покренуле присталице Виктора Јушченка, који је сматрао да је победа Виктора Јануковича, тадашњег премијера Украјине, последица изборне преваре. Јушченко је био заговорник уласка Украјине у НАТО, те се ова победа, која се назива Мајдан по главном тргу у Кијеву где су одржавани протести, више сматрала победом ЕУ и САД над Путином и Русијом.
Председник Народне скупштине и лидер социјалиста Ивица Дачић каже, за "Новости", да га не изненађује став Бугајског о Мајдану у Србији, имајући у виду да је то "човек који као компромис између Срба и Албанаца види наше признавање независног Косова":
- Верујем да је његово призивање крвопролића у Србији јалов посао, јер су овдашњи поклоници идеологије Бугајског и њему сличних, који су својевремено палили нашу Скупштину, у упадљивој мањини. То народ сигурно неће дозволити поучен горким искуством Украјинаца, којем сведочимо ових дана, а које су западни пријатељи усрећили на Мајдану, сервирајући им у обландама демократије и слободе рехабилитацију нацизма.
Бивши шеф дипломатије Владислав Јовановић каже нам да се Бугајски већ доказао као злогласник који стоји иза политике центара моћи на Западу, а коју они не желе званично да открију. Он указује и да су избори идеалан моменат за растурање претњи о сценаријима насилне промене власти, јер у борби за гласове може да се деси да неко превише падне под утицај таквих најава и да искочи из свог природног шава и почне да ради у корист званичне политике тих кругова:
- То указује и да стварне намере појединих западних партнера према нама нису увек у складу са њиховим тапшањем по нашим раменима. Видимо шта се десило не само у Украјини него у многим земљама у свету где је било покушаја да се на власт доведу они који су по њиховој мери. Ово се и могло очекивати од Запада који је сада у пуној офанзиви и хоће да натера све земље да се прикључе њиховој политици према Русији. Јер, иако то на први поглед не изгледа тако, и даље је далеко већи број земаља у свету које се нису прикључиле санкцијама Москви. То је слаба тачка Запада, тога су и сами свесни и покушавају на све начине да повећају тај број. А посебно су на удару земље попут Србије, које промовишу заражавајући пример залагања за међународно право и неутралност.
И Дејан С. Милетић из Центра за проучавање глобализације, напомиње да је Бугајски познат човек који је све што је могао учинио у свом ангажману да ослаби позицију Србије, стално је оптужујући за проруску оријентацију:
- Слабљење Србије је и потреба САД, а у том послу се очигледно не искључују и покушаји насилне промене власти. Тако нешто било би потпуно контрапродуктивно јер би се било каква нестабилност у Србији прелила и на читав регион. Ми смо демократска земља, стабилна, гарант мира у региону и то би Бугајски морао да зна као човек који се представља да добро познаје Западни Балкан.
БАЈДЕН ДА ПОГУРА КОСОВО У НАТО
У ПИСМУ које послала шефу Беле куће Џозефу Бајдену, председница привремених приштинских институција у покрајини Вљоса Османи тражила је помоћ САД за улазак Приштине у НАТО. У писму послатом америчком лидеру 10. марта, она је навела да је, након руског напада на Украјину, придруживање НАТО "приоритет националне безбедности". Она није пропустила да оптужи Русију да "поткопава Приштину и дестабилизује цео Западни Балкан".
* * * * * * *
ДРЖАВНИ ВРХ СРБИЈЕ УПОЗНАО АУСТРИЈСКОГ КАНЦЕЛАРА КАРЛА НЕХАМЕРА У БЕОГРАДУ СА ПОЗИЦИЈАМА НАШЕ ЗЕМЉЕ
Стуб смо мира, спречићемо преливање нестабилности на Балкан
СТАВ Србије је да осуђује кршење територијалног интегритета Украјине, али да не жели да уводи санкције Русији, и то је, иако га не поздрављају у потпуности ни ЕУ и други партнери, а ни сама Москва, принципијелна позиција земље која је прошла кроз агресију 1999, а пре тога и кроз санкције, од којих су највише трпели грађани. Србија је у доста специфичној ситуацији и, поред притиска, земља је која поштује међународно право и принципе.
То је јуче поручила премијерка Србије Ана Брнабић након састанка са аустријским канцеларом Карлом Нехамером у Београду. Она је свом колеги из Беча пренела и да је Србија стуб мира и стабилности на Западном Балкану, који неће дозволити да се било каква нестабилност прелије на овај део Европе.
Канцелар Нехамер јуче се састао и са председником Вучићем, а шеф српске државе рекао је високо ценимо ангажовање Аустрије за проширење ЕУ и њихову подршку европском путу наше земље. Вучић је аустријског канцелара детаљно упознао са актуелном ситуацијом у региону.
Нехамер је рекао да због "рата у Европи на који нико није рачунао, важно да се ЕУ јасно одреди према земљама Западног Балкана и подвуче да оне припадају Европи и Унији, као и да се убрза њихов европски пут".
Препоручујемо
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (12)