СВЕСНИ СВОГ ЛОШЕГ ИМИЏА "ЈУРЕ" ЕКСПЕРТЕ: Такозвана грађанска опозиција спрема стратегију за изборну кампању

С. С. Р.

23. 11. 2021. у 10:14

НА изборима најављеним за 3. април следеће године, у трку за позиције пред грађане ће изаћи добро позната лица која у политичкој сфери гледамо годинама и деценијама, али и нека нова из категорије - нестраначке личности. Овај тренд истурања људи који немају партијске књижице присутан је у последњим изборним циклусима.

СВЕСНИ СВОГ ЛОШЕГ ИМИЏА ЈУРЕ ЕКСПЕРТЕ: Такозвана грађанска опозиција спрема стратегију за изборну кампању

Фото Танјуг

Такозвана грађанска опозиција, окупљена око Странке слободе и правде Драгана Ђиласа, Народне странке Вука Јеремића и Демократске странке Зорана Лутовца, највероватније ће ићи у изборну трку са новим људима, иако још нису званично саопштили бирачима одлуку о изласку на изборе. Ипак, како је рекао председник ДС Зоран Лутовац, прелиминарни договор око уласка у трку заједно са ССП и НС и још неким покретима је постигнут, али ће јавности бити саопштен тек када га потврде страначки органи.

Аналитичар Ђорђе Вукадиновић истакао је да се, према истраживањима, као евентуални кандидати најбоље котирају председник СДС Борис Тадић и потпредседница ССП Мариника Тепић, а да остали политичари из редова опозиције стоје лоше са рејтингом. Он је за Нову С открио да се добар "тип" имају један књижевник, професор и адвокат.

Према речима аналитичара Бранка Радуна, различити су мотиви због чега се истурају људи који нису у странкама.

- То могу бити и неки бивши политичари који тренутно нису активни, али и људи из неких других области. Нови људи се извлаче јер су стари потрошени, имају много баласта, били су на власти, лош им је имиџ и знају да не могу бити победничка опција. С друге стране, на нестраначку личност се иде и онда када партије не могу између себе да се договоре, па се онда прави компромис кандидатом који је прихватљив свима. Трећа опција је да политичари и не желе да се истуре, јер знају да им је рејтинг низак - објашњава Радун за "Новости", и додаје да Ђилас, Јеремић или Мариника Тепић немају појединачно моћ да буду јаки кандидати, на шта указују и истраживања.

Како је истакао наш саговорник, нестраначка личност, указујући на пример премијера Црне Горе Здравка Кривокапића, нема снагу после избора:

- Политичари иза себе имају странку, мрежу, инфраструктуру, а нестраначка личност не, јер може да га смени увек она партија која га је и истурила као кандидата. У парламентарном систему, извор моћи је партија из које, рецимо, премијер долази.

На прошлим председничким изборима нестраначка личност био је лик у белом оделу који је јахао коња или се возио у кочијама исте боје, Љубиша Прелетачевић Бели, који је добио 9,43 одсто гласова и освојио треће место. Ново лице био је и бивши заштитник грађана Саша Јанковић. Са 16,36 одсто био је "сребрни".

Остатак опозиције, како сада ствари, попут Српске радикалне странке, Доста је било, Демократске странке Србије - ПОКС и Заветника пред бираче ће са страначким функционерима. И партије власти ће ићи на карту провереник ликова, али ће на листама за посланике бити и доста млађих, нових људи. Из странака које су у коалицији са СНС данима иду позиви ка табору напредњака да донесу одлуку да кандидат буде Александар Вучић како би га сви подржали.

АКЦЕНАТ НА БЕОГРАД

ТАКОЗВАНА грађанска опозиција разматра најбољу тактику за излазак на изборе, али потпуног бојкота као на претходном изјашњавању неће бити.

- Показало се да је бојкот лоша идеја. Опозиција је изгубила годину-две полемишући између себе да ли је требало да изађу на гласање или не. Сада се опет полемише да ли бојкотовати неки од три нивоа. Сматрам да треба да иду на све изборе, а да баце акценат на престоничке, јер се ту боље котирају. Неизласком на део избора ће само збунити бираче - истакао је Радун.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

СИНЕР ИСПИСАО ИСТОРИЈУ ТЕНИСА: Нестварна сезона за италијанског тенисера