ОД ПАРА ЈЕ ВАЖНИЈИ ОСЕЋАЈ ДА ДРЖАВА БРИНЕ: Да новац из буџета може да утиче на то за кога ће се пензионери определити на изборима
ОТКАКО је кренула епидемија вируса корона пре две године, држава је грађанима уплаћивала новчану помоћ у неколико варијанти, а посебна група о којој се бринуло били су пензионери. Они су за ово време укупно добили по 35.000 динара посебне помоћи и још 19.000 динара које су примили сви грађани.
Да ли та помоћ од 54.000 динара може да утиче на гласање те циљне групе на предстојећим председничким, парламентарним и београдским изборима 3. априла? Неки сматрају да је то поткупљивање гласача, док други у томе не виде ништа лоше и да држава, ако има новца, и на такав начин треба да брине о најстаријим грађанима, а они да гласају за онога за кога верују да ће најбоље управљати земљом.
Политички аналитичар Владимир Пејић нам каже да не би могао да се сагласи да једнократном помоћи може да се купи глас, али да укупна политика која се води према одређеној категорији, као што су у овом случају пензионери, може да утиче на то за кога ће они гласати:
- Било је и смањивања пензија пре неколико година, па су пензионери већином гласали за владајућу партију. Битно је уверити их да се води исправна политика, која ће донети стабилност за будућа времена. Кад би они мислили да ће за две, три године бити несигурне и нередовне пензије, ни дупло више новца да им се сада једнократно да, не би помогло да они гласају за владајућу странку. Наравно да помоћ која се исплаћује утиче на њих, али то је и симбол сигурности и снаге државе, који показује да држава има новца и да може да обећа сигурност у неком наредном периоду.
Милош Грабунџија из Синдиката пензионера Србије "Независност" сматра да ће помоћ коју су сениори добили од државе и те како утицати на њихово гласање у априлу:
- На већи број пензионера, можда око 60 одсто, утиче. То су они који су слабијег здравља и образовања. Та помоћ сигурно делује да партија на власти добије њихове директне, али и капиларне гласове из породице и блиског окружења. Друга група пензионера каже - дај да узмемо што дају, јер, кад прођу избори, тога више неће бити. Али, они гласају за кога мисле да треба и на основу неких других критеријума. У сваком случају, многима је та помоћ добродошла, намирили су неке потребе, нарочито сад кад је ненормално све поскупело, а посебно храна и лекови. Људи више не купују килограм јабука, већ по две, и не узимају кекс који воле, већ онај најјефтинији.
С друге стране, социолог, професор Владимир Вулетић каже да људи не воле да имају осећај да их је неко купио:
- Тај износ новца је за неке значајан, а за неке није. Онима који имају минималне пензије, то је огромна и добра мера. Али ја немам осећај да је та помоћ везана за куповину гласова. Давана је још док избори нису били актуелни и везана је конкретно за корону и подизање укупне економске активности. Држава је тај новац могла да уложи у јавне радове или за подизање привредне активности, али је дала пензионерима да га потроше у продавници. Истраживања су показала да је то имало утицаја на економску активност и смањење друштвених неједнакости. Када се гледа укупна маса тог новца која је потрошена, види се да даје те ефекте.
Вулетић подвлачи да не види директну везу те новчане подршке и предстојећег гласања, јер кад би било везе, сви редом би онда гласали за оног ко им да паре:
- Мислим да је држава показала да брине о људима када им је тешко и некоме то значи. Суштина је у тој бризи и да осете да их држава није заборавила. Тај осећај је важан и он може да утиче како ће неко гласати.
НОВАЦ СЕ ВРАТИ ОДАКЛЕ ЈЕ И ДОШАО
ГРАБУНЏИЈА сматра да се већина новчане помоћи коју су пензионери добили у фебруару већ вратила држави:
- Пензионери су 10. фебруара добили по 20.000 динара помоћи, а до 15. фебруара се плаћа порез на имовину, па су многи те паре искористили да плате за целу годину и буду мирни. Онима који имају по 18.000 динара месечну пензију није лако да одвоје те паре за порез, па је и ово добродошло да бар ту обавезу реше.
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)