ЈЕРЕМИЋ СЕ УГЛЕДА НА РАДИКАЛЕ ИЗ 19. ВЕКА: Декларација о реваншизму НС подсећа на најкрвавији политички обрачун у нашој историји

Д. М.

29. 12. 2021. у 09:00

ПРОГОН политичких неистомишљеника, лустрација сваког ко је био уз СНС, одузимање имовине политичарима, забрана рада партијама и појединцима, као и појединим медијима сада су и званична програмска политика Вука Јеремића.

ЈЕРЕМИЋ СЕ УГЛЕДА НА РАДИКАЛЕ ИЗ 19. ВЕКА: Декларација о реваншизму НС подсећа на најкрвавији политички обрачун у нашој историји

Фото Н. Скендерија

Народна странка усвојила је у недељу, на Изборној скупштини, на којој је Јеремић поново изабран за лидера, Декларацију о реваншизму, коју ће као предизборни програм понудити грађанима, а у којој се обавезују да ће "у првих 100 дана избора нове демократске власти бити донет пакет од шест закона: о лустрацији, испитивању порекла имовине и одузимању нелегално стечене имовине, специјалном тужиоцу за високу корупцију и политички криминал, јавним набавкама, професионализацији државне управе, јавних служби и установа и државних предузећа и одузимању националних телевизијских фреквенција емитерима који су прекршили стандарде објективног и истинитог извештавања.

У тексту ове декларације, по речима саговорника "Новости", коришћен је речник који озбиљно забрињава и практично најављује застрашујућу одмазду над свима који нису по Јеремићевој мери, ако он поново дође на власт.

Историчар Срђан Граовац, из Центра за друштвену стабилност, каже нам да посебно забрињава то што овако установљена политика НС злокобно подсећа на време тзв. народног одисаја с краја 19. века, када је дошло до страховитог политичког прогона и насиља, какво Србија не памти.

Наиме, након избора 1887, када су радикали и либерали поразили напредњаке, над њиховим представницима и отвореним присталицама спровели су страховиту освету. Укратко, бесна руља је по варошима Србије тукла, малтретирала и убијала присталице напредњака и уништавала њихову имовину. Према неким подацима, у периоду од 1887. до 1896. страдало је више стотина људи, неких на посебно свиреп начин, набијањем на колац.

- Та промена власти с краја 19. века је била изузетно болна и насилна, тако нешто остало је незапамћено у нашој политичкој историји. Нажалост, ово што сада ради Народна странка алудира на то. Најаве реваншизма, оно на шта се позивају у спорној декларацији, по мени су, ништа друго до одраз фрустрације и беспомоћности, а оне често рађају насиље. Свесни су да се избори приближавају, да немају адекватну страначку инфраструктуру, а очигледно ни конкретан политички програм који би понудили грађанима - указује Граовац.

Да ће тешко избећи изборни дебакл и да су потребне и неке друге стратегије како би дошли на власт, практично је и сам Јеремић поручио пре неколико дана, обраћајући се члановима своје странке на скупштини. Он је рекао да за рушење Вучићевог режима 3. априла неће бити довољно да се само изађе и гласа:

- Немојте да сањате да ћемо нашу изборну победу прославити уз торту и шампањац. Морамо се спремити да изборну вољу грађана Србије одбранимо на улици. Немојте имати дилему, 3. априла увече мораћемо на улицу да бранимо нашу победу, и нема кући док се та ствар не заврши.

И за председника Извршног одбора напредњака Дарка Глишића нема дилеме да "безначајна политичка странка без подршке грађана, али и до јуче најближих сарадника који је листом напуштају мисли да претњама и позивом на линч може да привуче пажњу на себе":

- Њихова политика је крв оних који другачије мисле. Имали смо прилике да видимо резултате Јеремића док је био на власти, било не поновило се.

Иначе, Јеремића је у претходних недеља напустило неколико виђенијих функционера, међу којима је и Владимир Ковачевић, доскорашњи председник Одбора за привреду и предузетништво Народне странке. Он је тада отворено поручио да је напустио ту партију управо због заговарања агресивног реваншизма.

Из странака опозиције окупљених око Странке слободе и правде Драгана Ђиласа, а са којима Јеремић планира заједнички наступ на изборима, нису се огласили о плановима НС за политички прогон неистомишљеника, па се поставља питање да ли се и они слажу са оваквим "политичким програмом".

ЛИМИТИРАН ДОМЕТ

ДОМЕТ Јеремићеве декларације о реваншизму, по речима Бојана Клачара, из ЦеСИД-а, лимитиран је на узак круг бирача:

- За већину оних који су можда незадовољни актуелном влашћу и размишљају да подрже неког из опозиције овако формулисан документ исувише је радикалан. Зато мислим да потенцијал декларације није велики, у смислу неког ширег захватања гласова. Вероватно је неколико разлога што су се Јеремић и НС одлучили на овакву декларацију, а један од њих је сигурно и покушај да се и на овај начин издвоје из мноштва опозиционих странака.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (16)

НЕВЕРОВАТНИ ПОПУСТИ ДО КРАЈА МЕСЕЦА! Не пропустите прилику за велику уштеду