НА СТАРТУ И ТРИ ДАМЕ: Странке и коалиције за учешће у трци за председника Републике пријавиле осам кандидата
ЗА председничку трку на изборима 3. априла пријавило се осам кандидата, међу којима су и три даме.
Испред коалиције око напредњака "Заједно можемо све", уз подршку социјалиста и СВМ, кандидовао се Александар Вучић који трчи трку за свој други мандат. Актуелни председник дипломирао је на Правном факултету.
Пред бираче ће и два универзитетска професора, и то Милош Јовановић испред коалиције НАДА, који предаје на Правном факултету, и др Биљана Стојковић (Морамо), редовни професор Биолошког факултета. Некадашњи начелник Генералштаба Војске Здравко Понош браниће боје тима "Уједињени за победу Србије", док је професор књижевности који је недавно одбранио и мастер рад на ФПН "Реформе изборног система Србије - идеје, предлози, концепти" Бошко Обрадовић, кандидат Патриотског блока око Двери.
Најмлађа међу учесницима је Милица Ђурђевић Стаменковски испред Заветника која је дипломирала на ФПН. У игри је још једна дама Бранка Стаменковић (Суверенисти) која је у биографији написала да преводи књиге из области астрологије, али и пише на ову тему. Мишу Вацића предложила је Српска десница.
Према правилима, победник на изборима је онај ко освоји најмање један глас преко 50 одсто изашлих бирача. Уколико то никоме не пође за руком у првом кругу, организује се други са два кандидата који су остварили најбоље резултате или више њих уколико има оних који су добили једнак број гласова. Ново гласање биће одржано 15 дана после првог "полувремена".
Аналитичар Дејан Вук Станковић рекао је да су велике шансе да ће Србија добити председника у првом кругу избора.
- Кључна су два питања - да ли и у којој мери Вучић може да понови победу у првом кругу са избора из 2017. године и да ли и у којој мери кандидатура појединих опозиционих лидера може да подигне резултат њихових парламентарних и београдских листа - истакао је Станковић. - Озбиљне трке између председничких кандидата нема, јер је Вучић по рејтингу убедљиво испред осталих кандидата. Питање је само да ли ће освојити више од 50 одсто укупног броја изашлих на изборе у првом кругу.
Они који буду желели да користе државни новац за кампању имаће на располагању око 922 милиона динара колико је предвиђено буџетом.
РАНИЈЕ БИЛА ВЕЋА КОНКУРЕНЦИЈА
НА ранијим председничким изборима, од 2000. године, па наовамо, само је једном, 2003. године, било мање кандидата него сада. Тада је трку за председника трчало шест кандидата, док их је годину раније било 11. Када се 2004. бирао нови председник државе, на стартној линији је било чак 15 представника странака и коалиција. Године 2008. било их је било деветоро, 2012. - 12, а 2017. године је у трку ушло 11 такмичара.
РЕДНИ БРОЈ 18. МАРТА
БРОЈЕВИ под којима ће се кандидати за председника наћи на гласачким листићима биће обелодањени 18. марта после жреба. У једном бубњу ће се наћи имена и презимена, а у другом бројеви. Најпре ће се извлачити име, а онда и број под којим ће бити на листићу. То значи да редослед предаје кандидатуре не утиче на позицију, па може да се деси да кандидат који је први донео документацију буде последњи на листићу и обратно.
УЗАСТОПНО ДВА МАНДАТА
ПРЕМА Уставу Србије, председник може бити исти у два узастопна мандата. То значи да актуелни председник државе Александар Вучић, уколико сада победи на изборима и добије још пет година службе на Андрићевом венцу, неће имати право да се за функцију председника кандидује на следећим изборима.
Препоручујемо
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (8)