БРНАБИЋ О РЕФЕРЕНДУМУ: Грађани морају да знају зашто је изјашњавање битно и које су последице ако референдум не успе (ВИДЕО)

Биљана Ристивојевић

22. 12. 2021. у 14:05

ПРЕМИЈЕРКА Србије Ана Брнабић рекла је данас на састанку са Националним конвентом за ЕУ да не разуме одсуство чланова Радне групе Конвента за поглавље 23 које се баве правосуђем и владавином права.

БРНАБИЋ О РЕФЕРЕНДУМУ: Грађани морају да знају зашто је изјашњавање битно и које су последице ако референдум не успе (ВИДЕО)

Фото: Принтсцреен

Тема састанка су даљи кораци у процесу европских интеграција Србије и предстојећи референдум и измене Устава.

Чланови Радне групе образложили су свој изостанак тиме што би разговором са премијерком и другим представницима власти угрозили кредибилитет и легитимитет референдумског процеса.

Наташа Драгојловић, координатор Националног конвента за ЕУ на почетку се обратила  присутнима:

- Све што смо имали урадили смо. Наша Радна група стоји на становишту да грађани треба да искористе своје право на референдуму. Конвент позива грађане да изађу на референдум у највећем броју. Промена Устава јесте битна, референдум јесте битан, али то је само један од критеријума акционог плана - казала је Драгојловић.


Брнабић: Овај састанак најважнији, када причамо о теми европских интеграција, али и владавине права


Премијерка Ана Бранабић обратила се присутнима:

- Ово је данас шести састанак са Националним конвентом. На сваком су поред мене били Јадранка Јоксимовић, министарка Чомић и остали министри, у зависности од теме. Данас је министарка Поповић, као и председник Скупштине Ивица Дачић. Од свих шест, мислим да је овај састанак најважнији, када причамо о теми европских интеграција, али и о теми владавине права. Ово је база из које даље вучемо све остало -  казала је премијерка.
- Мени је несхватљиво да овде немамо чланове Националног конвента за поглавље 23-додала је премијерка.

- Мени су организације цивилног друштва јуче послале писмо да неће доћи на дијалог, дебату. Да не желите ни да разговарате о томе, мислим да је то велика срамота за цивилно друштво и шамар демократији. Данас организујемо ово да једну комплексну тему грађанима представимо. Они ми се захваљују, немојте ми се захваљивати, јер код мене разумевања немају, јер је ово суштинска тема за владавину права, као и европске интеграције у Србији. Ово није политичко питање, ово је национално питање. У странци којој припадам постоје различита мишљења, али ово није политичко питање, већ питање да ће људи који су за независност правосуђа да стану на једну страну, а ови који нису тог мишљења на супротну.
- Ми смо уставне амандмане припремали сви заједно дуго времена. Успели смо да постигнемо концензус око важног питања. 16. јануара ће једна група људи стати на страну да судство треба да буде независно и за европске интеграције и они који су против тога, а неће стати странка против странке - казала је премијерка.

- Немам разумевања што нисмо укрстили ставове. Ја ћу пре свега слушати стручне организације - рекла је Брнабић.


Дачић: Ако државни органи износе нешто за референдум, не знам како мислите да се не води кампања

- Народна скупштина Републике Србије била је реализатор свега овог што сте ви причали претходних месеци. Што се нас тиче не мора уопште да успе референдум. Ако не успе референдум, ми не можемо да га поновимо четири године. Сви други јавни функционери воде кампању "против". Ако државни органи износе нешто на референдум, не знам како мислите да се не води кампања - обратио се председник Скупштине Ивица Дачић.
- Очекујем да се сви државни функционери укључе у кампању, па влада је ово предложила - додао је Дачић.


Жиофре: Радујемо се финализацији реформи везаних за судство

Шеф Делегације ЕУ у Србији Емануел Жиофре казао је "да верују да постоји велика подршка европским интеграцијама у Србији".

