ИЗВЕШТАЈ СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТА: Србија улаже напоре у борби против тероризма
АМЕРИЧКИ Стејт департмент је у свом годишњем извештају о тероризму навео да Србија улаже напоре у борби против тероризма и наставља сарадњу са САД и међународним партнерима, а међу главним проблемима означено је кретање новца и оружја кроз регион, регрутовање бораца повратника, као и саморадикализација терориста кроз расно или етнички мотивисане идеологије повезане са национализмом или националистичким групама.
- Србија улаже напоре у борби против тероризма и наставља сарадњу са Сједињеним Државама и међународним партнерима. У септембру 2020. се обавезала да ће прогласити Хезболах терористичком организацијом и проширити сарадњу кроз примену система за проверу путника. Чланица је Глобалне коалиције за борбу против Исламске државе - наводи се у извештају Стејт департмента.
У тексту се каже да Србија кажњава кривична дела попут међународног тероризма, подстицања, врбовања, употребе смртоносних уређаја, уништавања и оштећења нуклеарних објеката, финансирања тероризма и удруживања у сврхе тероризма.
Извештај Стејт департмента наводи да се казнена политика разликује у зависности од тога да ли се ради о повратницима са ратишта у Сирији или онима који су ратовали на истоку Украјине.
- Чини се да Министарство унутрашњих послова примењује различите стандарде у кажњавању страних бораца у та два сукоба, повратницима из Сирије изричу се пресуде до 15 година затвора, док већина повратника из Украјине бива осуђена на условне казне - прецизирано је у извештају, који преноси Глас Америке.
Наводи се и да Србији недостаје законодавство које на шири начин покрива обуку терориста, финансирање терористичких организација и активности врбовања терориста.
Стејт департмент бележи и да упркос позивима Уједињених нација државама да стриктније надгледају податке о путницима Србија то тренутно не чини.
Такође, примећено је да се Вашингтонским споразум о економској нормализацији са Косовом Србија обавезала да примени договоре о размени података са САД и да ојача безбедносне мере.
- У складу са истим споразумом Србија се обавезала да ће Хезболах у целини прогласити терористичком организацијом и у потпуности применити мере за ограничавање операција и финансијских активности. Још није испунила ту одредбу нити спровела мере - наводи у извештају Стејт департмент.
У одељку који се односи на ресурсе којима Србија располаже, наведено је да су у тој области потребна побољшања, али и да је забележен напредак.
Уз то Србија је означена као чланица Манивала (МОНЕYВАЛ), тела Савета Европе (СЕ) за борбу против прања новца и финансирања тероризма, регионалне организације надлежности попут Међудржавног тела за контролу и спречавање прања новца (ФАТФ), као и Евроазијске групе за борбу против прања новца (ЕАГ).
Стејт департмент указује да Србија спроводи Националну стратегију за превенцију и сузбијање тероризма у периоду 2017-2021, као и пратећи Акциони план, којим настоји да идентификује ране факторе који воде терористичкој радикализацији, али и да унапреди безбедност грађана и допринесе пресретању претњи које долазе с друштвених мрежа.
Такође, осим блиске сарадње са свим релевантним међународним организацијама, попут Уједињених нација, ИНТЕРПОЛ-а, ЕУРОПОЛ-а, Партнерства за мир или америчког Секретаријата за унутрашњу безбедност, у извештају је наведено да Србија има развијене односе у смислу граничне безбедности са Бугарском, Мађарском, Румунијом, као и партнерство са Босном и Херцеговином и Хрватском.
Како је закључено у извештају блиску сарадњу остварује и са Албанијом, Северном Македонијом и Црном Гором, наводи Глас Америке.
Стејт департмент у извештају Косово означава као државу која се против претње тероризма бори у тесној сарадњи са САД.
Прецизирано је да је Косово чланица Глобалне коалиције против Исламске државе, те да је наставило процес репатријације четири бивша осумњичена борца и 106 чланова породица враћених из Сирије, "сто је један од највећих процеса цивилних репатријација из зона сукоба спроведених до сада".
Правни оквир Косова, којим је регулисана област борбе против тероризма САД су означиле као најнапреднији на Балкану, међутим у извештају се наводи и да "кратке затворске казне,рани отпусти из притвора и изостанак надзора бивсих осуђеника покрећу питања о дугорочној безбедности".
- Косово је Хезболах означило као терористичку организацију - констатује Стејт департмент.
Прецизирано је да се применом мера Косово супротставља финансијом тероризму, као и насилном есктремизму.
Генерално у извештају Стејт департмента оцењује се да су САД и њихови партнери током 2020. године постигли велики напредак у борби против терористичких организација, али да је претња од тероризма постала “географски распрострањенија у регионима широм света”.
Препоручујемо
АМЕРИЧКИ ДИПЛОМАТА ТУЖИО СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ? Погођен „хаванским синдромом“ у Кини
10. 12. 2021. у 10:48
ШТА ЋЕ БИТИ СА СУДАНОМ? Блинкен разговарао са премијером и начелником генералштаба
22. 11. 2021. у 20:54
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)