ВАШИНГТОН НЕЋЕ ДА ЗАТВАРА ВРАТА НАТО: Како је текао састанак представника Русије и САД у Женеви

Бранко Влаховић - стални дописник из Москве

10. 01. 2022. у 22:53

ШЕФИЦА америчке делегације на преговорима о стратешкој стабилности са Русијом у Женеви, Венди Шерман, остала је при ставу да су САД чврсте у одлуци да одбију безбедносне предлоге Москве, јер не желе никоме да затворе врата НАТО.

ВАШИНГТОН НЕЋЕ ДА ЗАТВАРА ВРАТА НАТО: Како је текао састанак представника Русије и САД у Женеви

Фото АП

Заменица државног секретара САД додала је да је разговор био искрен, истакавши да је отворена за скори нови сусрет на којем ће се расправљати о више детаља.

Она је додала да током разговора није било речи о могућности да се промени обим америчког војног контингента у Европи, јер се стране нису припремиле на ту тему.

Шерман је, такође, рекла и да не зна да ли је Русија спремна за смиривање тензија у Украјини, јер САД с тим у вези нису добиле никакве гаранције од Москве.

Руско-амерички преговори о стратешкој стабилности завршени су у понедељак, нешто пре 17 часова, у Женеви.

Састанак је одржан у згради америчке мисије при УН, трајао је око 7,5 сати иза затворених врата, а направљена је кратка пауза само за ручак. Дипломате су чувале социјалну дистанцу и нису се ни руковале.

Руску делегацију предводили су заменик министра спољних послова Сергеј Рјапков и заменик министра одбране Александар Фомин, а америчку први заменик државног секретара Венди Шерман.

У недељу увече одржани су прелиминарни разговори у форми радне вечере.

Оно што је било познато пре скупа јесу ставови обеју страна који су се чинили непомирљиви толико да су неки аналитичари поставили питање чему онда уопште разговори Савет Русија - НАТО, кад се зна да ниједна страна не жели да попусти.

Тако је Шерманова казала да руководство у Вашингтону неће да расправља о безбедности у Европи без европских савезника. Зато је предложила да се та тема остави за сусрет Савет Русија - НАТО који ће се одржати у среду у Бриселу. Са друге стране, Сергеј Рјапков, кога Американци доживљавају као "јастреба", је објаснио да САД не може сасвим "комфорно" да води преговоре са Русијом због низа партнера у НАТО који се одликују русофобијом. Познато је да највећа русофобна реторика међу чланицама НАТО долази из Пољске и три балтичке државе, бивше совјетске републике.

Пошто је став Русије да нема никаквог одступања од писмених предлога које су већ добили Американци и НАТО, онда је било сасвим јасно и пре скупа да не може доћи ни до заједничких предлога за сусрет Путина и Бајдена.

Рјапков је већ објаснио да руски предлог није као "јеловник", па да се бира шта ко хоће, а оно што се не жели да се прескочи. Због тога су у САД руски предлог назвали "Путинов ултиматум". Москва захтева од Запада гаранције да се НАТО неће ширити даље на исток, да Украјина неће ући у НАТО и да Алијанса неће отварати војне базе у земљама насталим на територији некадашњег СССР-а.

Разговори о безбедносним гаранцијама одвијаће се у три фазе - након састанка у Женеви, у среду је у Бриселу састанак Савет Русија - НАТО, а 13. јануара консултације на бечкој платформи Организација за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС).

У ВАШИНГТОНУ НИЈЕ БИЛО ПРЕВИШЕ ОПТИМИЗМА УОЧИ СУСРЕТА СУПЕРСИЛА

СТРПЉИВО, НАЈВЕЋИ ДОМЕТ САДА ЈЕ ИЗБЕГАВАЊЕ СУКОБА

МАЛО је вероватно да ће преговори донети напредак. У најбољем случају, можда можемо доћи до застоја који ће трајати 10, 20, па и 30 година. Ако нас је Хладни рат нечему научио, то је да се често исплати бити стрпљив.

Ово запажање Сергеја Ратченка са америчког Универзитета Џонс Хопкинс изречено непосредно пре почетка скупа у Женеви, најсликовитије је изражавало очекивања САД од преговора са Русима.

- Мислим да нећемо видети било какав напредак у наредној недељи. Моћи ћемо да ставимо ствари на сто. Руси ће учинити исто, и видећемо да ли има основа за напредовање - рекао је уочи сусрета амерички државни секретар Ентони Блинкен.

Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг изразио је скромну дозу оптимизма, оценивши да би безбедносни преговори могли да обезбеде "да се избегну сукоби".

- Могућ је договор са Русијом - рекао је Столтенберг на конференцији за новинаре са потпредседницом Владе Украјине Олгом Стефанишином (на слици).

Његова украјинска саговорница, међутим, усмерила је оштре стрелице ка Москви.

- Агресор није у позицији да поставља услове све док држи тенкове на украјинској граници - рекла је она.

Оштрији тонови стижу од аналитичара у САД:

- Ако састанак у Женеви између америчких и руских званичника покаже да Руси нису заинтересовани за деескалацију, већ да искористе преговоре за стварање разлога за непријатељства, онда Сједињене Државе и Запад не би требало да губе време да брзо обезбеде војну помоћ Украјини, укључујући додатну обуку америчких и НАТО снага - закључује за "Форин аферс" Џим Тусенд из Центра за нову америчку безбедност. (Д. САВИЋ)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (1)

ДАЧО, ЈОШ ЈЕДАН ДАЧА ЈЕ НА ПУТУ! Зашто је Окановић сину дао име по Данилу Лазовићу? Заједно смо се молили Богу