- Србија је направила велики напредак. Мерила су задовољена, Кластер 4 је отворен, ту су четири кључна питања. Све оно што ће се дешавати идућих година биће од велике користи за грађане Србије, отворена ће бити нова радна места. Можете рачунати на нас да радимо заједно у том правцу. Србија је показала капацитете да може да испуни велики број мерила за Кластер 4 - истакао је Жиофре.

- Велика су очекивања од Србије, радујемо се финализацији реформи везаних за судство.

Премијерка Брнабић упитала је Жиофреа:

-Колико је ово питање референдума важно за наше европске интеграције, важно је да појаснимо?

-Реформе које је покренула Влада Србије и Народна скупштина прошле су кроз инклузиван и транспарентан процес консултација и било је много користи од сарадње са Венецијанском комисијом. Комисија је дала своје мишљење. То је кључан корак, како би се постигла независност судства. Сада је на грађанима Србије да донесу одлуку, свима је у интересу да имају независно судство - рекао је шеф Делегације ЕУ.

У ЕУ, како каже Жиофре, реформе у области судства се сматрају јако важним кораком.

- Очекујемо финализацију на референдуму. Надам се да ћемо моћи да наставимо са радом, јер је промена Устава корак који је неопходан за законе које треба спроводити - навео је.

Јоксимовић: Прилика која се не сме пропустити


-У реду је да се Европска унија изјасни, али ово је наша кампања. Не гласамо ми за промену Устава, промену химне, већ да ли хоћемо да начин избора носилаца правосудних функција буде ван уплива политике. Судије и тужиоци биће независни од политичког утицаја, мислим да већина грађана то прижељкује - казала је министарка за евроинтеграције Јадранка Јоксимовић.

- Промена устава у области правосуђе је прилика која се не сме пропустити. Мене није срамота да кажем, ја сматрам да је то добро, не мислим да сам тиме урушила статус обавезе да не учествујем у кампањи - рекла је Јоксимовић.

- Није ово дијалог само са владом...Важно је било да се појаве овде чланови Националног конвента, јер треба да причамо и да нас људи чују. Треба да им објасните. Овде су поручили да неће дијалог. Ту шансу су организације цивилног друштва намерно и свесно пропустиле - додала је премијерка Брнабић.

- На другим местима кампања треба да се води - поручила је Драгојловић премијерки.

Фото: Принтскрин

Поповић: Чврсто верујем да сви грађани Србије желе независно правосуђе

- Ако грађани гласају "за" на референдуму, ми идемо са сетом закона. У супротном, ми не можемо да мењамо законе. На нама је да дајемо информације грађанима зашто су ове промене добре. Ми смо у два наврата тражили мишљење Венецијанске комисије, а нисмо имали потребе. Ја чврсто верујем да сви грађани Србије желе независно правосуђе - казала је Маја Поповић, министарка правде.

Бољевић: Ово је питање свих питања - Ја сам била запрепашћена да Конвент неће да учествује

Драгана Бољевић из Друштва судија Србије казала је да је "питање европских интеграција, питање број један".

- То је питање свих питања. Овај састанак ми смо схватили као један од начина објашњавања грађанима шта се дешава 16. јануара. Наша функција је да објаснимо шта се дешава са променом Устава и шта се дешава са процесом европских интеграција - изјавила је Бољевић.

- Јуче смо имали на Јавном сервису дебатну емисију, очекујемо да ће бити још таквих емисија. Овај поступак је започет почетком године. У овом поступку се знало да ћемо да идемо на референдум. Када сам ушла у Радну групу, ја сам ушла са великим зазором. Ја из радне групе нисам изашла - додаје Бољевић.

- Не можемо ми да се понашамо политички, ми смо струковно удружење. Нама је законодавац отворио простор. Да се устав пише у лабораторији, знате какав бисмо устав направили... - каже Бољевић.

- Ја сам била запрепашћена да Конвент неће да учествује. Грађани треба да знају да ће европске интеграције бити отежане. Зашто нико од удружења није могао да дође, зато што би били идентификовани као неко ко помаже ову власт - рекла је Бољевић и додала да ће се увек одазвати.

