АКО ОВО НЕ ПРИХВАТИТЕ,БОМБЕ ЋЕ ПАДАТИ: Мадлен Олбрајт је претила у Рамбујеу, а на данашњи дан пре 23 године српска делегације је рекла "не"
ПРЕГОВОРИ српских власти и косовских Албанаца у Рамбујеу код Париза, који су почели 6. фебруара, прекинути су на данашњи дан 23. фебруара 1999. без потписивања споразума, после чега је уследило НАТО агресија на СРЈ.
Преговоре је аиницирала Контакт група, коју су предводили Кристофер Хил из САД, Борис Мајорски из Русије и Волфганг Петрич из Европске уније. Њима су присуствовали представници тадашње власти СРЈ и представници косовских Албанаца. Али, иако су они названи мировном конференцијом, ако се у обзир узме то како су текли, тешко да би се заиста могли назвати мировним.
Крах конференције, након безуспешних 17 дана означио је крај покушаја да се косовска криза реши мирним путем, док су сведочења потврђују да су они пре представљали покушај булдожер дипломатије и државног секретара САД Мадлен Олбрајт да се вештом манипулацијом Србији отме Косово и Метохија, а да се, ако то не успе, да се нађе формални повод за рат против Србије.
Цео процес је имао карактер једностраности и представљао демонстрацију силе САД, која је тада била једина суперсила. Члан делегације СРЈ Никола Шаиновић сведочио је да правих преговора није било јер се две делегације нису ни састале, а да посредничка тројка Хил, Петрич и Мајорски није представила концепт решења које би требало да садржи два главна питања: суверенитет и аутономија.
Он је рекао да је од српске стране затражено да не призна сецесију, већ да потпише "начин на који ће Косово, 'у складу са вољом народа', добити коначни статус на међународној конференцији за три године".
У књизи „Пут у Рамбује” др Предраг Симић навео је да су спорне одредбе преговора биле војно присуство НАТО у СР Југославији и одржавање референдума на Косову и Метохији, после три године. Према том документу, НАТО је требало да на располагање добије читаву територију СРЈ, ваздушни простор, територијалне воде, луке, аеродроме, електронски спектар јавних комуникација. НАТО трупе могле су да носе оружје по сопственом наређењу и могле да лише слободе које хоће лице и да га изведу пред „одговарајућег званичника“, причао је Никола Шаиновић.
Хенри Кисинџер, чувени државни секретар САД из седамдесетих година 20. века, ове преговоре је назвао „провокацијом“ за Србију, а сам процес је добио колоквијално име „алиби дипломатија“, због изостанка праве намера да се дође до решења.
Током конференције у Рамбујеу, Мадлен Олбрајт, тадашњи државни секретар САД била је прецизна:”Ако ово не прихватите, бомбе ће да падају.”
На жалост, то нису биле празне претње, тако да је убрзо уследило је бомбардовање тадашње СР Југославије које је српском народу нанело несагледиве материјалне и људске губитке, док су трупе КФОР-а ушле на Косово и Метохију.
БОНУС ВИДЕО: ИСТОРИЈСКО ИЗВИЊЕЊЕ ЗА БОМБАРДОВАЊЕ: Земан је једини који је био искрен
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ШУТАНОВАЦ У БРАКУ СА ЋЕРКОМ МИРОСЛАВА ИЛИЋА: Веома успешна, родила му два сина
Драган Шутановац, председник Савета за стратешке политике и некадашњи министар одбране биће нови амбасадор Србије у Вашингтону.
16. 01. 2025. у 13:42
Коментари (0)