Гордана Чомић, министарка за људска и мањинска права, рекла је да ће "информисања грађана бити, јер је то политичка визија и воља владе".

Кулезић: Две ствари кључне, деполитизација и јачање аутономије тужилаштва

Сандра Кулезић, представник удружења тужилаца, такође је говорила о неопходности да се грађани информишу о предстојећем референдуму:

- Дошла сам да искористим још једну прилику да кажем грађанима због чега ће ове промене довести до напретка у области тужилаштва, а самим тим и владавине права. Ова шанса се не сме пропустити. Измена Устава је кључни моменат од кога се креће. Две ствари су кључне, деполитизација и јачање аутономије тужилаштва. Сваки тужилац ће доносити одлуку у свом предмету. Сваки тужилац ради оно што треба да ради и одговара за то. Тужиоце је до сада бирала Скупштина, на предлог Владе. У новом Уставу све јавне тужиоце ће бирати Високи савет тужилаца. Сви се бирају на сталну функцију. Заменици тужилаца ће се сада звати тужиоци, а постојећи тужиоци зваће се јавни тужиоци. Врховни тужилац ће бити биран тропетинском већином- рекла је Кулезић.

Фото: Тужилаштво

Јан Брату, шеф Мисије ОЕБС

- Иза нас је пар занимљивих сати и разговора. Што се тиче даљих корака, сигуран сам да ће бити много даљих корака, а врло важан корак је и отварање кластера. Када се ради о владавини права,  владавина права је суштинска европска вредност и да би се даље напредовало неопходно је да се усвоје амандмани на устав, или бар смањи утицај на тужилаштво и судство - поручио је шеф ОЕБС.

- Последњих месеци смо видели један инклузиван и јаван процес, видели да постоји концензус око реформе, око постављања тужилаца и судија, што је главни проблем и поента референдума. ОЕБС је је тесно сарађивао и помно слушао удружења судија и тужилаца и до сада није било толико отвореног и инклузивног процеса до сада. То није савршен процес, али ни у једној земљи није савршен. Да би се наставило у владавини права ови амандмани су неопходни - нагласио је Брату.

Он је нагласио да се "могу имати различита мишљења о суштини предлога око референдума, али народ је тај који ће морати сам да одлучи".

- Ми у ОЕБС верујемо да је самосталност тужилаштва и судства фундаментална у приступу Европској унији, као и у приступу ОЕБС. Нема ниједне земље у Европи или свету која има савршен правосудни систем, али треба радити на побољшањима. То је тренутак у коме се Србија налази и ово је тренутак да се направи велики корак напред у владавини права. А то је велики корак напред у путу ка чланству ЕУ. Ово није добро само за Европску унију, већ пре свега је добро за Србију и народ Србије - додао је Јан Брату.

- Ја већ сад чујем из различитих заједница да се то њих не тиче и да не желе да учествују у референдуму. Поручујем им да их се тиче, јер их се тиче владавина права у Србији. И дневна штампа ће информисати грађане, а постоје и други начини да се људи информишу о референдуму, о реформи судства и владавини права. Све је то битно због приступа ЕУ, а Влада Србије је изричита у ставу да је за приступ Европској унији. А на грађанима је да кажу своје.

На крају скупа присутнима се опет обратила премијерка Ана Брнабић.

Ана Брнабић: Ако не успемо, судство ће остати под јаким утицајем политике

- Захваљујем свима који су присуствовали скупу, мислим да је био веома важан као начин да грађани чују зашто је то важно за њих и чиме се баве измене. Мислим да би било много боље да су се сви одазвали овом скупу и да би требало да појачамо кампању како би што више грађана било информисано и зашто је предстојећи референдум важан - рекла је премијерка.

- Имамо циљ реформу судства и ако успемо у референдуму, у томе смо успели. А грађани морају да знају зашто је то битно и које су последице ако референдум не успе. А онда ће судство остати под јаким утицајем политике - закључила је Ана Брнабић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ДОНЕО КОНАЧНУ ОДЛУКУ: Митровић открио где наставља каријеру (ВИДЕО)